Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Nowości w kulturze

Kto zajmie kamienice przy Małym Rynku? Czy Fundacja Wisławy Szymborskiej będzie zainteresowana tymi lokalami, a także jakie plany na najbliższy czas ma Muzeum Historyczne Miasta Krakowa? O tym dyskutowano na Komisji Kultury i Ochrony Zabytków.

Radni dowiedzieli się jaki jest stan nieruchomości przy Małym Rynku 5-6. Według informacji z wydziału skarbu Miasta, nieruchomości te są przeznaczone pod dzierżawę lub kupno. Kilka instytucji kultury zgłosiło się, by kamienice wydzierżawić lub kupić. Są wśród nich między innymi Fundacja Wisławy Szymborskiej oraz fundacja Miasto Literatury. Nie są jeszcze znane plany tych instytucji. Na tym etapie jeszcze instytucje nie zadeklarowały, jakie chciałyby podjąć działania. Miasto przeznaczyło te lokale na sprzedaży bądź dzierżawę na okres 10 lat. W tym czasie, gdy najemca nie będzie wykorzystywał lokalu zgodnie z deklarowanym przeznaczeniem, będzie możliwe odstąpienie od umowy. Było to ważne dla niektórych radnych.

- Mam nadzieję, że instytucje, które będą najmować te lokale, będą to robić zgodnie z ich przeznaczeniem, czyli wykorzystywać je w celach kulturalnych. Nie znamy wszystkich podmiotów i w razie gdyby lokale były wykorzystywane niezgodnie z ich przeznaczeniem, na przykład na działalność  klubów rozrywkowych będzie mnożna odstąpić od umowy -  mówił radny Krzysztof Durek. Inną kwestią, która nurtuje w tej sprawie radnych jest koszt remontu kamienic. – Dla mnie ważniejsze jest, żeby gmina nie ponosiła kosztów remontu tych dwóch kamienic. Ważniejsze jest dofinansowanie obiadów dla dzieci w szkołach – deklarowała radna Teodozja Maliszewska.

Ponadto gościem posiedzenia komisji był dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Michał Niezabitowski, który przedstawił radnym plan działań kierowanej przez siebie placówki na przyszłe lata. Muzeum Historyczne planuje w najbliższych latach otwarcie kolejnej siedziby, która będzie niezwykłą placówką, do tej pory mało znaną w Polsce. W 2008 r. przy ulicy Księcia Józefa rozpoczęto budowę nowego obiektu Thesaurus Cracoviensis. Centrum Interpretacji Artefaktów ma pomieścić nowoczesne magazyny muzealne oraz pracownie konserwacji dzieł sztuki. Budynek Centrum z jednej strony będzie miejscem przechowywania zbiorów, z drugiej zaś  – miejscem, do którego będzie miał dostęp zwiedzający. - Wszystkie te działania mają na celu dostosowanie naszej placówki do standardów europejskiego muzealnictwa – mówił Michał Niezabitowski. Otwarcie nowej placówki planowane jest na II kwartał 2017 roku. Od kilku lat trwają także intensywne prace remontowo-konserwatorskie w Pałacu Krzysztofory, który w roku 2009 w całości przeszedł w posiadanie Muzeum. Zakończenie tych prac planowane jest na rok 2015, a ich ukoronowaniem będzie otwarcie nowej wystawy stałej o historii i kulturze Krakowa.

pokaż metkę
Autor: KATARZYNA MALETA-MADEJSKA
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Wydział Informacji, Turystyki i Promocji Miasta
Data publikacji: 2015-02-11
Data aktualizacji: 2015-02-11
Powrót

Zobacz także

Znajdź