Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Upał w mieście

Synoptycy zapowiadają, że do poniedziałku czekają nas wysokie temperatury, w ciągu dnia mogące przekroczyć nawet 30 stopni Celsjusza. Urząd Miasta Krakowa przypomina o udogodnieniach i zasadach, które pomogą bezpiecznie przetrwać upał.

Dla krakowian i turystów przygotowano zimną wodę. Mogą oni korzystać  z hydrantów z wodą z miejskiej sieci ustawionych na Rynku Głównym (koło Wieży Ratuszowej) i przy wejściu do Parku Jordana od strony Błoń. Woda jest bezpieczna i można ją pić bezpośrednio z kranu. Jej jakość gwarantują codzienne kontrole wykonywane przez Centralne Laboratorium.

Na Rynku Głównym oraz na Pl. Jana Nowaka Jeziorańskiego ustawione zostały też kurtyny wodne. Instalacje czynne będą do 3 sierpnia (niedziela), w godz. 13.00 - 17.00. W razie potrzeby pozostaną na dłużej.

Służby miejskie zabezpieczają torowiska przed przegrzaniem poprzez schładzanie ich wodą.

W trakcie upałów najgorszy czas dla organizmu przypada między godziną 10.00 a godziną 16.00. Seniorzy oraz dzieci w miarę możliwości powinni w tym czasie unikać przebywania na słońcu. Wszystkie osoby narażone na dłuższe przebywanie na słońcu  powinny posiadać nakrycie głowy (kapelusz, czapka z daszkiem). Warto pamiętać o okularach przeciwsłonecznych z filtrem. Trzeba też zapewnić organizmowi przynajmniej 2 litry wody dziennie. W razie przegrzania, odczuwania zawrotów głowy konieczne jest przeniesienie się  w chłodne miejsce i nawodnienie organizmu. Jeśli objawy nie ustępują  należy zgłosić się do lekarza.

W przypadku gdy temperatura przekracza 28 stopni Celsjusza obowiązuje zakaz postoju dorożek w Rynku Głównym, na Małym Rynku oraz na Placu Szczepańskim w godz. 13.00 – 17.00. Dorożkarze mogą wówczas korzystać z postojów zastępczych (na alejce Plant przy ul. Podzamcze, przy Barbakanie oraz na ul. Mikołajskiej przy Bazylice Mariackiej). Z postojów zastępczych  dorożkarze mogą korzystać także poza wyżej wymienionymi godzinami.

Właściciele psów i kotów powinni zadbać o właściwą ochronę swoich pupili.  Zwierzęta muszą mieć przede wszystkim  dostęp do świeżej wody pitnej. W przypadku wysokich temperatur lepiej nie wychodzić z nimi na spacer  pomiędzy godziną 10:00 a 16:00. Warto też zabrać  wodę i mokry ręcznik, którym można schłodzić zwierzę.

Pod żadnym pozorem nie powinniśmy zostawiać zwierząt w miejscach nasłonecznionych, zwłaszcza w zaparkowanym samochodzie, nawet z uchylonymi szybami. Pamiętajmy, że temperatura powietrza w nagrzanym samochodzie może przekroczyć 60oC w ciągu kilkunastu minut.

W przypadku gdy zauważymy, że zwierzę przebywa w złych warunkach i nie ma dostępu do wody, interwencję należy zgłosić do Straży Miejskiej pod numerem 986,  do Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami - ul. Floriańska 53, tel. 12 421 77 72, 12 421 26 85 lub pod numer alarmowy 112.

O zdarzeniach istotnych dla bezpieczeństwa osób prosimy niezwłocznie informować Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Krakowie: tel. 12/616 59 99, 418 67 70.

 

pokaż metkę
Autor: KINGA SADOWSKA
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Wydział Informacji, Turystyki i Promocji Miasta
Data publikacji: 2014-08-01
Data aktualizacji: 2014-08-01
Powrót

Zobacz także

Znajdź