Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Cyberteka. Kraków czas i przestrzeń

W Pałacu Krzysztofory – głównej siedzibie Muzeum Historycznego Miasta Krakowa (Rynek Główny 35) dobiegł końca kolejny etap remontu. W czwartek, 30 października, oddano do użytku zachodnie skrzydło Pałacu w którym mieści się m.in. nowa wystawa stała Cyberteka. Kraków czas i przestrzeń. W wydarzeniu wziął udział Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.

- Muzeum Historyczne Miasta Krakowa od kilu lat, na naszych oczach, zmienia się i rozrasta w sposób imponujący. Nie ma takich słów, które by wyraziły radość i pozytywną ocenę dla tego co zostało tutaj zrobione – mówił podczas uroczystości Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski. – Z serca składam podziękowania dla całego zespołu, dzięki któremu udało się osiągnąć takie rezultaty – dodał.

- Krzysztofory to miejsce niezwykłe, rzadko zdarza się obiekt, w którym tak wyraźnie wątki historii i narodu przeplatają się z historią samego pałacu – mówił Michał Niezabitowski, Dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Krzysztofory to dziś miejsce interpretacji fenomenu naszego miasta, narzędzie w budowaniu jego tożsamości. Kraków potrzebuje tego miejsca – podkreślał.

W czwartek, 30 października,  zwiedzającym udostępniona została część Pałacu Krzysztofory zwana skrzydłem zachodnim (zajmuje narożną część budynku wyznaczaną przez ulice Jagiellońską i Szczepańską). Remont zachodniego skrzydła Pałacu Krzysztofory wykonany został dzięki wsparciu finansowemu uzyskanemu z Funduszy Unii Europejskiej − dzięki decyzji Zarządu Województwa Marszałkowskiego w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego oraz ze środków uzyskanych z Gminy Miejskiej Kraków. Prace w Pałacu prowadzone są także dzięki dofinansowaniu Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.

Na parterze budynku przygotowano strefę edukacyjną. Z parteru schodzi się także do krzysztoforskich piwnic. Na pierwszym piętrze skrzydła zachodniego mieści się sala audytoryjna (nazywana Salą Miedziana lub Kupferhausem) przeznaczona dla 200 widzów (wraz z całym niezbędnym zapleczem). W holu pierwszego pietra znajduje się wystawa planszowa opowiadająca w fotograficznym skrócie o historii pałacu Krzysztofy i przyszłej ekspozycji wystawie stałej w tym oddziale Muzeum − Kraków – od początku bez końca. Pod salą audytoryjną (na parterze, w miejscu, gdzie przez lata rezydowała restauracja) Muzeum będzie kontynuować gastronomiczne i kawiarniane tradycje tego miejsca.

Na pierwszym i drugim piętrze podziwiać można zrekonstruowane freski zdobiące ściany większości pomieszczeń. Na pierwszym piętrze znajduje się także jedna z ciekawszych sal pałacu, której sufit ozdobiony jest freskami i sztukateriami autorstwa Baltazara Fontany.

Na drugim piętrze umieszczono wystawę stałą Cyberteka. Kraków − czas i przestrzeń, która przedstawia rozwój przestrzenny i urbanistyczny Krakowa od czasów przedlokacyjnych po lata 1909−1915, kiedy to realizowano projekt Wielkiego Krakowa.

Wystawa została realizowana w ramach projektu Krzysztofory od nowa, muzeum kompletne. Stanowi ona wprowadzenie do przyszłej wystawy stałej w Pałacu Krzysztofory zatytułowanej Kraków – od początku bez końca. W swoim założeniu projekt jest otwarty i będzie systematycznie powiększany i uzupełniany. W obecnym kształcie fenomen Krakowa prezentowany jest w sześciu odsłonach w formie prezentacji multimedialnych. Pomieszczenia wystawy zajmują łącznie powierzchnię 185 m2.

W pierwszym pomieszczeniu – Cracovia Origo – prezentowana jest narracja o najdawniejszych dziejach Krakowa. Przestrzeń druga − Oppidum, to opowieść o tworzeniu się krakowskiego zespołu osadniczego z wybranymi obiektami architektury romańskiej w czasach przedlokacyjnych. Trzecia – Civitas opowiada o przełomowym wydarzeniu w dziejach miasta – lokacji Krakowa przez księcia Bolesława Wstydliwego 5 czerwca 1257 r. i rozwoju miasta do końca XV w. W czwartej części – Forum – zaprezentowany został rozwój urbanistyczny Krakowa od XVI do XVIII w., przede wszystkim przez pryzmat Rynku krakowskiego. Piąta Aglomeracja, to opowieść o fenomenie trójmiasta: Kraków − Kazimierz − Kleparz w czasach nowożytnych. W ostatnim, szóstym pomieszczeniu prezentowany jest projekt rozwoju przestrzennego i urbanistycznego pod nazwą Wielki Kraków, zrealizowany pod kierunkiem prezydenta Krakowa Juliusza Lea w latach 1909−1915.

Na wystawie prezentowane są także wyjątkowo cenne artefakty ze zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, w tym insygnia władz samorządowych Krakowa, tj. berełko i pierścień burmistrzów Krakowa z XVI w. oraz srebrny krucyfiks do zaprzysięgania rajców miejskich z II poł. XVII w., a także widoki i plany Krakowa. Całości dopełniają prezentacje czerech filmów w technice 3D: Cracovia Origo, Wawel 1000 lat temu, Cracovia Nostra Cracoviensis A.D.1650 oraz Cracovia A.D. 1650.

Dodatkowe informacje są dostępne na stronie www.mhk.pl.

FOTOGALERIA:

prezyd

pokaż metkę
Autor: KATARZYNA FIEDOROWICZ-RAZMUS
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Wydział Informacji, Turystyki i Promocji Miasta
Data publikacji: 2014-10-30
Data aktualizacji: 2014-10-31
Powrót

Zobacz także

Znajdź