Komunikat archiwalny

Kurtyny na upał

Synoptycy przewidują, że w najbliższych dniach termometry będą wskazywać ponad 30 stopni. Na Rynku Głównym oraz na Pl. Jana Nowaka Jeziorańskiego ustawione zostały kurtyny wodne. Instalacje czynne będą do 3 sierpnia (niedziela), w godz. 13.00 - 17.00. W razie potrzeby pozostaną na dłużej.

Kurtyny na upał
Fot. Magiczny Kraków

Przypomnijmy, że dla krakowian i turystów przygotowano także zimną wodę pitną. Hydranty z wodą z miejskiej sieci ustawione są na Rynku Głównym (koło Wieży Ratuszowej) i przy wejściu do Parku Jordana od strony Błoń. By napić się wody trzeba przez kilka sekund przytrzymać umieszczony obok hydrantu przycisk. Woda jest bezpieczna i można ją pić bezpośrednio z kranu. Jej jakość gwarantują codzienne kontrole wykonywane przez Centralne Laboratorium.

W przypadku gdy temperatura przekracza 28 stopni Celsjusza w cieniu obowiązuje zakaz postoju dorożek w Rynku Głównym, na Małym Rynku oraz na Placu Szczepańskim w godz. 13.00 – 17.00. Dorożkarze mogą wówczas korzystać z postojów zastępczych (na alejce Plant przy ul. Podzamcze, przy Barbakanie oraz na ul. Mikołajskiej przy Bazylice Mariackiej). Postoje zastępcze są czynne także poza wymienionymi godzinami. Apelujemy do właścicieli psów i kotów by pod żadnym pozorem nie zostawiali zwierząt w miejscach nasłonecznionych, zwłaszcza w zaparkowanym samochodzie, nawet z uchylonymi szybami. Pamiętajmy, że temperatura powietrza w nagrzanym samochodzie może przekroczyć 60 stopni w ciągu kilkunastu minut.

jeśli zauważymy, że zwierzę przebywa w złych warunkach i nie ma dostępu do wody, interwencję należy zgłosić do Straży Miejskiej pod numerem 986, do Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami - ul. Floriańska 53, tel. 12 421 77 72, 12 421 26 85 lub pod numer alarmowy 112.

Pokaż metkę
Autor: KINGA SADOWSKA
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Wydział Informacji, Turystyki i Promocji Miasta
Zobacz także