Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Wolne Miasto Kraków - w poszukiwaniu nowoczesności

Dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Michał Niezabitowski zaprosił na spotkanie promujące katalog wystawy „Wolne Miasto Kraków – w poszukiwaniu nowoczesności”. Spotkanie, w którym udział wzięli: Artur Jezioro, Iwona Kawalla oraz Dominik Lulewicz odbyło się 24 czerwca o godzinie 18:00 w Sali Fontany Muzeum Historycznego.

Równo dwa wieki temu na kongresie wiedeńskim państwa Świętego Przymierza zdecydowały o kolejnym podziale ziem polskich. Jednym z punktów spornych między mocarstwami stała się przynależność Krakowa. Był to potencjalny ośrodek wymiany handlowej, produkcji przemysłowej i strategiczny węzeł komunikacyjny. Austria, Rosja i Prusy zawarły więc kompromis, którego skutkiem było powołanie do życia 3 maja 1815 roku Wolnego, Niepodległego i ściśle Neutralnego Miasta Krakowa i jego Okręgu- miniaturowej republiki pozostającej pod kontrolą zaborczych mocarstw.

Trzydzieści jeden lat istnienia Rzeczypospolitej Krakowskiej stało się tłem dla omówienia rozwoju znaczenia Krakowa jako symbolu polskości, ukazania przyjętych wówczas, przełomowych rozwiązań ustrojowych, przedstawienia wielokulturowości i struktury społecznej, a także zaprezentowania wielokierunkowych reform prowadzonych u progu epoki nowoczesnej. Uregulowane zostały stare a wytyczone nowe brukowane ulice, powstały funkcjonalne obiekty handlowe, rozpoczęła się budowa nowoczesnego szpitala oraz linii kolejowej i stałego mostu na Wiśle.

Dla kultury zaś ogromne znaczenie miało ukształtowanie się nowoczesnej myśli konserwatorskiej, której dokonania widać chociażby w postaci odrestaurowanych zabudowań Collegium Maius czy zamku na Wawelu.

W atmosferze wolności politycznej budził się wówczas nowoczesny patriotyzm ugruntowany w świadomości obywateli poprzez wielkie uroczystości.

Wystawa „Wolne Miasto Kraków. W poszukiwaniu nowoczesności” wpisuje się w kontekst upamiętnienia przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa ważnych dla dziejów i rozwoju miasta jubileuszy. Jest to też sposób przypomnienia o tym, że kiedy większość ziem polskich znajdowała się pod zaborami, Kraków i jego okolice przez ponad trzy dekady XIX stulecia były niemalże samodzielnym państwem, rządzonym przez polskie władze. Wydarzenia zaś, które miały miejsce w pałacu Krzysztofory, gdzie eksponowana jest wystawa, świadczą dobitnie, że Rzeczpospolita Krakowska zawsze była Polską. To tu bowiem w styczniu i lutym 1846 r. miał siedzibę Rząd Narodowy Rzeczypospolitej Polskiej z dyktatorem Janem Tyssowskim na czele, i stąd również kierowano działaniami zbrojnymi powstania krakowskiego.

Wystawa potrwa do 15 listopada.

plakat

pokaż metkę
Autor: DOMINIKA BIESIADA
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2015-06-24
Data aktualizacji: 2015-06-25
Powrót

Zobacz także

Znajdź