Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Dzień Pamięci Ofiar Gestapo

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza 12 i 13 września (piątek, sobota) na obchody Dnia Pamięci Ofiar Gestapo, które w tym roku poświęcone będą aresztowanym podczas II wojny światowej krakowskim duchownym katolickim oraz braciom zakonnym. Wstęp wolny.

Patronem uroczystości będzie o. Marceli Pasiecznik (1908–1988) z klasztoru Reformatów, który został zatrzymany przez Gestapo w 1944 r. Był przesłuchiwany w siedzibie przy ul. Pomorskiej i po miesięcznym pobycie w więzieniu Montelupich został przewieziony do obozu koncentracyjnego Flossenbürg, a następnie Dachau.

Obchody rozpocznie 12 września (piątek) msza św. w kościele św. Szczepana (godz. 9:00, ul. H. Sienkiewicza 19) oraz uroczysty apel ku czci ofiar gestapo z udziałem żołnierzy Wojska Polskiego i złożenie przy tablicy pamiątkowej (godz. 10:00, ul. Pomorska 2).

O godz. 11:00 rozpocznie się gra terenowa „Kraków świętych i żołnierzy" przeznaczona dla uczniów szkół wraz z nauczycielami oraz uczestników indywidualnych. Celem drużyn będzie zaangażowanie się w działania na rzecz najbardziej zagrożonych mieszkańców Krakowa a także zapoznanie się z codziennymi problemami życia pod okupacją niemiecką. Zgłoszenia do 10 września (środa) – szczegóły: www.mhk.pl.

Tego samego dnia (12 września, piątek) odbędzie się także sesja „Czym jest dziś wychowanie do wartości?" (godz. 11:30, ul. Pomorska 2) oraz wernisaż wystawy plenerowej „Cierpienie za wiarę i ojczyznę" (godz. 17:45, pl. Inwalidów).

W sobotę (13 września) organizatorzy zachęcają do wzięcia udziału w bezpłatnej wycieczce autobusowej do Rudawy gdzie będzie można zwiedzić min. Schron Regelbau 668, zachowane poniemieckie umocnienia schronów bojowych z okresu II wojny światowej oraz obiekty fortyfikacyjne. Na zakończenie odbędzie się ognisko dla uczestników wycieczki. Obowiązuje rezerwacja miejsc w COZ (info@mhk.pl).

Osoby, które pozostaną w Krakowie o godz. 11:00 (ul. Pomorska 2) będą mogły wziąć udział w spotkaniu z Teresą Wontor-Cichy z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, która wygłosi wykład pt. „Krakowscy księża w obozie koncentracyjnym Auschwitz"; a o godz. 11:45 w prezentacji założeń wystawy czasowej „Krakowski Kościół Katolicki 1939–1945", którą przedstawi Tomasz Stachów z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. O godz. 12:45 zapraszamy także na oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Cierpienie za wiarę i ojczyznę" (pl. Inwalidów). Obchody zakończy spacer pt. „Konspiratorzy w habitach" (godz. 16:00).

Na wszystkie wydarzenia podczas obchodów Dnia Pamięci Ofiar Gestapo zapraszają: Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski oraz Dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Michał Niezabitowski.

Obchody odbywają się pod patronatem: Sekretarza Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzeja Krzysztofa Kunerta, Wojewody Małopolskiego Jerzego Millera, Prowincjała Zakonu Braci Mniejszych Prowincji Matki Bożej Anielskiej o. Rufina Maryjki OFM oraz Dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie Marka Lasoty. Dodatkowe informacje są dostępne na stronie: www.mhk.pl.

pokaż metkę
Autor: MAGDALENA BARONISZ, KATARZYNA FIEDOROWICZ-RAZMUS
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Wydział Informacji, Turystyki i Promocji Miasta
Data publikacji: 2014-09-09
Data aktualizacji: 2014-09-09
Powrót

Zobacz także

Znajdź