Nauka i edukacja rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Światowy dzień bez Tytoniu

31 maja jak co roku obchodzimy „Światowy Dzień Bez Tytoniu". Jest to okazja do zwrócenia uwagi na palenie tytoniu, ochronę praw niepalących, a przede wszystkim motywację do podejmowania osobistych decyzji zerwania z nałogiem palenia.

W związku ze „Światowym Dniem bez Tytoniu" Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krakowie przygotował działania informacyjno – edukacyjne. Od 27 maja do 2 czerwca na terenie domów studenckich Uniwersytetu Rolniczego przy Al. 29 Listopada oraz akademików Politechniki Krakowskiej przy ul. Skarżyńskiego pracownicy Oddziału Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia będą rozdawać materiały nt. skutków czynnego i biernego palenia. Dla osób palących wykonywane będą badania zawartości tlenku węgla w wydychanym powietrzu przy użyciu smokerlyzera.

Z kolei w XI Liceum Ogólnokształcącym w Krakowie pracownicy Oddziału Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia przygotują stoisko z materiałami informacyjno – edukacyjnymi; a także będą dystrybuować dla szkół i placówek oświatowych materiały i zachęcać do podjęcia działań zmierzających do podniesienia świadomości uczniów na temat negatywnego wpływu palenia tytoniu na zdrowie (poprzez prelekcje, rozmowy, ekspozycje wizualne, konkursy, imprezy szkolne).

Palenie tytoniu niezmiennie pozostaje jedną z głównych przyczyn zgonów wśród dorosłej populacji Polaków. W Polsce każdego roku z powodu palenia tytoniu umiera średnio 67 tysięcy dorosłych osób (51 tysięcy mężczyzn i 16 tysięcy kobiet).

Poważnym problemem powiązanym z paleniem tytoniu jest narażenie na środowiskowy dym tytoniowy osób niepalących, w tym przede wszystkim dzieci. Dym tytoniowy ma istotny wpływ na występowanie wielu chorób, w tym chorób układu krążenia. Osoby niepalące, wdychające dym papierosowy, posiadają zwiększone ryzyko występowania choroby wieńcowej. Osoby palące żyją 15 lat krócej niż te, które po papierosy nie sięgają. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia na raka płuc umiera od 10,5 do 40 razy więcej osób palących niż niepalących.

Wdychanie dymu tytoniowego jest równie niebezpieczne jak samo palenie. Boczny strumień dymu tytoniowego zawiera 35 razy więcej dwutlenku węgla i 4 razy więcej nikotyny niż dym wdychany przez aktywnych palaczy. Zawiera także wiele substancji alergizujących, powodujących łzawienie oczu, podrażnienie błony śluzowej nosa, kaszel, nawracające zakażenia układu oddechowego, a także uczulenia i w konsekwencji astmę.

Bierne palenie szkodzi człowiekowi już w prenatalnej fazie życia. Badania epidemiologiczne wykazały, że w Polsce około 30 % kobiet pali w ciąży. Przez łożysko przenikają zarówno nikotyna, jak i tlenek węgla, a stężenie nikotyny może być nawet o 15 % wyższe u poczętego dziecka niż u matki. Nikotyna i tlenek węgla zmniejszają przepływ krwi przez łożysko i zmniejszają ilość tlenu dostarczanego dziecku. Pozostaje ono w stanie niedotlenienia, co powoduje zahamowanie jego rozwoju.

Dziecko, którego rodzice palą, przyzwyczaja się do dymu tytoniowego i w konsekwencji staje się uzależnione od nikotyny. Wdychanie dymu tytoniowego przez dzieci może powodować: wzrost ryzyka rozwoju chorób serca, wzrost ryzyka zachorowalności na raka płuc, większe ryzyko śmierci łóżeczkowej u niemowląt, łatwość rozwoju depresji, zaburzeń w zachowaniu u dzieci, wzrost ryzyka zapadalności na astmę, częstsze infekcje płuc, częstsze infekcje ucha, częste bóle głowy, ułatwiony rozwój alergii, zaostrzenie astmy oraz nudności.

Szkodliwość biernego palenia dla zdrowia zarówno dorosłych, jak i dzieci jest niepodważalna. Dla większości dzieci bierne palenie nie jest dobrowolnym wyborem, nieświadome zagrożenia i bezbronne ponoszą niezasłużenie konsekwencje nałogu dorosłych. Dzieci wdychają dym tytoniowy, gdyż dorośli palą w miejscach, gdzie najmłodsi mieszkają, bawią się i uczą! Badania prowadzone przez Światową Organizację Zdrowia wykazały również, że dzieci żyjące w domach nie palących osób dużo rzadziej chorują. Warto więc zastanowić się zanim odpali się kolejnego papierosa, czy nikomu z otoczenia nie będziemy przeszkadzać i szkodzić, a na pewno jeżeli w pobliżu znajdują się dzieci.

pokaż metkę
Autor: JOANNA DUBIEL
Osoba publikująca: PAWEŁ KRAWCZYK
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2015-05-25
Data aktualizacji: 2015-05-25
Powrót

Zobacz także

Znajdź