rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Znamy zwycięzców krakowskiego Climathonu!

Ponad 70 uczestników, 15 projektów i 30 mentorów - czwarta edycja krakowskiego Climathonu przyniosła rekordowe liczby w historii tego klimatycznego, międzynarodowego hackathonu. Zwyciężył pomysł „Jadę ze smokiem bez smogu”, który ma edukować i uatrakcyjnić transport publiczny dla dzieci. Uczestnicy mieli niecałe 24 godziny na opracowanie swoich rozwiązań.

materiały prasowe

Climathon 2019 odbył się w 156 miastach w ponad 50 krajach. Tematem krakowskiej edycji - organizowanej przez Fundację Aeris Futuro, Pracownię Miejską, Climate-KIC i Urząd Miasta Krakowa – była mobilność i zeroemisyjność.

W tegorocznej odsłonie trzy zespoły otrzymały główne nagrody o łącznej wartości 30 tysięcy złotych:

  • pierwsze miejsce zajął projekt „Jadę ze smokiem bez smogu” – ma on uwrażliwić na klimat najmłodsze pokolenia, w wierze, że ich motywacja wpłynie na zwyczaje ich rodziców i dziadków. Autorki zaczynają od transportu publicznego, który chcą uatrakcyjnić dla dzieci poprzez wprowadzenie stref przyjaznych dzieciom, czy przez wlepki o charakterze rozrywkowo-edukacyjnym, skupiające uwagę podczas podróży.
  • drugie miejsce zajął projekt „Jadę” – aplikacja generująca punkty na podstawie wyliczeń trasy pokonywanej na rowerze, z których można skorzystać w formie zniżek, biletów i innych benefitów
  • Trzecie miejsce zajął projekt „#Blisko” – działanie na rzecz promowania rozwiązań eko/zero waste w najbliższym otoczeniu mieszkańców 18 dzielnic Krakowa. To mapa umiejscowiona w lokalizacjach, które charakteryzują się dużym natężeniem ruchu pieszego (np. w punkcie przesiadkowym), na której zaznaczamy takie miejsca jak place targowe, usługi krawieckie, szewskie, wypożyczalnie rowerów. Wszystkie rozwiązania mają być dostępne w odległości 15 minut od danego punktu.

Climathon 2019 to wyjątkowe wydarzenie także z tego względu, że stanowi część programu „Deep Demonstrations”, mającego na celu tworzenie strategii zeroemisyjności.

To efekt nawiązanej przez Kraków współpracy z EIT Climate-KIC – europejską instytucją działającą na rzecz ochrony klimatu. Miasto dołącza tym samym do grona sześciu innych europejskich metropolii: Amsterdamu, Edynburga, Malmö, Mediolanu, Leuven czy Orleanu.

Projekt jest realizowany we współpracy z mieszkańcami, organizacjami pozarządowymi, ekspertami i przedsiębiorstwami. Zakłada on 10-letnie partnerstwo, obejmujące wypracowanie strategii, innowacje i pilotaże, a także realizację projektów, programów i polityk, zawierających niezbędne i możliwe ze względu na postęp technologiczny rozwiązania.

pokaż metkę
Autor: KAMIL POPIELA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2019-10-28
Data aktualizacji: 2019-10-28
Powrót

Zobacz także