Sport i Zdrowie rozwiń menu
Komunikat archiwalny

Rafał Majka znów zwycięski w Tour de France!

Rafał Majka, wychowanek krakowskiego klubu WLKS Krakus Swoszowice po raz drugi wygrał etap podczas tegorocznego Tour de France. Kolarz grupy Tinkoff-Saxo był bezkonkurencyjny podczas 17. etapu Wielkiej Pętli z metą w Saint-Lary Pla d'Adet.

Środowy (23 lipca) etap w Pirenejach, choć krótki, należał do jednego z najtrudniejszych w całym wyścigu. Wygranie premii górskiej najwyższej kategorii przyniosło polskiemu kolarzowi aż 50 punktów, co umocniło go na pozycji lidera klasyfikacji "górali".

Najważniejsze było jednak to, co wydarzyło się na ostatnich kilometrach. Polski kolarz najpierw dogonił uciekinierów, a później zaatakował i samotnie pomknął w stronę mety. Zdążył jeszcze mrugnąć okiem do kamery, rozdać kilka całusów i z uśmiechem wygrał etap.

To największy sukces polskiego kolarstwa. Ponad 21 lat temu w tym samym miejscu etap wyścigu dookoła Francji wygrał Zenon Jaskuła.

Do tej pory liderem tegorocznego Tour de France pozostaje Vincenzo Nibali (Astana). Na 20. miejscu klasyfikacji generalnej jest Michał Kwiatkowski (Omega-Quick Step), a Rafał Majka zajmuje 52 pozycję.