Komunikat archiwalny

Jaka toaleta przy rondzie Mogilskim

Rusza konkurs koncepcyjny na toaletę publiczną przy rondzie Mogilskim. Organizatorem przedsięwzięcia jest firma Sanitec Koło, a patronem Miasto reprezentowane przez ZIKIT.

Jaka toaleta przy rondzie Mogilskim
Fot. www.krakow.pl

Rusza XIV edycja konkursu firmy Sanitec Koło, którego celem jest wyłanianie najlepszych projektów toalet publicznych. „W tym roku wspólnie stawiamy pytanie, jak powinien wyglądać sanitariat przy rondzie Mogilskim. Czekamy na twórcze i realne do wykonania propozycje. Zależy nam, aby projektowany obiekt był estetyczny, a jego bryła pozytywnie zapadała w pamięć” - mówił Przemysław Powalacz, Prezes Zarządu Sanitec KOŁO, podczas konferencji poświęconej inauguracji konkursu.

O tym, że toaleta publiczna w takim miejscu jak rondo Mogilskie jest bardzo potrzebna nikogo nie trzeba przekonywać. „Po kompleksowej przebudowie rondo Mogilskie to bardzo ważny węzeł przesiadkowy, przez który codziennie przewija się kilkadziesiąt tysięcy pasażerów. Do budowy tam publicznego sanitariatu w oparciu o zwycięski projekt będziemy chcieli zachęcić prywatnego inwestora” – mówił Wiesław Starowicz, Doradca Prezydenta Krakowa.

Organizatorzy oczekują, że w wyniku konkursu zostanie wyłoniony projekt koncepcyjny obiektu, który wpisze się w architekturę miejsca. Jego forma powinna harmonijnie komponować się z otoczeniem uwzględniając charakter i styl architektoniczny sąsiadującej zabudowy. Toaleta będzie przystosowana również dla osób niepełnosprawnych oraz rodzin z małymi dziećmi.

Zgodnie z założeniami konkursowymi, obok toalety projektanci powinni przewidzieć pomieszczenie przeznaczone na usługi komplementarne, takie jak np. punkt informacji turystycznej połączony z salonikiem prasowym czy kioskiem. Wszelkie informacje o konkursie oraz regulamin znajdują się na stronie: www.konkurskolo.pl

Prace konkursowe oceni ośmioosobowe jury w składzie: dr arch. Krzysztof Ingarden (Ingarden & Ewý – Architekci), Magdalena Kozub (Wydział Architektury i Urbanistyki UM Krakowa), Anna Krzyżanowska (ZIKiT), prof. Ewa Kuryłowicz (Wydz. Arch. PW, APA Kuryłowicz & Associates). dr arch. Romuald Loegler (Atelier Loegler), Jacek Maria Stokłosa (Główny Plastyk Miasta Krakowa), Jerzy Zbiegień (Miejski Konserwator Zabytków), Przemysław Powalacz (Prezes Zarządu Sanitec Koło). Wyniki rywalizacji poznamy 18 czerwca.

Na zwycięzców konkursu czekają atrakcyjne nagrody pieniężne, ufundowane przez firmę Sanitec Koło. Za pierwsze miejsce można otrzymać 20 tys. zł. Łączna pula nagród wynosi 40 tys. złotych.

Przypomnijmy, że konkursy firmy Sanitec Koło na projekty toalet publicznych, organizowane były w ostatnim czasie w miejscach o szczególnym potencjale turystycznym lub krajobrazowym m.in.: w Kazimierzu Dolnym, w Tatrzańskim Parku Narodowym, w Warszawie (koło Stadionu Narodowego i na Dworcu Centralnym) oraz w Łodzi przy Piotrkowskiej. (M)

Pokaż metkę
Osoba publikująca: OLGA SOLARZ
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Zobacz także