Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kulturalne wakacje. Czas start!

W Krakowie gra nie tylko hejnał. Chcesz wiedzieć co jeszcze? Przedstawiamy listę najciekawszych wydarzeń na najbliższy tydzień.

Skłania do przemyśleń, których rezultatem jest…kwartał, czyli dzielnica. Ruszył 25. Festiwal Kultury Żydowskiej na krakowskim Kazimierzu.

Zestaw zaproszonych muzyków to w tym roku swoisty przegląd ważnych czy wręcz symbolicznych dla historii festiwalu postaci. Na bardziej awangardowe prezentacje zaproszą tak jak w poprzednich latach Alchemia oraz Cheder Café, gdzie już w pierwszym koncercie (26 czerwca) wystąpi Ori Alboher. Zaraz potem swoją wersję nocy w Tel Awiwie na barce zacumowanej na Wiśle zaprezentuje kultowy izraelski radio bar Teder.

Nie zabraknie wielkich kantorów: oprócz ich koncertu, uroczyście rozpoczynającego największe muzyczne wydarzenia w Synagodze Tempel (28 czerwca), do Krakowa wraca także Benzion Miller. Yaakov Lemmer wystąpi wspólnie z Frankiem Londonem i Michaelem Winogradem (29 czerwca). Tłumy przyciągnie z pewnością Kutiman Orchestra w swoim pierwszym występie w naszej części Europy. Najnowsze muzyczne trendy zaproponują natomiast Garden City Movement czy Buttering Trio.

W programie festiwalu pojawi się także pewna nowość – warsztaty pieczenia chałki i chleba w kultowej dla krakowian Piekarni Mojego Taty. Warto także zwrócić uwagę na nowe spacery – po dawnym przemysłowym Kazimierzu czy śladami żydowskich architektów.

Festiwal Kultury Żydowskiej potrwa do 5 lipca.

„Kto wyciągnie kartę wisielca, kto błazna?”. Małopolski Ogród Sztuki zaprasza na autorski spektakl Pawła Miśkiewicz według dramatu Szekspira "Król Lear".

W roli tytułowej wystąpi sam Jerzy Trela, nestor i legenda polskiej sceny dramatycznej, twórca słynnych kreacji aktorskich, które przeszły do historii polskiego teatru. Partnerować mu będą znakomici aktorzy Teatru im. Juliusza Słowackiego starszego pokolenia (Tomasz Międzik, Jerzy Światłoń) oraz średniego (Dominika Bednarczyk, Dorota Godzic i Grzegorz Mielczarek) oraz bardzo młodzi adepci sztuki aktorskiej Paweł Tomaszewski, Michał Wanio oraz studentka IVr. WA Monika Frajczyk (debiut sceniczny). Aktorom towarzyszyć będzie "chór starców"- emerytowanych aktorów i amatorów.

Poprzez swoją realizację Miśkiewicz będzie starał się odpowiedzieć na bardzo trudne, kontrowersyjne pytania o relacje pokoleniowe we współczesnych społeczeństwach i miejsce seniorów w kulturze zachodniej. Problematykę dodatkowo podkreśli klucz wielopokoleniowości zastosowany w doborze obsadowym wykonawców.

Premiera już w najbliższy piątek (26 czerwca) o godz. 19.00.

Rodzice na kawę a dzieci na zabawę! Już w najbliższą niedzielę rusza interaktywne kino Cinema Park w Bonarce. Ruchome fotele, technologia trójwymiarowa, interaktywna gra, to tylko niektóre z atrakcji czekających na uczestników pokazów. W repertuarze dostępnych jest sześć programów tematycznych: „Niezwykły świat techniki”, „Przełącz się na ekologię”, „Cztery żywioły”, „Królestwo zwierząt”, „Podróże kosmiczne” oraz „Wszystko o człowieku”.

Przez całe wakacje w Cinema Park obowiązywać będą także specjalne bilety rodzinne w promocyjnej cenie. Ponadto w każdą wakacyjną środę na dzieci czekają dodatkowe atrakcje, które zagwarantują uczestnikom niezwykłą przygodę oraz przyjemną i kreatywną zabawę. Zapraszamy na zabawę z Playmais oraz zakręcone warsztaty skręcania balonów. Będzie kolorowo, magicznie i przede wszystkim rodzinnie!

Zakręcony BALONOWY świat – 8 i 22 lipca 2015 oraz 5 i 19 sierpnia 2015 (środa)
Kreatywna zabawa z PLAYMAIS – 1, 15 i 29 lipca 2015 oraz 12 i 26 sierpnia 2015 (środa)

Czas na coś dla miłośników muzyki klasycznej. Przez całe wakacje Filharmonia Krakowska zaprasza na cykl kameralnych koncertów Philharmonic Music Summer. Będą Fletowe fantazje, Schubertowski Pstrąg i Lato Vivaldiego. Ciekawie zapowiada się koncert Cracow Clarinet Quartet z fragmentami Mozartowskiego Czarodziejskiego fletu, Carmen Bizeta i Tańcami rumuńskimi Bartóka w aranżacji na cztery klarnety, a także napisanymi na kwartet klarnetowy utworami Paula Harveya i Pierre’a Maxa Dubois (Klarnetowe impresje, 15 lipca).

Pierwszy koncert w wykonaniu Pawła Wajraka (skrzypce), Kevin’a Kenner’a (fortepian) oraz PiazzoForte Quintet odbędzie się już w najbliższą środę (1 lipca) o 18.30. W programie znajdzie się F. Schubert Sonata D-dur na skrzypce i fortepian D 384, F. Schubert Kwintet fortepianowy A-dur „Pstrąg” D 677, op. 114 oraz E. Grieg Sonata skrzypcowa c-moll op. 45. Ceny biletów: 30/20 zł.

A gdy klasyka już się znudzi porwie nas Folk For Freaks czyli kwartet nowoczesnej muzyki etno, opartej na utworach tradycyjnych oraz własnych kompozycjach połączonych nutką improwizacji.

Folk For Freaks wystąpią już w czwartek (2 lipca) o godz. 19.00 na Scenie Teatru Niezależnego przy ul. Kanoniczej 1.

Zespół powstał w 2011 w Krakowie z inicjatywy grupy przyjaciół – doświadczonych muzyków ze środowiska krakowskiego, występujących na co dzień w zespołach m.in. Andrzeja Sikorowskiego, Basi Stępniak-Wilk, Marty Honzatko, Yes Kiezsirumem. Krakowscy muzycy inspirują się folklorem Europy Środkowej – od Polski poczynając, przez Węgry i Rumunię, na Bałkanach kończąc. W skład Folk For Freaks wchodzą:

Gertruda Szymańska – instrumenty perkusyjne;
Michał Braszak – gitara basowa, kontrabas;
Krzysztof Cyran – gitary, mandolina;
Paweł Solecki – EWI (klarnet midi), ludowe instrumenty dęte.

pokaż metkę
Autor: ZUZANNA DZIADOWIEC
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2015-06-26
Data aktualizacji: 2015-06-26
Powrót

Zobacz także

Znajdź