Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Sceny Dantejskie w Krakowie

W Krakowie trwa Festiwal Boska Komedia, na jego uczestników czekają nie tylko przedstawienia, ale także Sceny Dantejskie, czyli cykl spotkań z zaproszonymi twórcami spektakli.

U progu nowego tygodnia widzowie Boskiej Komedii obejrzeli też dwa kolejne spektakle konkursowe. Babel 2 w reżyserii Mai Kleczewskiej okazał się serią bardzo odważnych monologów, w trakcie których młodzi adepci krakowskiej PWST śmiało pogrywali z festiwalową widownią. Na znajdującym się na tylnej scenie sceny ekranie cały czas widoczne było okno internetowej wyszukiwarki. Bohaterowie co chwilę wpisywali w nią nowe hasła wyszukując zdjęcia, filmy, piosenki mogące posłużyć za ilustrację do snutych aktualnie opowieści. Akcja nie została poddana fabularyzacji, jednak początkowo można było odnieść wrażenie, że uczestniczymy w projekcji filmu. Im dalej bohaterowie wprowadzali widownię w swoje historie, tym bardziej wszyscy obecni na przedstawieniu oddalali się od roli biernych obserwatorów.

Spektakl Dziady. Mickiewicz. Performance w reżyserii Pawła Wodzińskiego zgromadził w Narodowym Teatrze Starym chyba wszystkich krakowskich teatromanów. Bosko-komediowa prezentacja była szansą, by bez wysiłku podejmowania podróży do Bydgoszczy obejrzeć spektakl, który krytyka już miesiąc temu nazywała wydarzeniem sezonu. Reżyserując Dziady Wodziński wyciągnął je z zakurzonej biblioteki szkolnych lektur. Akcję spektaklu włożył w znane nam współczesne przestrzenie i przedmioty. W pierwszej części spektaklu, w rozłożonych namiotach recenzenci spektaklu zobaczyli obóz dla uchodźców; w końcówce, pojawiające się metalowe barierki przypominały im już te, pamiętane z Krakowskiego Przedmieścia.

 

Po raz ostatni z gośćmi festiwalowymi podczas Scen Dantejskich będzie się można spotkać w czwartek (15 grudnia). Łukasz Maciejewski będzie dociekał i drążył temat Życia seksualnego dzikich, w czym pomogą mu osobiście odpowiedzialni za teatralną instalację: Krzysztof Garbaczewski, Ola Wasilkowska oraz Marcin Cecko. Cykl rozmów zakończy o godz. 14:00 Łukasz Drewniak spotykając się z Wiktorem Rubinem i Jolantą Janiczak – twórczym duetem odpowiedzialnym za teatralizację legendy Joanny Szalonej; Królowej. Dodatkowe informacje są dostępne na stronie Festiwal Boska Komedia. (KF)

pokaż metkę
Osoba publikująca: ANNA WAŚKOWSKA
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2011-12-13
Data aktualizacji: 2011-12-13
Powrót

Zobacz także

Znajdź