Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Śladem św. Jadwigi i św. Brata Alberta

„Krakowscy święci i błogosławieni” – to hasło, które towarzyszy trzeciej edycji Nocy Cracovia Sacra. Wydarzenie, w którym udział weźmie kilkanaście kościołów i klasztorów, dwa muzea i jedna synagoga rozpocznie się w sobotę (14 sierpnia) przed południem i potrwa do późnych godzin wieczornych w niedzielę (15 sierpnia). Wstęp do wszystkich miejsc będzie bezpłatny.

„Kraków jest miastem pod wieloma względami wyjątkowym, także pod względem sakralnym. Ilość kościołów i klasztorów oraz skarbów jest ogromna. To pozwala nam co roku wybierać inny temat przewodni Nocy Cracovia Sacra” – mówił na dzisiejszej

(5 sierpnia, czwartek) konferencji prasowej Stanisław Dziedzic, Dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Krakowie. „Tym razem chcemy pokazać miejsca związane z krakowskimi świętymi. Wielu z nich jest znanych np. św. Jadwiga Królowa, św. Stanisław czy św. Brat Albert, ale są też tacy, których nie kojarzymy z Krakowem, a byli z naszym miastem związani jak np. św. Kinga, czy św. Maksymilian Maria Kolbe. Pokażemy m.in. miejsca, w których zostali pochowani, w których znajdują się ich relikwie” – dodał.

III Noc Cracovia Sacra po raz kolejny rozpocznie się w wigilię Wniebowzięcia NMP – 14 sierpnia. Wydarzenie zostanie zainaugurowane o godz. 14.00 w Sanktuarium Ecce Homo św. Brata Alberta przy ul. Woronicza 10. Uroczystość będzie połączona z koncertem Chóru Psalmodia Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II.

W sobotę (14 sierpnia) będzie można odwiedzić m.in. Katedrę na Wawelu, w której odbędzie się koncert przy relikwiach św. Stanisława Biskupa i Męczennika oraz św. Jadwigi Królowej, Bazylikę Bożego Ciała (w programie zwiedzanie klasztoru i koncert „Samotni jak gwiazdy”), Bazylikę św. Floriana (w programie koncert „Ku czci świętych Krakowa”, Bazylikę Franciszkanów (w programie m.in. koncert i zwiedzanie kaplic: św. Eligiusza, bł. Salomei i Męki Pańskiej z sarkofagiem bł. Anieli Salawy), Bazylikę św. Trójcy (OO. Dominikanie; w programie zwiedzanie wystawy poświęconej św. Jackowi), Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius (w programie zwiedzanie kaplicy św. Jana Kantego),  Opactwo OO. Benedyktynów w Tyńcu, Klasztor Sióstr Benedyktynek w Staniątkach oraz Starą Synagogę (w programie koncert „Pieśni nad Pieśniami Króla Salomona”).

W niedzielę (15 sierpnia) w wydarzeniu udział wezmą m.in. Bazylika Mariacka, gdzie odprawiona zostanie uroczysta msza św. odpustowa celebrowana przez ks. kard. Stanisława Dziwisza (godz. 18.30), Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, Kolegiata św. Anny, kościół Niepokalanego Serca NMP (Siostry Felicjanki) i kościół pw. św. Augustyna i św. Jana Chrzciciela (Siostry Norbertanki).

Wstęp do wszystkich miejsc będzie bezpłatny. Tylko w czterech przypadkach będą obowiązywać bezpłatne wejściówki – na zwiedzanie klasztoru przy Bazylice Bożego Ciała na krakowskim Kazimierzu, do Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius, na koncert w Starej Synagodze oraz do Klasztoru Sióstr Benedyktynek w Staniątkach. Wejściówki będzie można odbierać w Punktach Info Kraków (w Pawilonie Wyspiańskiego, pl. Wszystkich Świętych 2 oraz w punktach przy ul. św. Jana 2, św. Józefa 7 i na os. Słonecznym 16) od soboty (7 lipca). Do klasztoru w Staniątkach będzie można dojechać specjalnym busem z centrum Niepołomic.

Cracovia Sacra to wyjątkowe wydarzenie, którego celem jest ukazanie fenomenu religijnego miasta, często nazywanego drugim Rzymem. Na tę noc najpiękniejsze świątynie, wraz z obiektami klasztornymi Krakowa i okolic, umożliwią zwiedzającym odkrywanie kościelnych zabytków, poznawanie tajników życia mnichów oraz klasztornych skarbców, które na co dzień pozostają zamknięte dla przybyszów.

Noc Cracovia Sacra to ostatnia w tym roku impreza z cyklu Krakowskie Noce. Pierwsza z nich – Noc Muzeów odbyła się w maju, druga - Noc Teatrów - w czerwcu, a trzecia - Noc Jazzu w lipcu. Poszczególne noce organizowane są w miesiącach, które charakteryzują się wzmożonym ruchem turystycznym, dlatego projekt stanowi doskonałą ofertę kulturalną dla zagranicznego turysty, promując w ten sposób miasto i jego potencjał twórczy.

Organizatorem wydarzenia jest Urząd Miasta Krakowa. Patronat nad III Nocą Cracovia Sacra objęli: TVP Kraków, Radio Kraków, Dziennik Polski, Tygodnik Powszechny, Gość Niedzielny, Miesięcznik Karnet, Dwutygodnik Miejski KRAKÓW.PL oraz portale Kulturatka.pl i Magiczny Kraków. Pełen program III Nocy Cracovia Sacra jest dostępny na stronie www.krakow.pl. (KF)

pokaż metkę
Osoba publikująca: PAWEŁ KRAWCZYK - Redakcja MPI
Podmiot publikujący: Kancelaria Prezydenta
Data publikacji: 2010-08-05
Data aktualizacji: 2010-08-06
Powrót

Zobacz także

Znajdź