Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Wiedza dla zdrowia - nowotwory piersi

1372 kobiety zachorowały na raka piersi w województwie małopolskim w 2011 roku, a 469 pacjentek zmarło z powodu tej choroby. Wg danych z 2010 roku Małopolska zajmowała ostatnie miejsce wśród województw pod względem wskaźnika przeżyć na nowotwór piersi u kobiet - 68,7 w porównaniu do średniej w Polsce wynoszącej 75,0.

Aby zmieniać ten stan rzeczy, w Szpitalu Specjalistycznym im. Ludwika Rydygiera w Krakowie uruchomiono Centrum Radioterapii i wprowadzono zespół wielospecjalistyczny, który zgodnie z najnowszymi światowymi standardami zajmuje się leczeniem skojarzonym nowotworów piersi.

Rak piersi nadal diagnozowany jest za późno – połowa przypadków w zaawansowanym III i IV stadium rozwoju. Z tego powodu wyleczalność nowotworów piersi jest w Polsce niższa niż w wielu innych krajach europejskich. Wiedza może uratować życie - 15 października to Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi.

Rak piersi jest najczęściej występującym złośliwym nowotworem u kobiet na całym świecie. Rocznie w 25 krajach Unii Europejskiej jest diagnozowany u 331 392 kobiet, a ok. 89 700 umiera. To znaczy, że co2,5 minuty odnotowywane jest kolejne zachorowanie na raka piersi, a co 6 minut jedna kobieta w krajach UE umiera z powodu tej choroby.

Według danych opublikowanych przez Krajowy Rejestr Nowotworów na raka piersi w Polsce w roku 2011 zachorowały 16 534 kobiety, z czego aż 5 437 pacjentek zmarło.Blisko 500 z nich pochodziło z województwa małopolskiego. Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet – stanowi blisko 23 proc. wszystkich przypadków chorób nowotworowych. Dla porównania rak jajników stanowi 4,86 proc., a nowotwory szyjki macicy – 4,09 proc.

W porównaniu z innymi krajami ryzyko zachorowania na raka piersi w Polsce jest określane jako średnie (30 przypadków na 100 000 osób). Statystycznie co 16 Polka zachoruje na tę chorobę. Tylko w 20 proc. przypadków chorobę rozpoznaje się we wczesnym stadium zaawansowania. Rak wykryty we wczesnym okresie wzrostu (stopień 0, I), gdy guz ma poniżej 20 mm, najczęściej nie daje jeszcze przerzutów do okolicznych węzłów chłonnych, rokuje wieloletnie przeżycie, a nawet wyleczenie w ok. 90 proc. przypadków. Niestety, aż 80 proc. przypadków nowotworów piersi jest diagnozowane w II, III i IV stopniu zaawansowania, co oznacza niską wyleczalność. Liczba 5-letnich przeżyć w nowotworach piersi w Polsce należy do najniższych w Europie.

Od grudnia 2013 roku działa nowoczesne Centrum Radioterapii Amethyst przy Szpitalu Specjalistycznym im. L. Rydygiera w Krakowie. Placówka dysponuje trzema nowoczesnymi akceleratorami i zespołem wysokiej klasy specjalistów. Do października br. blisko 700 pacjentów zostało poddanych tutaj radioterapii. W Szpitalu im. Rydygiera od lutego 2014 roku powołany jest wielospecjalistyczny zespół do spraw leczenia raka piersi. Wszyscy pacjenci Centrum Radioterapii Amethyst mogą mieć kontakt z psychoonkologiem.

Więcej informacji na stronie www.szpitalrydygier.pl.

pokaż metkę
Autor: JOANNA DUBIEL
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Wydział Informacji, Turystyki i Promocji Miasta
Data publikacji: 2014-10-17
Data aktualizacji: 2014-10-17
Powrót

Zobacz także

Znajdź