Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Przemiana wsi w miasto - 7. Grolsch ArtBoom Festival

Przemiana wsi w miasto – to temat tegorocznej edycji Grolsch ArtBoom Festivalu, która jesienią zamieni ulice miasta w scenę sztuki współczesnej. Festiwal, który rozpocznie się 25 września, skupi się na obecności wsi w mieście, a także wpływu miasta na rzeczywistość życia na wsi. Działania festiwalowe będą odbywały się w całym mieście a sam Festiwal, którego organizatorem jest Krakowskie Biuro Festiwalowe, potrwa do 9 października.

- Tegoroczna edycja Festiwalu, skupiająca się na przemianie wsi w miasto, nie będzie ograniczała się do jednej dzielnicy tak jak to było w czasie poprzednich edycji, kiedy skupialiśmy się na pobudzaniu tkanki miasta w przestrzeni Podgórza czy Nowej Huty. W tym roku festiwalowe projekty będą pojawiać się nie tylko w centrum miasta, ale również w Bronowicach, Woli Justowskiej czy na Salwatorze – mówi Izabela Helbin Dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego. Poza projektami powstającymi na terenie miasta przygotowujemy bogaty program merytoryczny: panele dyskusyjne, debaty i spotkania z udziałem gości, które pozwolą spojrzeć na relację wieś-miasto z zupełnie nowej perspektywy.

Kolejny raz pojawia się w działaniach festiwalowych kontekst planu urbanistycznego Wielkiego Krakowa. Krakowa policentrycznego. Tym razem stosowana jest inna, podwójna perspektywa: miasta z perspektywy tworzących je i przyłączanych do niego wsi oraz wieś (a często jej wyobrażenie) postrzegana ze strony miasta. Organizatorzy zauważyli rodzaj podstawowego napięcia pomiędzy doświadczeniami, jakie niesie życie w mieście, a egzystencją wiejską. Miasto i funkcjonowanie w obrębie rozrastających się aglomeracji to przyszłość, podczas gdy realia wiejskie to teren, do którego ucieka myśl za czymś, co jest postrzegane jako atrybut przeszłości.

- Przemiana wsi w miasto, temat tej edycji Festiwalu jest okazją do zweryfikowania wielu obiegowych opinii, zmierzenia się z twierdzeniem, że siły modernizacyjne tkwią w tym co miejskie, czy innym, często reprodukowanym mitem, że chłopi, niewyedukowani i konformistyczni, niczego sami nie wywalczyli i nie wypracowali, w przeciwieństwie do światłych, kontestujących rzeczywistość inteligentów – mówi Małgorzata Gołębiewska dyrektor artystyczna Grolsch ArtBoom Festivalu.

Powierzchnia Krakowa przed pierwszą wojną światową była sześciokrotnie mniejsza niż obecnie, rozwój terytorialny miasta nastąpił więc w oparciu o podmiejskie wsie, stąd pojawiają się - migracja do miasta, czy temat awansu społecznego - aspekty interesujące zaproszonych do udziału w Festiwalu artystów, kuratorów i badaczy. Kraków widziany ich oczami będzie miastem utopijnym, hybrydycznym, spolaryzowanym. Polaryzację przestrzenną miasta - napięcie miasto versus wieś, zaproszeni do udziału w festiwalu specjaliści: socjologowie, architekci, filozofowie i antropolodzy zbadają pod kątem wpływu na społeczno-przestrzenną segregację miasta.

Działania festiwalowe będą usytuowane między innymi na terenie Bronowic, dawnej podkrakowskiej wsi, przyłączonej do Krakowa w 1941 roku. Poruszamy się po terenie, który leży poza Alejami Trzech Wieszczów w stosunku do Rynku Głównego. Uwagę skupiamy na Błoniach, łące, dawnym gminnym pastwisku, graniczącym z rzeką Rudawą, które służyło do wypasania bydła, a obecnie pełni funkcję rekreacyjną. Interesują nas tereny Zwierzyńca z Wolą Justowską i Salwatorem, ale nie ograniczamy artystów w wyborze lokalizacji, dając swobodę w kwestii uzasadnionej obecności projektów w centrum miasta czy np. w Dębnikach. Bronowice, Rydlówka, zjawisko chłopomanii, znane z literatury, tradycji „Wesela" Wyspiańskiego, to temat sam w sobie. Dla organizatorów istotna jest także współczesna recepcja wsi, niestereotypowa, co znajdzie wyraz w przygotowywanych przez zaproszonych kuratorów interwencjach, wystawach i esejach wizualnych.

Wiejskie pochodzenie 90 procent ludności Polski sprowokowało temat zniesienia pańszczyzny i roli chłopa w społeczeństwie, które znajdą odzwierciedlenie w przygotowywanych na festiwal projektach w postaci alternatywnych narracji, pomników, muzeów. Podejmowany będzie zarówno temat kapliczek miejskich zwanych „latarniami umarłych", jak i zwierząt i ich obecności w mieście. W projektach uczestnicy zmagać się będą również ze zjawiskiem „rozlewania" się miast - hiperaktywnością deweloperów na granicach miast oraz problematyką ruchu slow food i DIY, będących synonimem powrotu do natury.

Projektom w przestrzeni miasta towarzyszyć będzie bogaty program merytoryczny: panele dyskusyjne z udziałem gości analizujących temat z perspektywy urbanistycznej, architektonicznej, krajobrazowej, estetycznej i aktywistycznej jak m.in. CHAŁUPA – KOSTKA - COTTAGE – debata o znikaniu Bronowic przygotowana przez Fundację Instytut Architektury oraz debata socjologiczna „Wieś w mieście" prowadzona przez Bognę Świątkowską.

Istotnym elementem programu Festiwalu jest konkurs Fresh Zone, dla młodych artystów, architektów, antropologów i miejskich aktywistów. Szczegóły konkursu podamy już wkrótce.

pokaż metkę
Autor: DOMINIKA BIESIADA
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2015-05-18
Data aktualizacji: 2015-05-18
Powrót

Zobacz także

Znajdź