Nauka i edukacja rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

W Magistracie o zagrożeniach we współczesnej szkole

W poniedziałek, 27 kwietnia w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa dyrektorzy krakowskich szkół podstawowych oraz przedstawiciele rad rodziców dyskutowali o tym, jak sprawić, aby szkoły były bezpieczniejsze i bardziej przyjazne dla uczniów. Konferencję otworzyła Katarzyna Cięciak, Zastępca Prezydenta ds. Edukacji i Sportu, która podkreśliła, że to spotkanie podsumowuje działania Miasta we współpracy z licznymi organizacjami pozarządowymi i instytucjami na rzecz przeciwdziałania przemocy w szkołach.

- To temat bardzo aktualny i niezwykle obszerny. Na pewno konferencja będzie polem wymiany doświadczeń, podsumowaniem dotychczasowych działań a także pozwoli na wskazanie kolejnych kierunków działań, które należy podjąć aby szkoła była jeszcze bezpieczniejsza i jeszcze lepiej zapobiegała działaniom, które uderzają w nasze dzieci – powiedziała Katarzyna Cięciak.

Ze strony RMK w konferencji wziął udział wiceprzewodniczący Rady Sławomir Pietrzyk. - Jak stworzyć bezpieczną szkołę? Do tej pory szkoła pełniła funkcję edukacyjną i wychowawczą. W dzisiejszym świecie szkoła jest także miejscem, w którym dzieci mogą być narażone na agresję i niebezpieczeństwo. Nie możemy być wobec tych zagrożeń obojętni, dlatego należy podejmować działania zmierzające do minimalizowania ryzyka powstawiania niebezpiecznych sytuacji i zagrożeń. Profesjonalizm specjalistów, którzy zabierają dziś głos zapewnia wysoki poziom dyskusji. Jestem pewien, że wnioski z konferencji będą konstruktywne i staną się inspiracją do podejmowania kolejnych działań zmierzających do poprawy bezpieczeństwa dzieci w szkołach.

Wśród panelistów znaleźli się m. in. : Nadkomisarz Piotr Raźny z Komendy Miejskiej Policji, Katarzyna Seidel z Fundacji Dzieci Niczyje, Tomasz Wojciechowski, Prezes Fundacji Falochron oraz Anna Maria Wesołowska, Sędzia Sądu Okręgowego w Łodzi.

Na konferencję została zaproszona Urszula Augustyn, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji. Niestety nie udało jej się dotrzeć, ale przekazała na ręce Prezydenta Jacka Majchrowskiego list, który prezentujemy poniżej.

Problemy bezpieczeństwa w szkołach podstawowych nigdy nie były i nie są bagatelizowane przez Gminę Miejską Kraków. Wystarczy wspomnieć, że miasto było autorem międzynarodowego projektu Dafne III (niestety wycofanie się jednego z partnerów spowodowało, że projekt nie był realizowany). Dotychczas podejmowane działania wydają się coraz częściej niewystarczające w stosunku do stopnia zaawansowania występujących dziś zjawisk oraz rodzajów przemocy szkolnej w polskich szkołach. Dostrzegając ten problem samorząd Krakowa zaplanował szereg nowych działań wspierających i wzmacniających szkoły w walce zagrożeniami i sytuacjami kryzysowymi. Jednym z nich jest uruchomiony od stycznia tego roku projekt pilotażowy „TAMUJEMY PRZEMOC". Ma on na celu konsekwentne budowanie bezpieczeństwa w szkołach, zapobieganie różnorodnym formom przemocy szkolnej, a także objęcie wsparciem ofiar tego zjawiska, które dotyka nie tylko uczniów, ale też nauczycieli, a czasem również rodziców. Dlatego w projekcie pilotażu przewidziane są różnorodne oddziaływania skierowane na wszystkich przedstawicieli wspólnoty szkolnej. Zaplanowano m.in. warsztaty TAMA dla uczniów, grupy robocze dla nauczycieli, cykl szkoleniowy dla rodziców, wsparcie indywidualne dla ofiar przemocy, grupę korekcyjno-edukacyjną dla sprawców przemocy, konsultacje dla nauczycieli, superwizje a także szkolenie dla tzw. liderów bezpieczeństwa w szkole. W każdej objętej pilotażem szkole zostanie przeprowadzona pogłębiona diagnoza poziomu bezpieczeństwa.

Podjęte w ramach pilotażu działania powinny zapewnić trwały efekt, ponieważ będą się koncentrowały przede wszystkim na zmianie postaw, a także rozwoju kompetencji wszystkich podmiotów życia szkolnego (uczniów, nauczycieli i rodziców). Należy również oczekiwać, że pilotaż odpowie na pytanie: jakie formy pomocy są najbardziej zasadne wobec występującego problemu?
Pilotaż wpisuje się w rządowy program „Bezpieczna i przyjazna szkoła".

I etap będzie realizowany od stycznia do czerwca 2015 roku. Następne etapy, w zależności od wyników ewaluacji będą realizowane od września do grudnia 2015 i od stycznia do czerwca 2016.

Podmiotami realizującymi we współpracy ten projekt będą Krakowski Ośrodek Terapii oraz Fundacja na rzecz Bezpieczeństwa i Współpracy w Szkole Falochron, której misją jest budowanie bezpieczeństwa w szkołach, i która realizuje międzynarodowe programy dotyczące przemocy w szkole i przemocy rówieśniczej.

SKAN LISTU (pdf)

pokaż metkę
Autor: DOMINIKA BIESIADA
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2015-04-27
Data aktualizacji: 2015-04-27
Powrót

Zobacz także

Znajdź