Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Pociąg pamięci z Tyrolu do Galicji

W 2014 roku przypada setna rocznica wybuchu I wojny światowej. Aby upamiętnić ten fakt Region Europejski Tyrol – Trydent – Górna Adyga wraz z miastem partnerskim Krakowa Innsbruckiem organizuje w dniach 16-21 października wyjazd studyjny dla ok. 400 uczestników na tereny dawnej Galicji – do miejsc, gdzie w 1914 r. tysiące żołnierzy padły ofiarą przerażającej w skutkach wojny. W sobotę, jego uczestnicy wzięli udział w uroczystościach na Rynku Głównym w Krakowie.

Żołnierze Cesarskich Pułków Strzelców Tyrolskich, będących elitarną jednostką armii austro-węgierskiej, walczyli na froncie wschodnim przeciwko Rosji. W szeregach Cesarskich Strzelców Tyrolskich walczyli również Włosi z Południowego Tyrolu, który wchodził wtedy w skład Monarchii Austro-Węgierskiej.

Strzelcy Tyrolscy odznaczali się męstwem i wytrwałością, zresztą nie tylko w walce z wrogiem, ale również w zmaganiach z ciężkimi warunkami panującymi na froncie – mrozem, śnieżycami, górzystym i niedostępnym zimą terenem. Ich sukcesy i zwycięstwa odniesione w licznych bitwach (m.in. w słynnej bitwie pod Gorlicami) okupione zostały ogromnymi stratami. Niestety około 2/3 wysłanych na front tyrolskich żołnierzy nie powróciło do swoich domów.

Na terenie Krakowa, Małopolski i Podkarpacia nadal istnieją ślady walk z czasów I wojny światowej – schrony, twierdze, zarysy okopów, a przede wszystkim cmentarze wojenne, które świadczą o okrucieństwie wojny i niewyobrażalnych stratach walczących stron. Na cmentarzach tych w zbiorowych mogiłach spoczywają tysiące żołnierzy armii austro-węgierskiej.

Aby upamiętnić losy poległych żołnierzy, a przede wszystkim przestrzec przed skutkami wojen i zaapelować o pokój w Europie i na świecie, Region Europejski Tyrol – Trydent – Górna Adyga organizuje sześciodniową podróż specjalnym pociągiem do Krakowa, w której udział bierze młodzież z całego Tyrolu oraz członkowie tyrolskich stowarzyszeń miłośników tradycji.

W ramach podróży planowane są wyjazdy do miejsc pamięci w Małopolsce, a w samym Krakowie odbędzie się główny akt upamiętnienia z udziałem gubernatorów poszczególnych prowincji Tyrolu, władz Krakowa oraz Województwa Małopolskiego. Uroczystość – Hołd Pamięci z okazji wybuchu I wojny światowej – „Pociąg do Galicji" odbyła się na Rynku Głównym.

Podczas uroczystości przy Wieży Ratuszowej wystąpi orkiestra dęta „Tiroler Kaiserjägermusik". Wydarzenie zostanie podzielona na trzy części – pierwsza będzie spojrzeniem w przeszłość – ku przestrodze i dla upamiętnienia wydarzeń pojawią projekcje obrazów i filmów z okresu I wojny światowej. Podczas drugiej części odczytane zostaną fragmenty kronik i wspomnień wydarzeń wojennych z 1914 r. (Tyrolczycy starannie dokumentowali przebieg stoczonych bitew, pisząc pamiętniki i wykonując zdjęcia miejsc w których przebywali). Podczas tej części przedstawiciele regionów oraz młodzieży tyrolskiej i krakowskiej sformułują przesłania polityczne.

Trzecia i ostatnia cześć, która nawiązuje do przyszłości, będzie swoistym apelem o wspólne pokojowe kreowanie Europy. Uczestnicy uroczystości zostaną poproszeni o udekorowanie flagi europejskiej żółtymi kwiatami.

pokaż metkę
Autor: KATARZYNA FIEDOROWICZ-RAZMUS
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Wydział Informacji, Turystyki i Promocji Miasta
Data publikacji: 2014-10-14
Data aktualizacji: 2014-10-18
Powrót

Zobacz także

Znajdź