Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

BAŚNIE, BAJKI, BAJECZKI… - czyli 5. edycja Nocy Poezji

„Baśnie, bajki, bajeczki" to hasło przewodnie tegorocznej 5. Nocy Poezji, projektu promującego literaturę i jej bohaterów – symboliczne postacie bajkowe i literackie, w nowych kontekstach i odsłonach, który odbędzie się w nocy z 3 na 4 października 2015 r.

Myśl przewodnia, temat niezwykle wdzięczny, stanie się pretekstem do ożywienia bohaterów baśni i bajek stworzonych na przestrzeni wieków przez Braci Grimm, Hansa Christiana Andersena, Marię Konopnicką, Ignacego Krasickiego, Adama Mickiewicza, Antoniego De Saint-Exupéry, przeniesienie ich w przestrzeń współczesnego świata i osadzenie w problemach współczesnych pokoleń, poprzez wykorzystanie utworów współczesnych twórców i artystów.

Wszystkim znane są baśniowe postacie Czerwonego Kapturka, Tomcia Palucha czy Dziewczynki z zapałkami. Znamy historię przyjaźni Małego Księcia z Lisem i Różą. Wciąż budzą refleksję słynne bajki z morałem Ignacego Krasickiego czy Adama Mickiewicza. Motywy i postacie baśni i bajek są nieustająco przetwarzane i na nowo odczytywane przez współczesnych autorów, a także aplikowane do nowych kontekstów i nowych znaczeń w zglobalizowanym świecie.

Motywy i postacie baśni (gatunek epicki) i bajek (liryka, wiersz) są powszechnie obecne w naszej pamięci, znają je nie tylko dzieci ale i dorośli, odwołują się do nich pisarze i poeci, dramatopisarze, malarze, rzeźbiarze, muzycy, filmowcy. Ich uniwersalizm i ponadczasowość przesądzają o ich popularności.

Ze względu na uniwersalność problematyki, projekt będzie adresowany do wielu zróżnicowanych grup odbiorców. Jego celem będzie zarówno prowokowanie do dyskusji oraz integracja środowisk twórczych i artystycznych, instytucji kultury i organizacji pozarządowych, wydawców i księgarzy, mieszkańców oraz odwiedzających Europejskie Miasto Literatury UNESCO gości, wokół nieustająco inspirujących, znanych powszechnie postaci i motywów wywodzących się z baśni i bajek. Przywołanie i ożywienie bohaterów bajek i baśni w przestrzeni historycznego miasta Krakowa – Miasta Literatury UNESCO w roku 2015 to szczególny sposób uczczenia przypadających na ten rok rocznic związanych z twórcami ich pierwowzorów, a także wsparcie praktyk czytelniczych.

W 2015 r. będziemy bowiem obchodzić 280. rocznicę urodzin Ignacego Krasickiego, poety i bajkopisarza, autora bajek z morałem i zwierzęcym bohaterem (słynne Ptaszki w klatce, Przyjaciele, Jagnię i wilcy, Lew i zwierzęta), 160. rocznicę śmierci Adama Mickiewicza; 230. rocznicę urodzin Jacoba Grimma (ur. 1785), który wspólnie z bratem Wilhelmem zebrał i wydał tłumaczone na wiele języków baśnie dla dzieci (m.in. Kopciuszek, Czerwony Kapturek, Królewna Śnieżka, Tomcio Paluszek), a także 210. rocznicę urodzin Hansa Christiana Andersena (ur. 1805 r.) duńskiego pisarza, autora znanych na całym świecie literackich baśni dla dzieci (m.in. Brzydkie kaczątko, Dziewczynka z zapałkami, Calineczka, Królowa Śniegu), wreszcie 115. rocznica urodzin Antoine De Saint-Exupéry (ur. 1900), autora poetyckiej baśni Mały książę, należącej do arcydzieł literatury światowej.

W 2015 roku przypada także 105. rocznica śmierci Marii Konopnickiej (ur. 1798) autorki baśni O krasnoludkach i o sierotce Marysi.

Propozycje niskobudżetowych projektów do realizacji w ramach 5. edycji Nocy Poezji, zawierające opis koncepcji projektu oraz kalkulację kosztów, można przesyłać do Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK do dnia 10 maja 2015 r. (adres: Plac Wszystkich Świętych 11, 30-004 Kraków z dopiskiem NOC POEZJI 2015 lub złożyć na dzienniku podawczym w Magistracie: Plac Wszystkich Świętych 3-4). Dodatkowe informacje można uzyskać pod tel. 12 61 61 917.

pokaż metkę
Autor: DOMINIKA BIESIADA
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2015-04-14
Data aktualizacji: 2015-04-14
Powrót

Zobacz także

Znajdź