Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kraków żegna Władysława Bartoszewskiego

W poniedziałek (4 maja) na Wojskowych Powązkach pożegnaliśmy wybitnego Polaka, Honorowego Obywatela Miasta Krakowa Władysława Bartoszewskiego. W imieniu Miasta Krakowa w uroczystościach pogrzebowych wziął udział Wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa Sławomir Pietrzyk.

Od poniedziałku, 27 kwietnia w gmachu głównym magistratu wystawiona była księga kondolencyjna. Pierwszego wpisu dokonał Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski: „Tacy ludzie jak Władysław Bartoszewski nie umierają. Oni odchodzą... Władysław Bartoszewski odszedł tak jak żył, w biegu, w trakcie pracy, do końca oddany służbie państwowej. Był współtwórcą najnowszej historii Rzeczypospolitej i architektem powojennego pojednania między narodami. Zawsze też pamiętał o swoim Krakowie, o swoim Tygodniku Powszechnym. Związany z Polską na dobre i na złe symbolizował wszystko, co w naszym narodzie najlepsze. Pozostanie dla nas symbolem mądrego patriotyzmu, przyzwoitości i uczciwości. Kraków stracił swojego Honorowego Obywatela i Wielkiego przyjaciela.. Już Go nam brakuje..."

Władysława Bartoszewskiego pożegnali także zwykli krakowianie: „Za wszystko, co zrobił Pan dla naszej Ojczyzny, za Pana ciepło, za szacunek do każdego człowieka, bez względu na pochodzenie, czy wyznanie, za przyzwoitość, która Pana cechowała... Serdecznie dziękuję".

„Pozostanie Pan Profesor na zawsze w naszej pamięci. Nigdy nie zapomnę Pana audycji „Dni Walczącej Warszawy" słuchanej razem z moim bratem Janem, bardzo ważnej dla mnie, bo wiele osób z mojej rodziny przeżyło powstanie warszawskie. Polskie Radio powinno tę audycję powtórzyć. Spotkałam też Pana kiedyś w redakcji Tygodnika Powszechnego. Dzięki że pokazał Pan, jak trzeba żyć!".

Przypomnijmy: Władysław Bartoszewski zmarł 24 kwietnia w wieku 93 lat. Urodził się 19 lutego 1922 roku w Warszawie. Dziennikarz, pisarz, historyk, działacz społeczny i polityk. Więzień Auschwitz, żołnierz Armii Krajowej, działacz Polskiego Państwa Podziemnego, uczestnik Powstania Warszawskiego.

Dwukrotnie, w 1995 r. i w latach 2000-2001, minister spraw zagranicznych, senator IV kadencji, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w rządzie Donalda Tuska.
Profesor Władysław Bartoszewski od lat był mocno związany z Krakowem.

pokaż metkę
Autor: DOMINIKA BIESIADA
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2015-05-05
Data aktualizacji: 2015-05-05
Powrót

Zobacz także

Znajdź