Nauka i edukacja rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Nie ma obawy, że w Krakowie zabraknie miejsc w przedszkolach

Jak wyjaśnia Katarzyna Cięciak, Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Edukacji i Sportu nie ma obawy, że w tym roku zabraknie miejsc w przedszkolach, ponieważ ich liczba zarówno w przedszkolach publicznych jak i niepublicznych łącznie wynosi ponad 27 000. Dzieci zameldowanych w Krakowie jest natomiast 25 000.

Podział miejsc kształtuje się następująco: w przedszkolach samorządowych to 16 844 miejsc, w oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych publicznych – 1 091 miejsc. Łącznie oferta obejmuje 17 935 miejsc. Obecna oferta przedszkoli, punktów przedszkolnych i oddziałów przedszkolnych w szkołach niesamorządowych to w sumie 9 389 miejsc.

We wrześniu 2015 roku sześciolatki obowiązkowo staną się pierwszoklasistami. Zaniepokojeni rodzice szturmują poradnie psychologiczno – pedagogiczne aby uzyskać dla swoich dzieci opinię o odroczeniu od obowiązku szkolnego. Słychać głosy zaniepokojenia możliwym zamieszaniem podczas rekrutacji do przedszkoli. Padają obawy, że 4 000 dzieci nie dostanie się do przedszkola.

- Rzeczywiście w tym roku wzrasta liczba opinii poradni psychologiczno – pedagogicznych o odroczeniach od obowiązku szkolnego dzieci sześcioletnich, nie ma jednak obawy że dla dzieci odroczonych zabraknie miejsc w przedszkolach – zapewnia Zastępca Prezydenta ds. Edukacji i Sportu.

Jak poinformowała Katarzyna Cięciak, w poniedziałek, 9 marca odbędzie się spotkanie w sprawie odroczeń dzieci sześcioletnich od obowiązku szkolnego. Miasto zdaje sobie sprawę, że diagnozy wydawane na początku 2015 roku mogą nie oddawać stanu emocjonalnego i rozwojowego dziecka we wrześniu, nie ma jednak możliwości przesunięcia w tym roku terminu rekrutacji do przedszkoli. Poniedziałkowe spotkanie z przedstawicielami Miasta i poradni psychologiczno – pedagogicznych, dyrektorami przedszkoli oraz rodzicami ma na celu usprawnienie procedur w przyszłym roku.

Jeśli zaś chodzi o kryteria przyjęć do przedszkoli, w pierwszej kolejności brane są pod uwagę kryteria ustawowe, tzn.: wielodzietność rodziny kandydata, niepełnosprawność kandydata, niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata, niepełnosprawność obojga rodziców kandydata, niepełnosprawność rodzeństwa kandydata, samotne wychowywanie kandydata w rodzinie, objęcie kandydata pieczą zastępczą. Dopiero w drugim etapie rekrutacji analizuje się tzw. Kryteria „gminne", określone uchwałą nr VI/77/15 RMK z dnia 28 stycznia 2015 roku. Do tych kryteriów należy poddawane w wątpliwość przez Wojewodę Małopolskiego kryterium odprowadzania podatku dochodowego w Gminie Miejskiej Kraków przez rodziców dziecka starającego się o przyjęcie do przedszkola samorządowego. Wojewoda przyjął wyjaśnienia Miasta podnoszącego argument przeznaczenia środków pochodzących z podatków na tworzenie nowych miejsc w przedszkolach samorządowych.

 

pokaż metkę
Autor: DB
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2015-03-05
Data aktualizacji: 2015-03-06
Powrót

Zobacz także

Znajdź