Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Nie dajemy pieniędzy na ulicy

Ponad 60 % internautów, głosujących w sondzie na stronie Magicznego Krakowa, nie daje pieniędzy osobom żebrzącym na ulicy, uważając, że proszące osoby zwykle wykorzystują pieniądze w niewłaściwy sposób. Sondę przeprowadzono od 12 czerwca do 23 lipca, wzięło w niej udział 1290 osób.

W ostatniej sondzie w „Magicznym Krakowie" zadaliśmy pytanie: Czy dajesz pieniądze osobom żebrzącym na ulicy? 781 internautów (czyli 60,54% głosujących) nie daje pieniędzy potrzebującym i uważa, że żebrzące na ulicy osoby zwykle wykorzystują pieniądze w niewłaściwy sposób. 31,09% głosujących (401 osób) wspiera potrzebujących biorąc udział w akcjach charytatywnych lub przekazując datki na rzecz organizacji pomocowych. 6,82% głosujących (88 internautów) daje pieniądze, uważając, że w ten sposób mogą pomóc potrzebującym. Najmniej internautów, bo tylko 20 osób, czyli 1,55% zagłosowało, że dają pieniądze, ponieważ zazwyczaj żebrzące osoby są bardzo natarczywe.

Przypomnijmy; w lecie, w środkach komunikacji miejskiej, na stronie www.krakow.pl oraz portalach społecznościowych Kraków prowadzi akcję edukacyjno – informacyjną pod hasłem „Nie dawaj pieniędzy na ulicy. Pomagaj naprawdę".Głównym celem akcji jest dotarcie z przesłaniem do tych, którzy dają pieniądze. W dużym stopniu to od nich zależy przecież czy żebrzące osoby będą miały po co wychodzić na ulicę. Akcji towarzyszy spot, emitowany na nośnikach LCD w tramwajach i autobusach.

Walkę z żebractwem utrudnia fakt, że nie stanowi ono wykroczenia, dopóki nie jest natarczywe. Wtedy strażnicy miejscy mają prawo do podejmowania interwencji. W ubiegłym roku Straż Miejska wystawiła 109 mandatów karnych na łączną kwotę 10 336 zł, pouczyła 533 osoby  i skierowała 26 wniosków o ukaranie do sądu. Do końca maja tego roku funkcjonariusze wystawili 60 mandatów na łączną kwotę 5 075 zł, pouczyli 213 osób, a w 38 przypadkach skierowali wnioski o ukaranie do sądu. Straż Miejska podejmuje około 700 interwencji rocznie wobec osób żebrzących.

W pomoc osobom żebrzącym zaangażowany jest MOPS. Pracownicy socjalni wraz ze streetworkerami reagują na każde zgłoszenie, starając się rozeznać sytuację i zaproponować pomoc osobie żebrzącej. W zimie streetworkerzy prowadzą także spotkania na uczelniach, w szkołach i parafiach, podczas których przedstawiają informacje na temat żebractwa oraz mądrego pomagania. Od października 2013 do maja 2014  przeprowadzono 12 prelekcji, w których wzięło udział około 400 osób.

Urząd Miasta Krakowa zachęca do przekazywania pieniędzy na rzecz potrzebujących na konto organizacji pozarządowych. Pełna lista organizacji znajduje się pod adresem: www.krakow.pl/ngo.

pokaż metkę
Autor: JOANNA DUBIEL
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Wydział Informacji, Turystyki i Promocji Miasta
Data publikacji: 2014-07-24
Data aktualizacji: 2014-07-24
Powrót

Zobacz także

Znajdź