Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Wszystko dla sportu

Światowe turnieje, promocja lokalnych klubów czy programy aktywujące sportowo dzieci i młodzież – to wszystko i wiele innych zadań postawił sobie doradca prezydenta ds. sportu, Janusz Kozioł. O swoich planach na przyszłość mówił podczas posiedzenia Komisji Sportu i Kultury Fizycznej. Radni z komisji wysłuchali także informacji na temat aktualnej sytuacji stadionu KS „Wawel".

Pierwsze spotkanie doradcy prezydenta ds. sportu Janusza Kozioła i radnych z komisji Sportu i Kultury Fizycznej przebiegło pod znakiem planów na przyszłość nowego prezydenckiego doradcy. Za najważniejszy cel w tym roku Janusz Kozioł stawia sobie promocję lokalnych klubów sportowych.
– O wielu ważnych krakowskich klubach sportowych się dziś nie pamięta, nie pamięta się o mniejszych klubach osiedlowych, a to stamtąd wywodzą się wybitni sportowcy – mówił Janusz Kozioł.


Stąd pomysł organizacji wspólnej wystawy krakowskich klubów sportowych, zgromadzenia w jednym miejscu ich pamiątek, nagród, prezentacji znanych i cenionych sportowców, którzy zaczynali swą karierę właśnie w tych klubach. Dodatkiem byłaby także strona internetowa, na której byłyby zamieszczone informacje o każdym z klubów, jego historii i teraźniejszości. Dla najmłodszych planowany jest program sportowo-edukacyjny o roboczej nazwie „Nie bój się sięgać gwiazd": – Program zakłada, że wszystkie szkoły podstawowe miałyby organizowane spotkania z mistrzami Polski w różnych dziedzinach sportowych, m. in. z Joanną Sakowicz, czy Mirosławem Szymkowiakiem. Oprócz spotkań dla wybranej grupy dzieci organizowane byłyby także treningi z mistrzami – informował Janusz Kozioł.


Doradca prezydenta wspominał także, że jego celem na najbliższą przyszłość będzie organizacja dwóch ważnych turniejów: turnieju piłki ręcznej i piłki siatkowej. Wstępne rozmowy w tej sprawie były już przeprowadzane. Radnych bardzo interesowało jednak, co nowy prezydencki doradca zamierza zrobić dla propagowania sportu i zdrowego stylu życia wśród krakowian.


– Największy akcent położony jest na promocję sportu, rozpoznawalność marki miasta i ściąganie wielkich nazwisk. Ważny jest jednak etap powstawania zawodników, szkolenia dzieci i młodzieży. Warto inwestować w programy szkoleniowe i upowszechniające kulturę sportową. Trzeba inwestować w małą infrastrukturę sportową, osiedlowe kluby, zwiększać dotację na te obszary. To powinny być główne cele Krakowa – mówił Tomasz Urynowicz, przewodniczący Komisji Sportu i Kultury Fizycznej RMK.


Radny Andrzej Hawranek, zwrócił takżeuwagę na współpracę małych klubów z dużymi.
– Powinniśmy postawić na przepływ zawodników. Stała współpraca pomiędzy dużymi i małymi klubami pomogłaby w kształtowaniu i trenowaniu dobrych sportowców – stwierdził Andrzej Hawranek.


Ogród zamiast stadionu?
Drugą sprawą, którą radni poruszyli na posiedzeniu komisji była sytuacja KS „Wawel". Społeczny Komitet Odbudowy Zabytków Krakowa zwrócił się z prośbą do prezydenta, aby wyłączyć stadion KS „Wawel" z użytkowania i zaniechać remontu znajdujących się tam urządzeń sportowych, a także rozpocząć rozmowy z klubem sportowym w sprawie przeniesienia do nowej lokalizacji.

Miało to na celu odzyskanie terenu w Łobzowie pod rekonstrukcję historycznego „Ogrodu Królewskiego na Łobzowie", którego opiekunem miała zostać Politechnika Krakowska. Jednak jak się okazało prezydent podtrzymał decyzję o remoncie obiektu. Prace remontowe na terenie klubu są zaawansowane pod względem rzeczowym i finansowym, część terenu klubu będzie po remoncie publicznie dostępna, a miasto nie posiada obecnie środków finansowych i możliwości organizacyjnych do przeniesienia działalności klubowej w inne miejsce.

Dodatkowo część z tych działek jest własnością wojska i nie ma możliwości odtworzenia tam dawnego „Ogrodu Łobzów". Jedynie w części należącej obecnie do Politechniki, park będzie stworzony. Tam gdzie znajduję się obecnie klub sportowy, w przeszłości stała jedynie stajnia i znajdował się ogród z klombami i drzewostanem, nie znajdowały się obiekty zabytkowe. Dlatego tym bardziej nie ma możliwości odtworzenia tam dawnego parku.

pokaż metkę
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2015-03-25
Data aktualizacji: 2015-03-25
Powrót

Zobacz także

Znajdź