Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Alergicy z szansą na leczenie

Ponad 300 osób z całej Polski chorych na ciężką astmę alergiczną zostało objętych programem lekowym finansowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Program został uruchomiony przez Ministerstwo Zdrowia w odpowiedzi na potrzeby rosnącej liczby pacjentów z ciężką alergiczną postacią astmy.

Nowoczesne leczenie pozwala chorym zmniejszyć liczbę częstych, niekontrolowanych objawów alergicznych, a tym samym umożliwia codzienne funkcjonowanie. Do programu pacjenta zgłasza lekarz alergolog lub pulmonolog, natomiast o przyjęciu do programu decyduje Zespół Koordynacyjny do Spraw Leczenia Biologicznego w Ciężkiej Astmie Alergicznej powołany przez Prezesa NFZ na podstawie określonych kryteriów medycznych.

Program lekowy jest realizowany we wszystkich województwach, obecnie uruchomiony jest w 39 ośrodkach w Polsce. Terapia jest całkowicie refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Lek podawany jest przez specjalistów w ramach hospitalizacji w oddziałach alergologicznych, a także pulmonologicznych.

W programie mogą uczestniczyć pacjenci spełniający ściśle określone kryteria. Są to osoby powyżej 12. roku życia z ciężką, niekontrolowaną alergiczną astmą oskrzelową, z alergią na alergeny całoroczne potwierdzoną punktowymi testami skórnymi lub testami swoistego IgE.Dodatkowo pacjenci muszą spełniać co najmniej trzy inne kryteria świadczące o ciężkiej odmianie astmy, które są weryfikowane przez członków Zespołu Koordynacyjnego do Spraw Leczenia Biologicznego w Ciężkiej Astmie Alergicznej.

Szacuje się, że obecnie na świecie ponad 300 mln osób choruje na astmę, a według szacunków w ciągu najbliższych 20 lat liczba chorych zwiększy się o dalsze 100 mln osób. Około 5% tej liczby stanowią chorzy  z ciężką alergiczną postacią astmy. Życie chorych na astmę ciężką jest szczególnie utrudnione, ze względu na częste oraz nieprzewidywane zaostrzenia choroby. Choroba utrudnia im wykonywanie podstawowych czynności życiowych, jak na przykład wyjście na zakupy, przygotowywanie posiłków, czy nawet krótki spacer bez odpoczynku. Niektórzy pacjenci stają się niezdolni do pracy, co w konsekwencji eliminuje ich z życia społecznego. Pacjenci z ciężką odmianą astmy, ze względu na bardzo trudny przebieg choroby, wymagają kompleksowej opieki lekarzy specjalistów. Wprowadzony przez Ministerstwo Zdrowia program lekowy jest ogromną szansą dla poprawienia stanu zdrowia i jakości życia  chorych na ciężką astmę alergiczną.

W Krakowie program realizują: Szpital Specjalistyczny im. Józefa Dietla Oddział Chorób Wewnętrznych  i Alergologii (Kliniczny), ul. Skarbowa 1, telefon: 126 876 210; Uniwersyteckie Lecznictwo Szpitalne Oddział Alergii I Immunologii, ul. Skawińska 8, telefon: 124 247 999,  Uniwersyteckie Lecznictwo Szpitalne Oddział Pulmonologii, ul. Skawińska 8, telefon: 124 247 999,  Uniwersyteckie Lecznictwo Szpitalne Oddział Toksykologii, ul. Śniadeckich 10, telefon: 124 247 000, www.su.krakow.pl.

pokaż metkę
Autor: JOANNA DUBIEL
Osoba publikująca: PAULINA POLAK
Podmiot publikujący: Wydział Informacji, Turystyki i Promocji Miasta
Data publikacji: 2014-04-24
Data aktualizacji: 2014-04-24
Powrót

Zobacz także

Znajdź