Nauka i edukacja rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Grunwald w muzyce i na muralu

W dniach 16-25 lipca – na Rynku Głównym odbędzie się jarmark z okazji 600-lecia Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej. Lipcową część obchodów zakończą – 17 lipca – wydarzenia przygotowane przez Bractwo Kurkowe. Rozpoczną się one mszą św. w Bazylice Mariackiej, po której nastąpi złożenie wieńców pod pomnikiem Grunwaldzkim i uroczystość odsłonięcia rzeźby Ignacego J. Paderewskiego w Parku Strzeleckim.

Podczas koncertu będzie można usłyszeć kompozycje Zbigniewa Bargielskiego „Misterium przestrzeni”, Łukasza Pieprzyka „ Szarże” i Tomasza Jakuba Opałki „Przestrzenie”. Na Wawelu zostanie również wykonana „II Symfonia Kopernikowska” na sopran i baryton solo, chór mieszany i orkiestrę Henryka Mikołaja Góreckiego, pod batutą Stanisława Krawczyńskiego.  Koncert będzie rejestrowany i wydany na DVD. Wejście na koncert bramą przy Baszcie Senatorskiej od strony ulicy Bernardyńskiej.

Od dziś (16 lipca) na ścianach wiaduktu estakady Obrońców Lwowa, na wysokości przystanku tramwajowego przy skrzyżowaniu ulic Wielickiej i Powstańców Śląskich, można oglądać mural „Triumfalna Brama Miasta/Victoria Grunwaldzka”, przedstawiający fragmenty obrazu Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem” (jedna ściana: Książę Witold w otoczeniu chorągwi polskich, druga: atak na Urlicha von Jungingena w otoczeniu chorągwi krzyżackich. Na obydwu ścianach znajdzie się tekst upamiętniający rocznicę grunwaldzką). Przygotowany projekt bazuje na myśli koncepcyjnej Tomasza Kubika oraz Artura Zakrzewskiego.

Jest to już kolejna inicjatywa mająca na celu umieszczanie w przestrzeni miejskiej elementów graficznych w celu wzbogacenia krajobrazu Krakowa. Obecny projekt jest już czwartym realizowanym w mieście. Dodatkowo fragmenty muralu zostaną zamieszczone w video klipie promującym Kraków podczas Finału Mistrzostw Świata DJ’ów IDA 2010 (organizuje go wykonawca muralu Agencja Zooteka).

W dniach 16-25 lipca – na Rynku Głównym odbędzie się jarmark z okazji 600-lecia Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej. Lipcową część obchodów zakończą – 17 lipca – wydarzenia przygotowane przez Bractwo Kurkowe. Rozpoczną się one mszą św. w Bazylice Mariackiej, po której nastąpi złożenie wieńców pod pomnikiem Grunwaldzkim i uroczystość odsłonięcia rzeźby Ignacego J. Paderewskiego w Parku Strzeleckim.

Krakowianie i turyści odwiedzający nasze miasto mogą oglądać trzy wystawy, poświęcone tematyce grunwaldzkiej. W Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie otwarta jest  wystawa pt. „Praojcom na chwałę – braciom na otuchę”. Zaprezentowane są na niej fotografie dokumentujące wydarzenia jakie miały miejsce w 1910 roku, gdy w Krakowie obchodzono pięćsetną rocznicę zwycięstwa pod Grunwaldem i odsłonięcie pomnika, który wówczas stanął na placu Matejki. W rejonie pl. Matejki i Barbakanu można obejrzeć plenerową wystawę fotograficzną pt. „Z dziejów Pomnika Grunwaldzkiego”, przedstawiającą historię pomnika Grunwaldzkiego od chwili jego odsłonięcia w 1910 roku po wydarzenia rocznicowe w 2010 roku. Obie wystawy będzie można oglądać do 26 września. Na Wawelu można oglądać zrekonstruowane przez konserwatorów 56 chorągwi krzyżackich wiszących niegdyś przy ołtarzu św. Stanisława, patrona Królestwa, oraz wszystkie zachowane trofea zdobyte podczas wojny z Krzyżakami i rozdane przez króla kościołom w całej Polsce (Kraków, Gniezno, Sandomierz, Poznań, Nowy Sącz). Na wystawie pokazana jest również diorama Bitwa pod Grunwaldem namalowana przez Tadeusza Popiela i Zygmunta Rozwadowskiego, która po 100 latach powróciła do Krakowa (pierwotnie wystawiona była w specjalnym pawilonie z okazji 500. rocznicy zwycięstwa grunwaldzkiego). Wystawa, prezentująca tradycję świętowania zwycięstwa grunwaldzkiego i jego kolejnych rocznic od średniowiecza do współczesności, będzie dostępna dla zwiedzających od 15 lipca do 30 września.

Wczoraj (14 lipca) pod pomnikiem Grunwaldzkim, na pl. Jana Matejki w krakowskiej części obchodów wzięli udział Prezydent - Elekt Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski, Prezydent Republiki Litewskiej Dalia Grybauskaite, Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski i przedstawiciele władz wojewódzkich.

Kolejna odsłona obchodów 600 lecia bitwy pod Grunwaldem we wrześniu. Organizatorami obchodów są: Urząd Miasta Krakowa oraz Rada Miasta Krakowa. Współorganizatorami są: Krakowska Kongregacja Kupiecka, Zamek Królewski na Wawelu, Uniwersytet Jagielloński oraz Bractwo Kurkowe. Partnerem projektu jest Krakowskie Biuro Festiwalowe, a patronują mu: TVP Kraków, Radio Kraków, Dziennik Polski, portal Onet.pl, Miesięcznik Karnet, portal Magiczny Kraków, Dwutygodnik Miejski KRAKÓW.PL oraz portal Kraków.travel. (KF/WAŚ).

pokaż metkę
Osoba publikująca: MARCIN FABER - Redakcja MPI
Podmiot publikujący: Kancelaria Prezydenta
Data publikacji: 2010-07-14
Data aktualizacji: 2010-07-16
Powrót

Zobacz także

Znajdź