Odwiedź Kraków rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Prezentacja filmu Metropolis z udziałem orkiestry symfonicznej i chóru

19 marca w Centrum Kongresowym ICE Kraków zaprezentowany zostanie film Metropolis Fritza Langa ze wspaniałą muzyką skomponowaną przez Abla Korzeniowskiego. Zgromadzoną publiczność zachwycą niezwykłe, precyzyjnie zsynchronizowane z obrazem kompozycje, które wykona Orkiestra i Chór Akademii Beethovenowskiej w pełnym składzie. Widowisko filmowo – muzyczne Metropolis to wydarzenie artystyczne w skali światowej, bo publiczność usłyszy i zobaczy trzecie wykonanie tego dzieła w historii.

Film Metropolis z 1927 r., Fritza Langa, to arcydzieło zaliczane do klasyki kina niemego.  Ten jeden z najbardziej znanych niemieckich filmów z tamtego okresu. Jest także pierwszym obrazem, jaki wpisany został na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Scenariusz powstał przy współpracy reżysera z Theą von Harbou. Bezpośrednią inspiracją do nakręcenia filmu miała być podróż do Nowego Jorku. Monumentalne dzieło opowiada historię miasta przyszłości, w którym rządzi wąska i uprzywilejowana kasta rozumu, a robotnicy utrzymujący miasto przy życiu mieszkają w podziemnych osiedlach.

Film odtworzony zostanie w cyfrowo odrestaurowanej wersji, uzupełnionej o sceny pomijane niekiedy we wcześniejszych kopiach, z czasem emisji 147 minut.

W 2004 roku Abel Korzeniowski skomponował muzykę do filmu Metropolis, uznawaną za najważniejsze i najpoważniejsze dzieło tego artysty. Precyzyjnie zsynchronizowane z obrazem kompozycja, została po raz pierwszy zaprezentowana w Cieszynie, podczas prapremiery na festiwalu Era Nowe Horyzonty w 2004 roku.

Krakowskiej prezentacji filmu Metropolis towarzyszyć będzie muzyka Abla Korzeniowskiego wykonywana przez Orkiestrę Akademii Beethovenowskiej z udziałem Chóru Mieszanego Katedry Wawelskiej, pod dyrekcją Andrzej Korzeniowskiego - brata kompozytora. Solowe partie wokalne wykonają Anna Witczak i Katarzyna Nowicka.

Koncert odbędzie się w rodzinnym mieście kompozytora - Krakowie, w sali audytoryjnej Centrum Kongresowego ICE Kraków 19 marca (czwartek) 2015 roku o godz. 19.00.

Prezentacja filmu Metropolis jest jednym z wydarzeń w ramach projektu Kobieta –Wiedza – Władza 2015 r.

Głównym celem Widowiska filmowo – muzycznego Metropolis jest przypomnienie o roli jaką klasyczne dzieła kina europejskiego odegrały w dokumentowaniu i kreacji społecznych wizerunków kobiet oraz ukazanie wizjonerskiego spojrzenia na świat, stanowiącego podstawę rozwoju cywilizacyjnego Europy u progu Nowożytności.

W obrazie społeczeństwa Metropolis pojawiają się szczególne kreacje postaci kobiecych. Ważnymi bohaterkami opowieści von Harbou i Langa są Maria oraz jej fałszywy odpowiednik - kobiecy android (Maschinenmensch). Reprezentują one nie tylko przeciwstawne modele kobiecości demonicznej i żeńskiej Caritas. Ich działania zdradzają także obawy jakie budzić mogło połączenie pierwiastka żeńskiego i siły generowanej zarówno przez ferwor zbuntowanych mas ludzkich, jak i maszyny ożywione nowymi technologiami. Interesującym wątkiem jest zatem łączność filmowej wizji z doświadczeniem cywilizacyjnym lat 20-tych. Zarówno Maria jak i Futura są de facto bohaterkami czasów emancypacji, ich działania sięgają daleko poza tradycyjne granice prywatnego świata, jakie Europejkom narzucał kanon wychowania wypracowany jeszcze w dobie Oświecenia.

Metropolis, ukazuje wizjonerskie spojrzenie na świat, w kierunku przyszłości industrializowanej, w której następuje rewolucja przemysłowa. Szybki, niekontrolowany w ujęciu środowiskowym rozwój techniki i przemysłu, prowadzi do degradacji człowieka i jego otoczenia. W efekcie zmieni to naszą cywilizację,  a w ideologii technokratycznej podważy twierdzenie, że najważniejsza jest relacja człowiek – przyroda, a stosunki społeczne powinny być na niej wzorowane.

Socjologicznym i ekologicznym komentarzem do filmu Metropolis będziewystawa Kobieta w Metropolis. Człowiek i technologia (dostępna od 8 do 22 marca 2015 r., w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach. Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie) oraz segment Konferencji Świat dla Kobiet, czy Kobiety dla świata (08 marca 2015 r., Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach).

Zarówno projekt artystyczny jak i wydarzenia towarzyszące mają za zadanie zwrócić uwagę na problemy degradacji środowiska w dobie gwałtownego rozwoju techniki. Stawiają pytanie, czy w takim kierunku zmierza świat, czy jedno jest podporządkowane drugiemu?

Poprzez organizację wydarzenia chcemy zaprezentować wkład polskiego kompozytora – Abla Korzeniowskiego dla utrwalenia najcenniejszych dokonań światowej kinematografii. Jesteśmy przekonani, że współczesna interpretacja muzyczna jest niezbędna dla ożywienia przekazu Metropolis, a kierując percepcją odbiorców, zamieni projekcję dzieła historycznego w prawdziwe przeżycie artystyczne, przypominając ważne pytania, które twórcy filmu postawili niemal przed wiekiem.

Bilety w cenie od 50 do 150 zł można kupić za pośrednictwem portalu www.eventim.pl oraz czterech punktach informacji miejskiej InfoKraków: przy ul. św. Jana 2, w Pawilonie Wyspiańskiego (pl. Wszystkich Świętych 2), w Sukiennicach (Rynek Główny 1/3) i w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego (ul. Powiśle 11).

Oto zwiastun zapowiadający wydarzenie:

 

Patron honorowy: Jacek Majchrowski – Prezydent Miasta Krakowa

plakat

pokaż metkę
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Wydział Informacji, Turystyki i Promocji Miasta
Data publikacji: 2015-03-04
Data aktualizacji: 2015-03-09
Powrót

Zobacz także

Znajdź