Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Przedszkola niesamorządowe - wyjaśnienie

Wbrew pojawiającym się doniesieniom informuję że Gmina Miejska Kraków nie zamierza i nie zamierzała likwidować pięciu niesamorządowych niepublicznych przedszkoli: „Bajka", „Iskierka", „Kraina Uśmiechu", „Pod Gwiazdkami" i „Pod Skrzydłami". Nie ma także planów przekształcenia ich w placówki samorządowe prowadzone przez Gminę. Co więcej – umowa z tymi przedszkolami zostanie przedłużona o kolejne 5 lat.

Taką decyzję ogłosił dziś (22 października, środa) Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Edukacji Tadeusz Matusz po konsultacji z Prezydentem Jackiem Majchrowskim. Dyrektorki przedszkoli zadeklarowały z kolei, że przystąpią do konkursu ofert, które ogłosi Gmina.

Przedszkola niepubliczne są zakładane i prowadzone przez osoby fizyczne, osoby prawne inne niż Gmina, np. stowarzyszenia, fundacje, zgromadzenia zakonne, i to w ich kompetencjach pozostaje decyzja o przekształceniu lub likwidacji.

Na początku należy wyjaśnić, że w Krakowie działają zarówno przedszkola samorządowe jak i przedszkola niesamorządowe prowadzone przez podmioty inne niż Gmina (te przedszkola dzielą się na publiczne, niepubliczne i punkty przedszkolne). Wszystkie przedszkola otrzymują dotacje od Gminy na każde dziecko – przedszkola publiczne w wysokości 100%, a niepubliczne w wysokości 85%. Bardzo ważny jest fakt, że przedszkola niesamorządowe publiczne otrzymują 100% dotacji dlatego, że działają na takich samych zasadach jak samorządowe – rodzice nic nie płacą za 5 pierwszych godzin zajęć, a za każda dodatkową godzinę płacą 1 zł. Rodzice nie płacą także za zajęcia dodatkowe.

Jeśli chodzi o pięć wspomnianych przedszkoli: „Bajka", „Iskierka", „Kraina Uśmiechu", „Pod Gwiazdkami" i „Pod Skrzydłami" to są to przedszkola niesamorządowe niepubliczne, które swoje siedziby mają w budynkach należących do Gminy Miejskiej Kraków. Przedszkola te mają obecnie podpisane umowy z Gminą (na preferencyjnych warunkach – co z pewnością pozwala im pobierać niższe opłaty od rodziców) do czerwca 2015 r. i chciałyby je przedłużyć o kolejne 5 lat.

W kwietniu br. pracownicy Wydziału Edukacji UMK zaproponowali Paniom prowadzącym i będącym jednocześnie dyrektorkami tych przedszkoli, aby rozważyły możliwość przekształcenia przedszkoli w placówki publiczne (oznacza to, że działały by na takich samych zasadach jak przedszkola samorządowe). Korzyść byłaby wielostronna: Panie otrzymałyby gwarancję zawarcia kolejnej umowy, rodzice ponosiliby mniejsze opłaty za przedszkola, a Gmina Miejska Kraków mogłaby szybciej wypełnić zobowiązanie nałożone przez ustawodawcę (obowiązek zapewnienia miejsc w przedszkolach „za złotówkę" wszystkim dzieciom w wieku 4 i 5-lat, a od 1 września 2017 r. wszystkim dzieciom 3, 4 i 5–letnim).

Panie początkowo nie zaakceptowały takiej propozycji. W wyniku rozmów zadeklarowały, że przystąpią do konkursu ofert, który ogłosi Gmina i w związku z tym dziś (22 października, środa) Prezydent Miasta Krakowa podjął decyzję o przedłużeniu umowy z przedszkolami o kolejne 5 lat.

Należy dodać, że aby od 1 września 2017 r. zapewnić miejsca w przedszkolach „za złotówkę" wszystkim dzieciom 3, 4 i 5–letnim Gmina może wykorzystać własne placówki, ale także skorzystać z oferty przedszkoli niesamorządowych – przy czym o ile przedszkola niesamorządowe publiczne automatycznie brane są tutaj pod uwagę to w przypadku przedszkoli niepublicznych konieczne będzie (zgodnie z ustawą) ogłoszenie konkursu ofert, do którego przedszkola będą mogły przystąpić dobrowolnie. W przypadku udziału w konkursie ofert i pozytywnego dla tych przedszkoli niepublicznych rozstrzygnięcia, będą one realizować zadania publicznego przedszkola. Planowany termin ogłoszenia konkursu to początek 2015 roku.

Warto także podkreślić że w 2017 r. tak jak jest to obecnie, to rodzice będą decydować o tym gdzie będą chcieli zapisać dziecko – czy chcą brać udział w rekrutacji prowadzonej przez Gminę czy zapisać dziecko do przedszkola niesamorządowego. Nie zmienia to faktu, że Gmina musi do tego czasu przygotować ofertę, która niezależnie od decyzji rodzica, da mu możliwość zapisania dziecka do przedszkola, w którym nie będzie ponosić opłat za pierwsze 5 godzin a za każdą kolejną będzie płacić jedynie 1 zł.

pokaż metkę
Autor: KATARZYNA FIEDOROWICZ-RAZMUS
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2014-10-22
Data aktualizacji: 2014-10-22
Powrót

Zobacz także

Znajdź