Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Wielokulturowość nie działa?

Poprzez otwarcie granic, wolny handel, udostępnienie rynków pracy niemal wszystkie kraje Europy stały się wielokulturowe. To z kolei zrodziło konflikty: sporne stały się religia, zwyczaje, zasady codziennego życia, system nauczania i w końcu kultura.

Sytuacja ta spotęgowała napięcia i nienawiść, ukształtowała postawy radykalne i ksenofobiczne, skutkujące aktami przemocy, stosowanej często wobec zwykłego obywatela. Zagrożony został więc dialog międzykulturowy, zwiększyła się nietolerancja i dyskryminacja.

Realizując projekt „Wielokulturowość nie działa?" Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena chce odwołać się do kultury, która zawsze łączyła. To właśnie artyści, pisarze, muzycy byli bardziej otwarci i tolerancyjni niż inne grupy zawodowe. To w kulturze już od antyku granice były płynne; następowało wzajemne przenikanie się inspiracji i wpływów. Sztuka i nauka pozostawały poza podziałami. Uniwersytety, szkoły i muzea raczej łączyły, niż dzieliły. Na idei solidarności umysłowej zbudowano przecież europejską cywilizację. Drogę powrotu do tych właśnie wzorców ma wskazać projekt „Wielokulturowość nie działa?".

Zaplanowane w jego ramach wydarzenia zahamować mają eskalację niechęci i przemocy. Mają dowieść, że możliwe jest współdziałanie różnych kultur i narodowości. Wszystkie powstałe w czasie projektu utwory nawiązywać będą do tematu przewodniego - wielokulturowości.

W ramach projektu zaplanowano:

1. Konkurs kompozytorski (styczeń-październik 2014 r.). Zadaniem uczestników jest skomponowanie krótkiego utworu muzycznego na orkiestrę. Konkurs ogłoszony został w polskich i norweskich akademiach, filharmoniach oraz innych ośrodkach muzycznych. Do udziału w II etapie międzynarodowe jury wybrało 2 utwory. W skład jury wchodzą wybitne postaci świata muzycznego: prof. Krzysztof Penderecki i Joanna Wnuk-Nazarowa oraz norweski kompozytor Stale Kleiberg. Wybrane przez jury utwory zamieszczone zostały na platformie internetowej projektu. O ostatecznym wyborze zwycięzcy konkursu zadecydują internauci, głosując online (termin głosowania do końca października 2014 r.). Kompozycje laureatów wykonane zostaną podczas koncertów finałowych w Krakowie i Trondheim.

2. Konkurs wideo-art (styczeń-październik 2014 r.). Swoje prace mogą nadsyłać młodzi ludzie z Polski, Norwegii i całej Europy. Prace mogą być wykonane w dowolnej technice, kwalifikującej się do dyscypliny sztuki określanej mianem wideo–artu. Do II etapu jury wybrało 3 utwory. Podobnie jak w konkursie muzycznym zostaną one poddane ocenie internautów, zaś zwycięskie zostaną zaprezentowane w czasie koncertów finałowych projektu obok kompozycji muzycznych. Jury konkursu przewodniczy Hanna Wróblewska – dyrektor Narodowej Galerii Sztuki Zachęta.

3. W 2014 i 2015 roku w przestrzeni publicznej Krakowa pojawią się 3 instalacje przygotowane przez Maurycego Gomulickiego – znanego grafika, fotografa, autora instalacji i krótkich form filmowych, w ostatnim czasie coraz częściej realizującego projekty w przestrzeni publicznej. Instalacje odnosić się mają do głównego tematu projektu „Wielokulturowość nie działa?".

4. Uroczyste koncerty finałowe, które odbędą się w styczniu 2015 r. w Krakowie i Trondheim. W Centrum Muzyczno-Kongresowym ICE Kraków wystąpi Trondheim Symphony Orchestra (23 stycznia 2015 r.) - jedna z najlepszych norweskich orkiestr, której dyrektorem artystycznym jest uznany na całym świecie znakomity dyrygent młodego pokolenia - Krzysztof Urbański. W czasie koncertu zaprezentowane zostaną zarówno zwycięskie utwory nadesłane zarówno do konkursu kompozytorskiego jak i wideo-art. Wydarzenie transmitowane będzie na stronie internetowej projektu oraz Polskiego Radia. Tydzień później w Trondheim z tym samym repertuarem wystąpi Orkiestra Akademii Beethovenowskiej. Dyrygentem obu koncertów będzie Jacek Kaspszyk.

pokaż metkę
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Wydział Informacji, Turystyki i Promocji Miasta
Data publikacji: 2014-10-17
Data aktualizacji: 2014-10-17
Powrót

Zobacz także

Znajdź