Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Krakowska wystawa nagrodzona!

Z przyjemnością informujemy, że wystawa czasowa „Krakowscy Wyklęci", która była prezentowana w oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa – Fabryce Emalia Oskara Schindlera w ubiegłym roku (1 marca – 7 września 2014 roku), zdobyła nagrodę główną w Plebiscycie na Wydarzenie Historyczne Roku, w kategorii WYSTAWY, organizowanego przez Muzeum Historii Polski.

Oficjalne ogłoszenie wyników odbyło się 26 maja, w Łazienkach Królewskich w Warszawie, podczas uroczystej gali finałowej Plebiscytu.

Do tegorocznego plebiscytu zgłoszonych było 200 projektów, spośród których do II etapu plebiscytu komisja konkursowa zakwalifikowała 15 wydarzeń w trzech kategoriach: wydarzenie, wystawa oraz edukacja i multimedia. W II etapie Plebiscytu decydujący głos mieli internauci, którzy głosowali na wybrane wydarzenia. Łącznie oddano ok. 30 tys. głosów. Nagroda dla wystawy „Krakowscy wyklęci" cieszy tym bardziej, że w kategorii WYSTAWY Fabryka Emalia Oskara Schindlera rywalizowała z dwoma krakowskimi wystawami zorganizowanymi przez zaprzyjaźnione z Muzeum Historycznym Miasta Krakowa instytucje: Międzynarodowe Centrum Kultury (wystawa Mit Galicji) oraz Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie (wystawa Skrzydła Wielkiej Wojny – Małopolska 1914-2014).

Wystawa „Krakowscy wyklęci"

Historia Żołnierzy Wyklętych wciąż budzi wiele kontrowersji. Wystawa „Krakowscy Wyklęci" pozwoliła zdobyć wiedzę, zmierzyć się z uprzedzeniami i stereotypami, zrozumieć sytuację, poglądy i motywacje osób, które po 1945 roku (często kolejny raz w swoim życiu) chwyciły za broń w imię obrony niepodległości Polski.

Zatartą przez politykę komunistycznych władz pamięć o żołnierzach wyklętych przywracały zgromadzone na wystawie fotografie, dokumenty, żywe relacje i wyjątkowe pamiątki. Wśród eksponatów znajdowały się m.in. stuła, brewiarz i pistolet „Vis" należące do księdza Władysława Gurgacza, pistolet maszynowy Sturmgewehr 44 używany przez żołnierzy podziemia niepodległościowego, drzwi z aresztu ze zniszczonymi napisami więźniów przetrzymywanych w Wojewódzkim Urzędzie Bezpieczeństwa Publicznego w Krakowie, klucz z więzienia świętego Michała oraz przedmioty wykopane na terenie obozowiska Oddziału „Żandarmeria" Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej. Wiele z nich prezentowanych było w Krakowie po raz pierwszy.

Wystawę można przypomnieć sobie tutaj: www.youtube.com/watch?v=bgFVJHmmDrI

pokaż metkę
Autor: DOMINIKA BIESIADA
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2015-05-27
Data aktualizacji: 2015-05-27
Powrót

Zobacz także

Znajdź