Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Grzegorz Niziołek laureatem Nagrody im. Jana Długosza 2014

Prof. Grzegorz Niziołek został laureatem Konkursu o Nagrodę im. Jana Długosza. Otrzymał ją za książkę „Polski teatr zagłady", która ukazała się w 2013 r. nakładem Instytutu Teatralnego i Wydawnictwa Krytyki Politycznej. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się w czwartek (23 października) w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Decyzję o przyznaniu nagrody podjęło Jury pod przewodnictwem prof. Władysława Stróżewskiego. Laureat otrzymał nagrodę w wysokości 30 tys. zł oraz statuetkę dłuta prof. Bronisława Chromego. Fundatorem nagrody jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Konkurs dofinansowano także ze środków Gminy Miejskiej Kraków i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nagroda wręczana jest co roku w czasie trwania Targów Książki w Krakowie.

- „Polski teatr Zagłady" należy do tych rzadkich jeszcze, a bardzo potrzebnych książek, które rozbrajają „miny" polskiej pamięci i historii, oczyszczają pole teraźniejszości z zalegających w niej „niewybuchów" i toksycznych skażeń przeszłości – mówił podczas uroczystości prof. Ryszard Nycz uzasadniając tegoroczny wybór Jury.

Grzegorz Niziołek jest profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego, zajmuje się polskim teatrem XX i XXI wieku, sztuką reżyserii, tradycją romantyczną w polskim teatrze, krytyką teatralną, najnowszymi zjawiskami artystycznymi w teatrze polskim i europejskim, związkami teatru i historii. Wiele publikacji poświęcił takim twórcom polskiego teatru jak Jerzy Grzegorzewski, Jerzy Jarocki, Krystian Lupa, Krzysztof Warlikowski, Włodzimierz Staniewski, Grzegorz Jarzyna, część z nich została zebrana w tomie Sny, komedie, medytacje (Kraków 2000). Opublikował dwie książki poświęcone twórczości wybitnych reżyserów: Sobowtór i utopia. Teatr Krystiana Lupy (Kraków 1997) i Warlikowski. Extra ecclesiam (Kraków 2008). Jest także autorem monografii poświęconej dramatycznej twórczości Tadeusza Różewicza: Ciało i słowo. Szkice o teatrze Tadeusza Różewicza. Wspólnie z Tadeuszem Kornasiem wydał antologię Dziady. Od Wyspiańskiego do Grzegorzewskiego (Kraków 1999).

W latach 2004-2007 Grzegorz Niziołek był kierownikiem literackim Starego Teatru, był pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym dwóch edycji festiwalu re_wizje poświęconych współczesnym reinterpretacjom tekstów romantycznych i antycznych. Od 2008 do 2010 r. był dyrektorem artystycznym Festiwalu Dialogu Czterech Kultur w Łodzi. To współzałożyciel i wieloletni redaktor naczelny czasopisma teatralnego „Didaskalia".

Nagroda im. Jana Długosza – to inicjatywa, która popularyzuje i nagradza dzieła wnoszące istotny wkład w rozwój nauki i kultury. Organizatorem Konkursu są Targi w Krakowie Sp. z o.o. Dodatkowe informacje o konkursie są dostępne na stronie: www.ksiazka.krakow.pl.

W 2014 r. do Nagrody nominowani byli także:

Edward Balcerzan, Literackość. Modele, gradacje, eksperymenty, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika/Fundacja na Rzecz Nauki Polskiej, Toruń 2013.

Włodzimierz Bolecki, Modalność modernizmu. Studia – analizy – interpretacje, Wydawnictwo Instytutu Badań Literackich PAN, Warszawa 2013.

Anna Dettloff, Rzeźba krakowska drugiej połowy XVIII wieku. Twórcy, nurty, tendencje, Oficyna Wydawnicza AFM, Kraków 2013.

Agata Dziuban, Gry z tożsamością. Tatuowanie ciała w indywidualizującym się społeczeństwie polskim, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika/Fundacja na Rzecz Nauki Polskiej, Toruń 2013.

Małgorzata Janicka-Słysz, Poetyka muzyczna Karola Szymanowskiego. Studia i interpretacje, Wydawnictwo Akademii Muzycznej w Krakowie, Kraków 2013.

Piotr Juszkiewicz, Cień modernizmu, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Adama Mickiewicza, Poznań 2013.

Adam Leszczyński, Skok w nowoczesność. Polityka wzrostu w krajach peryferyjnych 1943-1980, Wydawnictwo Krytyki Politycznej/Instytut Studiów Politycznych PAN, Warszawa 2013.

Piotr Perkowski, Gdańsk miasto od nowa. Kształtowanie społeczeństwa i warunki bytowe w latach 1945-1970, Wydawnictwo słowo/obraz terytoria, Gdańsk 2013.

Danuta Ulicka, Słowa i ludzie – 10 szkiców z antropologii filologicznej, Wydawnictwo Instytutu Badań Literackich PAN/Fundacja Akademia Humanistyczna, Warszawa 2013.

okładka

pokaż metkę
Autor: KATARZYNA FIEDOROWICZ-RAZMUS
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Wydział Informacji, Turystyki i Promocji Miasta
Data publikacji: 2014-10-24
Data aktualizacji: 2014-10-24
Powrót

Zobacz także

Znajdź