Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

70. rocznica zagłady europejskich Romów

W tym roku przypada 70. rocznica zagłady europejskich Romów podczas likwidacji przez Niemców podobozu Ziganen Lager w KL Auschwitz-Birkenau. Obchody tej rocznicy odbędą się w dniach 30 lipca – 3 sierpnia (środa – niedziela) w Krakowie i byłym Niemieckim Nazistowskim Obozie Koncentracyjnym i Zagłady Auschwitz-Birkenau. W uroczystościach weźmie udział ponad 1000 młodych osób z 25 państw. Będzie to największe dotychczas upamiętnienie Zagłady Romów.

W nocy z 2 na 3 sierpnia 1944 r. w komorze gazowej nr V Obozu Auschwitz Niemcy zgładzili, wszystkich pozostających przy życiu 2897 jeńców pochodzenia romskiego: mężczyzn, kobiety i dzieci. Ich ciała zostały spalone w dołach w pobliżu krematorium. W tym dniu obchodzony jest Dzień Pamięci o Zagładzie Romów.

W uroczystościach związanych z 70. rocznicą Zagłady Romów weźmie udział około 1000 młodych uczestników, Romów i nie-Romów, z 25 krajów. Wszyscy wspólnie oddadzą hołd pokoleniu swoich dziadków oraz podejmą dyskusję na temat zwiększenia aktywności obywatelskiej w rozwiązywaniu problemu dyskryminacji, wdrożenia programu edukacji obywatelskiej oraz zwiększenia zaangażowania młodzieży na rzecz środowiska lokalnego.

Ceremonia w byłym Niemieckim Nazistowskim Obozie Koncentracyjnym i Zagłady Auschwitz-Birkenau (pod Pomnikiem Zagłady Romów i Sinti), a także wspólna wizyta młodych ludzi wraz z Ocalałymi rozpocznie się 2 sierpnia (sobota) o godz. 11:45.

W programie obchodów znalazła się także konferencja naukowa, poświęcona Zagładzie Romów. Weźmie w niej udział ponad 200 uczestników:ekspertów, naukowców, edukatorów i przedstawicieli instytucji zaangażowanych w edukację na temat Zagłady Romów oraz w jej upamiętnianie. Konferencja pozwoli jej uczestnikom podzielić się swoimi doświadczeniami, przemyśleniami oraz edukacyjnym i metodologicznym podejściem do zagadnienia nauczania o Zagładzie. Wśród uczestników będą m.in.: Karen Pollak (International Holocaust Remembrance Allinace IHRA), Liny Papamichalopoulou (Head of Unit Non discrimination policies and Roma coordination, European Commission, DG Justice); prof. Ethel Brooks (Rutgers University); Andrzeja Mirgi (niezależny ekspert romski).

Uroczyste otwarcie Konferencji odbyło się w czwartek (31sierpnia), o godz. 9:00, w Auli Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie przy ul. Podchorążych 2. Program konferencji jest dostępny na stronie: http://2august.eu/wp-content/uploads/2014/07/Program-konferencji-edukacyjnej.pdf.

Spotkaniu towarzyszyły organizowane już po raz trzeci Międzynarodowe Dni Kultury Romskiej w Krakowie, w trakcie których uczestnicy seminarium mogli poznać kulturę i tradycję romską poprzez obcowanie z muzyką, sztuką i rzemiosłem Romów.

Uroczystości patronatem honorowym objęli: Przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Rada Europy, Instytut Pamięci Narodowej oraz Prezydent Miasta Krakowa. Organizatorem uroczystości jest Międzynarodowa Sieć Organizacji Młodzieżowych Romskich ternYpe.

pokaż metkę
Autor: KATARZYNA FIEDOROWICZ-RAZMUS
Osoba publikująca: PAULINA POLAK
Podmiot publikujący: Wydział Informacji, Turystyki i Promocji Miasta
Data publikacji: 2014-07-28
Data aktualizacji: 2014-08-01
Powrót

Zobacz także

Znajdź