Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Wielkie Święto Katalonii

Spektakl „Legenda o smokach”, koncert pieśni morskich i pokaz tańców folk - to atrakcje pierwszego dnia (6 sierpnia) Międzynarodowych Pokazów Sardany i Zespołów Folklorystycznych APLEC w ramach Święta Katalonii w Krakowie.

Międzynarodowe Pokazy Sardany i Zespołów Folklorystycznych APLEC to okazja do obejrzenia wyjątkowej eksplozji muzyki, tańca i ognia. Krakowianie mogli podziwiać castelles – konstrukcje składające się z ludzi wchodzących sobie nawzajem na ramiona, zobaczyć bastoners – tańce z kijami i gigantes – parady gigantów. Rynek Główny wypełniły figury z wielkimi głowami, diabły oraz tancerze prezentujący tradycyjne tańce katalońskie. W prezentacji przygotowywanej przez katalońskie Stowarzyszenie Adifolk brało udział ponad dwadzieścia grup, łącznie ok. 500 osób. Wraz z nimi do Krakowa przyjechało ok. 500 mieszkańców Katalonii.

Święto rozpoczęło się w piątek (6 sierpnia) o godz. 20:00 na Rynku Głównym przedstawieniem przygotowanym na podstawie legend o Smoku Wawelskim i Smoku Świętego Jerzego. Po nim odbyły się: koncert habaneras – pieśni morskich i pokaz tańców folk „Niech z nami zatańczy cały Rynek!”.

Paradą uliczną, która o godz. 11:00 przeszła na Rynek Główny ul. Grodzką rozpoczął się drugi dzień pokazów w sobotę (7 sierpnia). W paradzie udział wzięły wszystkie grupy artystów uczestniczących w imprezie. O godz. 12:00 na Rynku Głównym odbyły się prezentacje zespołów folklorystycznych, o godz. 13:00 pokazy sardany, a o godz. 14:00 pokazy siły i równowagi, czyli budowy zamków z ludzi. Po nich nastąpiła przerwa w pokazach (w tym czasie przez Rynek przejechali uczestnicy Tour de Pologne, a goście z Katalonii wystąpili w Restauracji Cherubino z koncertem pieśni tawernianych i Bunkrze Café z koncertem muzyki folk.

Artyści wrócili na Rynek Główny o godz. 20:00. Wtedy rozpoczęły się pokazy tradycyjnych tańców katalońskich i polskich. Dzień zakończył pokaz tańców folk „Niech z nami zatańczy cały Rynek!”.

Trzeci dzień (niedziela, 8 sierpnia) zaplanowano pokazy sardany, występy grup folklorystycznych, pokazy siły i równowagi, oraz koncert chóru i tradycyjnej orkiestry dętej cobla. Święto Katalonii zakończyły „piekielne” pokazy bębniarzy tabalada oraz Noc ognia (pokazy ogni sztucznych) o godz. 21:30. Dodatkową atrakcją zakończenia imprezy był pokaz sardany powietrznej tańczonej na ścianie Wieży Ratuszowej.

Wydarzeniu towarzyszy wystawa „Katalońska kultura ludowa w obrazach”, prezentująca zwycięskie prace z organizowanego w Barcelonie konkursu fotografii. Można ją oglądać do 14 sierpnia w Holu Kamiennym Magistratu (pl. Wszystkich Świętych 3-4).

Stowarzyszenie Adifolk przygotowuje pokazy tradycji i kultury katalońskiej od ponad dwudziestu lat. Co roku wybiera inne miasto w Europie. W Polsce, to barwne i oryginalne wydarzenie, ma miejsce po raz pierwszy. Także po raz pierwszy pokazy zaplanowano na trzy dni, a nie jak w poprzednich edycjach, dwa dni.

Głównym celem Międzynarodowych Pokazów Sardany i Zespołów Folklorystycznych APLEC, jest pokazanie charakteru i różnorodności poszczególnych zespołów i tego jak artyści łączą tradycję ze współczesnością. Wydarzenie organizowane jest w miastach, które łączą kulturalne, historyczne bądź społeczne związki z Katalonią. Prezentacje realizowane są dzięki wspólnej pracy, wsparciu wielu instytucji i przede wszystkim zaangażowaniu Katalończyków, którym zależy na pokazaniu swojej odrębności i wyjątkowości.

Organizatorami święta Katalonii w Krakowie są: katalońskie Stowarzyszenie Adifolk oraz Urząd Miasta Krakowa. Współorganizatorem przedsięwzięcia jest Krakowskie Biuro Festiwalowe. Wydarzenie organizowane jest przy współpracy Bunkra Café oraz restauracji Cherubino. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły: TVP Kraków, Radio Kraków, Portal Interia.pl, Gazeta Wyborcza, Miesięcznik Karnet, Dwutygodnik Miejski KRAKÓW.PL oraz Portal Magiczny Kraków (www.krakow.pl).

Dodatkowe informacje są dostępne na miejskich stronach internetowych: www.krakow.pl, www.krakow.pl/otwarty_na_swiat oraz pod adresem www.adifolk.cat. (KF).

pokaż metkę
Osoba publikująca: WIESŁAW SZCZUREK - Redakcja MPI
Podmiot publikujący: Kancelaria Prezydenta
Data publikacji: 2010-08-07
Data aktualizacji: 2010-08-08
Powrót

Zobacz także

Znajdź