Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Marsz Pamięci

3 marca 1941 roku w krakowskiej dzielnicy Podgórze Niemcy utworzyli getto. Zostało do niego przesiedlonych ponad 16 tysięcy żydowskich obywateli Krakowa. W rocznicę jego likwidacji, na placu Bohaterów Getta gromadzą się mieszkańcy Krakowa oraz goście z zagranicy. Spotykają się podczas Marszu Pamięci, aby przejść na teren dawnego obozu w Płaszowie, pokonując dystans, który dla wielu jego mieszkańców był drogą na śmierć.

W 1942 roku zorganizowano kilka akcji wysiedleńczych, podczas których większość mieszkańców getta została wywieziona głównie do obozu zagłady w Bełżcu. Ostateczna akcja likwidacyjna rozpoczęła się 13 i 14 marca 1943 roku. 6 tysięcy mieszkańców zostało przesiedlonych do obozu koncentracyjnego w Płaszowie, 2 tysiące do Auschwitz-Birkenau, a około 1 000 osób zostało zamordowanych na Umschlagplatzu getta – dzisiejszym Placu Bohaterów Getta.

Marsz Pamięci ma na celu nie tylko upamiętnienie ofiar hitlerowskiego terroru, ale także  przywrócenie pamięci o ponad 700-letniej obecności Żydów w Krakowie, zakończonej w tak tragiczny sposób i zapomnianej przez dziesięciolecia.

Uczestnicy Marszu zgromadzą się na Placu Bohaterów Getta przed Muzeum Pamięci - Apteka pod Orłem, gdzie odbędzie się część oficjalna Marszu. Następnie przejdą ulicami Podgórza – Limanowskiego, Wielicką i Jerozolimską, na teren byłego obozu KL Płaszów – tą samą drogą, która dla wielu mieszkańców getta była drogą na śmierć. Podczas Marszu odbędą się dwie ceremonie upamiętniające pomordowanych Żydów; pierwsza na ulicy Limanowskiego, przy pozostałościach murów getta oraz druga, przy pomniku na terenie byłego obozu w Płaszowie.

Po zakończeniu Marszu, około godziny 13.45 dla uczestników przewidziano bezpłatny autobus (przystanek Makowa w kierunku Ronda Matecznego), który przewiezie chętnych na Plac Bohaterów Getta.

Koordynatorem Marszu jest Stowarzyszenie Festiwal Kultury Zydowskiej w Krakowie (www.jewishfestival.pl). Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski oraz Prezes Gminy Wyznaniowej Żydowskiej Tadeusz Jakubowicz.

Opracowano na podstawie materiałów przekazanych przez Biuro Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie.

marsz
marsz Archiwum Krakow Jewish Culture Festival
marsz2
marsz2 Archiwum Krakow Jewish Culture Festival
marsz3
marsz Archiwum Krakow Jewish Culture Festival
marsz4
marsz4 Archiwum Krakow Jewish Culture Festival
marsz5
marsz5 Archiwum Krakow Jewish Culture Festival
marsz
marsz2
marsz3
marsz4
marsz5
pokaż metkę
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Wydział Informacji, Turystyki i Promocji Miasta
Data publikacji: 2015-02-24
Data aktualizacji: 2015-02-24
Powrót
Znajdź