Komunikat archiwalny

Prof. Muhammad Yunus w Krakowie i w Magistarcie

Laureat Pokojowej Nagrody Nobla, twórca pojęcia mikrokredytu, nazywany Bankierem ubogich – prof. Muhammad Yunus odwiedził Kraków. W środę (2 lutego) wygłosił wykład na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie oraz wziął udział w seminarium pt. „Przedsiębiorczość społeczna w Polsce i Małopolsce” w Urzędzie Miasta Krakowa.

Prof. Muhammad Yunus w Krakowie i w Magistarcie
Fot. www.krakow.pl

Muhammad Yunus – to twórca pojęcia mikrokredytu, nazywany Bankierem ubogich. Kierowany przekonaniem, iż prawo do kredytu stanowi jedno z podstawowych praw człowieka, w 1983 r. założył w Bangladeszu Grameen Bank. Jego celem było zapewnienie ludziom żyjącym w chronicznym ubóstwie szansy na poprawę bytu dzięki dostępowi do skromnych pożyczek i przyswojeniu sobie podstawowych zasad ekonomii w celu podjęcia działalności gospodarczej. 13 października 2006 r. Grameen Bank oraz jego twórca Muhammad Yunus otrzymali Pokojową Nagrodę Nobla „za wysiłek na rzecz stworzenia warunków do ekonomicznego i społecznego rozwoju od podstaw”.

Podczas pobytu w Krakowie Noblista poprowadzi wykład na Uniwersytecie Ekonomicznym, spotka się także z władzami Województwa i Miasta Krakowa i weźmie udział w seminarium w Urzędzie Miasta Krakowa. Dodatkowe informacje na temat wizyty Noblisty w Polsce można znaleźć na stronach: www.gap.uek.krakow.pl oraz www.yunus.pl. (KF)

 

Zobacz galerię zdjęć:

Pokaż metkę
Osoba publikująca: ANNA WAŚKOWSKA
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Zobacz także