Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Na szlaku Kadrówki

- Dziękuję wszystkim, którzy od lat przygotowują marsz, za pozytywną rolę, którą odgrywaliście i odgrywacie nadal w wychowaniu polskich pokoleń - powiedział Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, podczas uroczystego apelu na krakowskich Oleandrach. Wczoraj z Krakowa (środa, 6 sierpnia) wyruszył XLIX (34. po wojnie) Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej. W uroczyściach rocznicowych wziął udział Prezydent RP Bronisław Komorowski.

Dzień wcześniej (5 sierpnia, wtorek) Prezydent uczestniczył we mszy św. w Katedrze na Wawelu w intencji Ojczyzny oraz Lekcji Śpiewania na Rynku Głównym. Marsz i wydarzenia mu towarzyszące są głównym punktem obchodów 100. Rocznicy Legionowego Czynu Niepodległościowego w Krakowie.

Idea Marszu szlakiem strzelców Józefa Piłsudskiego, którzy w 1914 r. jako pierwsza formacja wojska polskiego od Powstania Styczniowego wyruszyli z celem wywołania w zaborze rosyjskim powstania zbrojnego, zrodziła się z inicjatywy legionistów Piłsudskiego w 1924 r. W okresie międzywojennym Marsz był największym tego typu przedsięwzięciem w Polsce i miał charakter zawodów sportowo-obronnych. Ostatni Marsz w II RP odbył się w sierpniu 1939 r. i jego rozpoczęcie, z udziałem marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza i ponad stutysięcznej rzeszy rodaków, było ostatnią wielką manifestacją patriotyczną przed wybuchem wojny.

Do idei Marszu powróciły środowiska niepodległościowe w 1981 r. Do 1989 roku Marsz miał formę demonstracji patriotycznej i antykomunistycznej, a jego uczestnicy wielokrotnie poddawani byli szykanom ze strony SB (np. w 1984 r. wszyscy uczestnicy zostali aresztowani przez SB pod Jędrzejowem). Szczęśliwie po 1989 r. Marsz organizowany przez Związek Piłsudczyków powrócił do formuły przedwojennej. Na jego trasie uczestnicy biorą udział w zawodach marszowych, strzeleckich, konkursach historycznych, grach terenowych. Odwiedzają też miejsca pamięci narodowej, cmentarze wojenne i spotykają się z uczestnikami walk o niepodległość.

Tegoroczny Marsz zgromadzi blisko 700 uczestników: młodzież ze Związku Strzeleckiego „Strzelec", harcerzy, uczniów szkół noszących imię Józefa Piłsudskiego, żołnierzy z jednostek Wojska Polskiego dziedziczących tradycje legionowe, a także kawalerzystów ze stowarzyszeń kultywujących tradycje ułańskie II RP.

- Najstarszy uczestnik tegorocznego Marszu to Pan Zygmunt Jędrzejczak, który ma 93 lata, najmłodsi uczestnicy nie skończyli jeszcze dwóch lat. Dwóch uczestników Marszu – Jerzy Mohl i Wojciech Słowik postanowili pokonać całą trasę biegiem – zakładają, że zajmie im to dwa dni – mówi Jan Józef Kasprzyk, Komendant Marszu.

Honorowy Patronat nad wydarzeniem objęła Pani Karolina Kaczorowska, Małżonka ostatniego Prezydenta II Rzeczypospolitej śp. Ryszarda Kaczorowskiego, który sprawował Honorowy Patronat nad Kadrówką aż do swej tragicznej śmierci w katastrofie smoleńskiej. Pani Karolina Kaczorowska będzie uczestniczyć w uroczystościach rozpoczynających Marsz w Krakowie i kończących w Kielcach.

Marsz realizowany jest przez Związek Piłsudczyków we współpracy z Urzędem Miasta Krakowa i Urzędem Miasta Kielce. Jego Komendantem jest po raz szesnasty Prezes Związku Jan Józef Kasprzyk. Szczegółowe informacje o wydarzeniu są dostępne na stronie: www.kadrowka.pl

Wczoraj o godz. 9:45 w Michałowicach (przy obelisku upamiętniającym obalenie słupów granicznych państw zaborczych przez żołnierzy I Kompanii Kadrowej) rozpoczął się Apel z udziałem władz państwowych, wojskowych i samorządowych. Po nim Marsz ruszył w kierunku Kielc.

W kolejnych dniach Marsz przejdzie przez: Słomniki – Miechów – Książ Wielki (7 sierpnia), Książ Wielki – Wodzisław – Jędrzejów (7 sierpnia), Jędrzejów – Chojny nad Nidą (9 sierpnia), Chojny nad Nidą – Chęciny – Szewce – Bolechowice (11 sierpnia), Bolechowice – Sitkówka – Kielce (12 sierpnia). Marsz zakończy się 12 sierpnia (wtorek) o godz. 14:00 odsłonięciem pomnika Marszałka Piłsudskiego na pl. Wolności w Kielcach.

pokaż metkę
Osoba publikująca: PAULINA POLAK
Podmiot publikujący: Wydział Informacji, Turystyki i Promocji Miasta
Data publikacji: 2014-08-06
Data aktualizacji: 2014-08-07
Powrót

Zobacz także

Znajdź