Komunikat archiwalny

Lifting w sercu Krakowa

Kraków pięknieje – dzięki  dotacjom, które właściciele otrzymują m.in. z budżetu gminy i od Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, kilkadziesiąt  kamienic położonych w sercu miasta odzyskało w minionym roku dawną świetność. Weź udział w plebiscycie i zdecyduj która spośród odnowionych kamienic na Starym Mieście robi największe wrażenie.

Lifting w sercu Krakowa
Fot. www.krakow.pl

W plebiscycie prowadzonym pod adresem krakow.gazeta.pl można oddać głos na jedną spośród 31 nominowanych kamienic. Na liście znalazły się m.in.  budynki  przy ul. Grodzkiej, Floriańskiej, Siennej, Stolarskiej, Szewskiej, przy Pl. Szczepańskim i w Rynku Głównym. Niektóre z elewacji tych budynków wyremontowano dzięki gminnej dotacji, m.in.  kamienice w Rynku Głównym 39 i 40 oraz przy ul. Grodzkiej 4 i 31.

Przypomnijmy, że od 2006 roku miasto przyznaje dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane prowadzone przy zabytkach. Tylko w minionym roku  gmina udzieliła takiej pomocy 21 podmiotom na łączną kwotę 2,7 mln złotych. Dofinansowano m.in. remonty elewacji kamienic w Rynku Głównym 39, przy ul. Westerplatte 5, pl. Szczepańskim 2, ul. Grodzkiej 4 i 13, ul. Szpitalnej 18, ul. św. Katarzyny 4, ul. Starowiślnej 10, ul. Szczepańskiej 1/Sławkowskiej 2 (kamienica „Pod Gruszką”) oraz elewacji kaplicy w Sanktuarium w Łagiewnikach, zabudowań klasztornych klasztoru franciszkanów, Muzeum Czartoryskich (elewacje frontowe oraz od strony dziedzińca) przy ul. św. Jana 19.

Szczegółowe informacje o zasadach  przyznawania dotacji dostępne  pod adresem www.bip.krakow.pl oraz w siedzibie Miejskiego Konserwatora Zabytków przy ul. Kanoniczej 24 (KS)

Tagi: rynek, kraków

Pokaż metkę
Osoba publikująca: PAWEŁ KRAWCZYK
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Zobacz także