Komunikat archiwalny

Bezpiecznie na EURO

Choć w naszym mieście nie będą rozgrywane mecze, to Kraków przygotował się do mistrzostw tak samo jak pozostałe polskie miasta, w których mecze się odbędą. Z pewnością do stolicy Małopolski przyjadą tysiące turystów oraz kibiców którzy będą chcieli zobaczyć czym Kraków urzekł reprezentacje Włoch, Holandii i Anglii, które właśnie tu będą miały swoje centra treningowe

Bezpiecznie na EURO
Fot. www.krakow.pl

Nad bezpieczeństwem w Krakowie podczas organizacji UEFA EURO 2012™ czuwał będzie Miejski Sztab Operacyjny. W skład Sztabu wchodzą przedstawiciele Urzędu Miasta Krakowa, służb mundurowych, pogotowia i PKP. Do jego głównych zadań należy wspieranie działań organów, inspekcji i służb administracji publicznej podczas turnieju, bieżące monitorowanie i analiza ryzyk oraz współpraca z Krajowym Sztabem Operacyjnym.

W Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego dyżurować będą oficerowi łącznikowi ABW, Policji, Straży Miejskiej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych RP. Zostanie także zwiększona obsada operatorów w Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego.
Podczas turnieju nad bezpieczeństwem mieszkańców i turystów każdego dnia czuwać będzie około 1100 policjantów z małopolskiego garnizonu wspieranych przez 429 strażników miejskich. Zabezpieczenie medyczne zapewni Krakowskie Pogotowie Ratunkowe.

Służby przygotowywały się do EURO 2012 już od wielu miesięcy. W ramach specjalnych ćwiczeń w Warszawie w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa zorganizowano 30 godzinne ćwiczenie LIBERO II, gdzie sprawdzono procesy podejmowania decyzji i raportowania działań. Gmina Miejska Kraków po ćwiczeniach otrzymała bardzo dobre oceny potwierdzające wysokie umiejętności i stopień przygotowania do prac przy zabezpieczeniu EURO 2012.

Przeprowadzono także ćwiczenia z symulowanego zamachu terrorystycznego na stadionie miejskim Wisła Kraków z założeniem uszkodzenia konstrukcji budynku. Dokonano ewakuacji około 300 osób. W ćwiczeniach brały udział służby mundurowe, przedstawiciele OC UMK oraz pracownicy WISŁA SA oraz personel ochrony stadionu. Dodatkowo, wspólnie ze służbami mundurowymi i WOPR dokonano akcji ratunkowej podczas symulowanego pożaru na barce zakotwiczonej na Wiśle.(KF)

Pokaż metkę
Osoba publikująca: ANNA WAŚKOWSKA
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Zobacz także