Odwiedź Kraków rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Ogłaszamy program główny tegorocznej edycji Wianków-Święta Muzyki

Wianki wracają w formule Święta Muzyki! Krakowianie, krytycy i artyści pokochali wspólne świętowanie przy dźwiękach muzyki granej na żywo. W tym roku krakowianie mogą liczyć na moc atrakcji i całą gamę koncertów otwartych na każdą publiczność. - Program główny Wianków - Święta Muzyki wypełnią dźwięki płynące z trzech scen rozlokowanych na najważniejszych placach krakowskiego Śródmieścia.

20 czerwca centrum Krakowa zanurzy się w muzycznej różnorodności, która sprawi, że każdy z uczestników znajdzie coś dla siebie. Ale to jeszcze nie wszystko! Już niebawem odsłonimy kolejne niespodzianki, które wypełnią tegoroczne świętowanie – zapowiada Izabela Helbin, Dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego.

Na Rynku Głównym rock będzie mieszał się z elektro-popem. Tegoroczne Święto Muzyki zbiega się z piątymi urodzinami Hard Rock Cafe Kraków. Świętowanie rozpoczniemy lokalnym akcentem – koncertem zespołu Kaseciarz. Jeśli pogoda dopisze – na pewno będzie można poczuć się jak w Californii. W rejony psychodeliczne i nowofalowe zabierze nas Bad Light District. Na ostatniej płycie grają zadziornie i hałaśliwie jak nigdy dotąd. Później na scenę wejdzie odmieniony Krzysztof Zalewski. Wraz ze ścięciem zmianą fryzury odświeżył swoją muzykę – dziś stoją za nim chwytliwe rockowe utwory, których produkcja i aranżacje stoją na światowym poziomie. Rozgrzani trzygodzinną dawkową gitar ochłoniemy przy chłodnych dźwiękach elektroniki Króla. Zachęcamy do wsłuchania się w jego teksty pełne nostalgii i niepewności. UL/KR umarło, ale Król żyje i właśnie wydał nową płytę pod tytułem „Wij”. Temperaturę podkręcą ciągle zaskakujące Pustki, których zeszłoroczne „Safari” jest objawieniem w polskim rocku. Przebojowe utwory, niebanalny tekst i znakomita produkcja ze smacznie wkomponowaną elektroniką stanowią o ich sile. Notorycznie debiutujące od dekady Muchy zagrają przekrojowo, więc różnorodnie, bo każda z ich płyt ciągnęła w inną stronę. Na finał na scenę wyjdzie Monika Brodka, która od „Grandy” jest ikoną polskiego alternatywnego popu. Można spodziewać się kilku nowych dźwięków z nadchodzącej nowej płyty, ale przede wszystkim zachęcamy do zabawy bez ograniczeń, świętowania krakowskich Wianków i piątych urodzin Hard Rock Cafe Kraków!

Melomanów zapraszamy w tym czasie na plac Szczepański, którym władać będą prawdziwi mistrzowie baroku. Zanim jednak będziemy świętować 330. rocznicę urodzin Jana Sebastiana Bacha, na scenę wyjdzie legendarny krakowski zespół – Pod Budą. O świetnej formie Andrzeja Sikorowskiego można było przekonać się w zeszłym roku, teraz wraca z macierzystą formacją i – jak w piosence – „znów pójdziemy na całość”! Na całość idzie też Capella Cracoviensis, która zaprezentuje program z najbardziej spektakularnymi utworami instrumentalnymi baroku. Zabrzmi wirtuozowski Koncert na dwoje skrzypiec d-moll Bacha oraz jego trzecia Suita orkiestrowa D-dur. Program dopełni Concerto grosso a-moll, drugiego największego kompozytora XVIII wieku - Georga Friderica Händla. Muzycy wykonają również rzadko grywany Koncert na 3 trąbki Georga Philippa Telemanna. Wydarzeniem będzie z pewnością koncert „Bach to Moog” w wykonaniu Sinfonietty Cracovii oraz legendy muzyki elektronicznej Craiga Leona. Warto zaznaczyć, że amerykański kompozytor i producent odpowiedzialny był za odkrycie takich tuzów jak: The Ramones, Talking Heads czy Blondie. Ukoronowaniem wieczoru i ukłonem w stronę tradycji słowiańskich będzie spektakl formacji Art Color Ballet. Inspiracją do jego powstania był Kalendarz Słowiański oraz symbolika przyrody zaklęta w czterech porach roku. Twórcy widowiska za pomocą różnorodnych muzyki, rytmu, tańca, rdzennych pieśni i bodypaintingu wykreowali na wskroś współczesną, a jednak sięgającą głęboko do rdzennego ducha interpretację świata prasłowiańskiego. „Preludium Słowiańskie” to spektakl muzyczny, którego energetyczne i uduchowione wykonanie zapewnią WATAHA The Slavic Drummers oraz grupa wokalna Strojone.

Zwolennicy tradycji swoją przystań znajdą także na Małym Rynku. Na tamtejszej scenie folkowej wystąpi zespół góralski popularyzujący folklor Skalnego Podhala od 36 lat – Hamernik i poruszająca się w obrębie piosenki bałkańskiej i poezji śpiewanej – Paulina Bisztyga. Nie zabraknie też historycznych tańców w wykonaniu Baletu Dworskiego „Cracovia Danza”, który spektaklem „Sen, muzyka, taniec, bajka” zaprezentuje chopinowskie mazurki, oberki, kujawiaki i krakowiaki. W ramach Dni Lwowskich wystąpi krymsko-tatarski zespół tańca narodowego Qirim oraz Usein Bekirov Trio, który na gruncie jazzu sprawnie miesza elementy folkloru Ukrainy i Tatarów Krymskich. Na koniec potężną dawkę słowiańszczyzny zafunduje melomanom Sokół Orkestar z Mają Sikorowską. Zabrzmią utwory pełne bałkańskiej energii wykrzesanej z instrumentów dętych o piorunującej sile.

Już wkrótce ogłosimy program Krakowskiego Grania przygotowany z menedżerami krakowskich klubów oraz zajmującymi się kulturą instytucjami i organizacjami pozarządowymi. Na ogłoszenie czekają również wydarzenia towarzyszące i atrakcje zaplanowane nad Wisłą.

plakat

pokaż metkę
Autor: DOMINIKA BIESIADA
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2015-05-26
Data aktualizacji: 2015-05-26
Powrót

Zobacz także

Znajdź