Nauka i edukacja rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Dziś - Jutro - Pojutrze

Krakowskim Szarym Szeregom poświęcona będzie tegoroczna edycja gry miejskiej organizowana przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa i Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie w ramach obchodów Dnia Pamięci Ofiar Gestapo (14-15 września).

Tytuł gry: dziś – jutro – pojutrze nawiązuje do programu podziemnegoharcerstwa. Wykorzystując autentyczne miejsca na mapie miasta organizatorzy zachęcają uczestników do poznania historii, która rozgrywała się w nieodległej przeszłości, a której skutkiodczuwalne są do dziś.

Uczestnicy gry, która odbędzie się 14 września (piątek) w godz. 11:00-17:00, będą musieli zmierzyć się z tragicznym doświadczeniem wojennym i powojennym młodzieży krakowskiej, a bazując na źródłach,dokumentach i opowieściach dokonać własnych wyborów i ocen. Gra adresowana jestzarówno do szkół jak i uczestników indywidualnych. Gra rozpocznie się przy oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Ulica Pomorska. Rejestracja: djp@mhk.pl, więcej informacji, w tym regulamin, można znaleźć na stronie www.mhk.pl w zakładce: Ulica Pomorska.

Tegoroczny Dzień Pamięci Ofiar Gestapo jest poświęcony Zdzisławowi Korczyńskiemu (1927–1989). 13 czerwca 1942 r. Korczyński, w wieku 15 lat, został zatrzymany przez Gestapo w ulicznej łapance pod kinem Wanda w Krakowie i przewieziony do więzienia na ul. Montelupich. Kilkanaście dni później, w grupie 20 więźniów, został wysłany do obozu koncentracyjnego Auschwitz. W obozie oznaczono go, jako więźnia politycznego, Polaka. W październiku 1944 r. został przeniesiony do obozu koncentracyjnego Flossenbürg podobóz Leitmeritz (Litomierzyce, Czechy). Tam doczekał wyzwolenia przez Armię Czerwoną. Po wojnie mieszkał w Krakowie.

Obchody Dnia Pamięci Ofiar Gestapo rozpoczną się 14 września (piątek) i potrwają do soboty (15 września). Pierwszego dnia o godz. 9:00 odbędzie się msza św. w kościele pw. św. Szczepana (ul. Sienkiewicza 19). Następnie uroczystości przeniosą się na ul. Pomorską 2, gdzie o godz. 10:00 rozpocznie się uroczysty apel ku czci ofiar gestapo (z udziałem Kompanii Honorowej 2 Korpusu Zmechanizowanego i orkiestry reprezentacyjnej Garnizonu Kraków), podczas którego, przy tablicy pamiątkowej, złożone zostaną kwiaty.

O godz. 11:00 rozpocznie się gra terenowa dziś – jutro – pojutrze, a o godz. 12:00 sesja naukowa „Lekcje o totalitaryzmie. Jak i po co?" (sala wykładowa LOK, ul. Pomorska 2). W godz. 17:00-21:00 będzie można zwiedzać schron przeciwlotniczy w Parku Krakowskim, udostępniony przez Małopolskie Stowarzyszenie Miłośników Historii „Rawelin". O godz. 17:45 na pl. Inwalidów otwarta zostanie wystawa plenerowa „Czemu to ich to spotkało...?" (do godz. 18:20 będzie ją można zwiedzać z przewodnikiem).

„Poszukiwany Henryk S" to tytuł spaceru edukacyjnego, który rozpocznie się przy ul. Pomorskiej o godz. 18:25, tu także od godz. 19:30 będzie można z przewodnikiem zwiedzać wystawę Krakowianie wobec terroru 1939–1945–1956. Dzień, o godz. 20:40, zakończy mapping fasady budynku przy ul. Pomorskiej 2.

W sobotę (15 września) o godz. 11:00 będzie można wysłuchać opowieści o losach dzieci w okresie okupacji niemieckiej „Czemu to ich spotkało...?" (sala wykładowa LOK, ul. Pomorska 2). W programie znajdzie się m.in. wykład Heleny Kubicy Najmłodsi więźniowie KL Auschwitz – Birkenau, Katarzyny Kocik Pomoc dla najmłodszych w okupowanym Krakowie oraz Martyny Grądzkiej Dramat dzieci żydowskich w Krakowie. O godz. 16:00 rozpocznie się spacer edukacyjny „Wolność nie może być niewolą" (plac Inwalidów).

W dniach 14–15 września zwiedzanie wystawy stałej Krakowianie wobec terroru 1939–1945–1956 będzie bezpłatne. Wystawa w tych dniach będzie czynna w godz. 9:30-20:30. Z kolei wystawa plenerowa „Los dzieci i młodzieży w okresie okupacji niemieckiej w Polsce" będzie prezentowana na pl. Inwalidów do 23 września. (KS)

pokaż metkę
Osoba publikująca: ANNA WAŚKOWSKA
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2012-08-23
Data aktualizacji: 2012-08-23
Powrót

Zobacz także

Znajdź