Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Sieć się rozrasta

Radni z Komisji Ekologii i Ochrony Środowiska spotkali się przed sesją. Dyskutowali głównie o rozwoju sieci ciepłowniczej Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.

O rozbudowie sieci i planach miejskiej spółki mówił Witold Warzecha, członek zarządu MPEC. Spółka od lat 90. likwidowała wszystkie swoje kotłownie węglowe. W ramach spółki powołana została specjalna jednostka, która zajmuje się rozbudową sieci ciepłowniczej i pozyskiwaniu na ten cel środków z UE. W 2014 r. powstało 13,2 km nowych sieci, a 3,57 km zostało zmodernizowane. W 2015 r. planowana jest modernizacja kolejnych 6 km. – Proszę pamiętać, że sieć ciepłownicza w Krakowie ma 60 lat, wymaga modernizacji. Od 2006 roku na modernizację wydaliśmy 800 mln zł – mówił Witold Warzecha. W ciągu następnych lat w planach jest budowa ok. 20 km sieci ciepłowniczej. Przedstawiciele MPEC podkreślali, że są miejsca w Krakowie, gdzie przyłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej to koszt nawet 300 tys. Często też dzieje się tak, że nie wszyscy mieszkańcy są zainteresowani przyłączeniem do sieci.

- Trzeba jeszcze większy nacisk położyć na aspekt zdrowotny. Trzeba głośno mówić o tym, że piece węglowe to obecność dwutlenku węgla w domu czy mieszkaniu. Dodatkowo mieszkańcy Krakowa 3 razy częściej mają infekcje i alergie, za co trzeba winić smog  – mówiła Anna Prokop-Staszecka.  Bogusław Kośmider, Przewodniczący Rady Miasta Krakowa proponował, aby MPEC zainteresował się rozwiązaniem stosowanym w Niemczech i Wielkiej Brytanii, gdzie jeden z przepisów prawa stanowi o tym, że jeśli wykonywana jest inwestycja ciepłownicza to mieszkaniec powinien się podporządkować.

Radni pozytywnie zaopiniowali projekt uchwały w sprawie zmiany uchwały nr CX/1666/14 w sprawie przyjęcia Programu usuwania wyrobów zawierających azbest z terenu Miasta Krakowa do 2032 r. Natomiast nie opiniowali projektu uchwały w sprawie lokalnego programu pomocy społecznej w postaci Lokalnego Programu Osłonowego dla osób, które ponoszą zwiększone koszty grzewcze lokalu związane z trwałą zmianą systemu ogrzewania opartego na paliwie stałym na jeden z systemów proekologicznych ze względu na brak autopoprawki.

pokaż metkę
Autor: MAGDALENA BARTLEWICZ
Osoba publikująca: PAULINA POLAK
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2015-06-24
Data aktualizacji: 2015-06-24
Powrót

Zobacz także

Znajdź