Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Podgórze zawsze na górze!

4 lipca 1915 roku odbyła się uroczystość połączenia Podgórza z Krakowem. Był to ostatni krok do utworzenia wymarzonego przez Prezydenta Juliusza Leo Wielkiego Krakowa. W tym tygodniu „perła w pierścieniu gmin Kraków otaczających” będzie świętować swój jubileusz. Program obchodów rysuje się bardzo interesująco.

1 lipca (środa) w samo południe w siedzibie Urzędu Miasta Krakowa (sala Franciszka Maryewskiego) w Rynku Podgórskim odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta Krakowa, podczas której wystąpili przedstawiciele władz miasta: Prezydenta Jacka Majchrowskiego i Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa Bogusława Kośmidera. Michał Kozioł wygłosił prelekcję na temat genezy i skutków przyłączenia Miasta Podgórze do Miasta Krakowa oraz wystąpił dr Kamila Folprecht, Wicedyrektor Archiwum Narodowego w Krakowie z referatem pt. „Krótki zarys postaci honorowych obywateli Królewskiego Wolnego Miasta Podgórza – obecnie Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa”.

Kolejnym wydarzeniem uświetniającym ten niezwykły jubileusz będzie wernisaż wystawy „Dwa miasta, dwa brzegi. W 100. rocznicę połączenia Podgórza i Krakowa (1915−2015)” prezentowanej w Domu Historii Podgórza przy ul. Limanowskiego 13. Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się w budynku dawnego Magistratu Podgórza, przy Rynku Podgórskim 1 w dniu 3 lipca o godz. 17.00. Po wernisażu zapraszamy wszystkich uczestników do wzięcia udziału w przemarszu do sal wystawienniczych Domu Historii Podgórza. Wystawa jest wspomnieniem uroczystości połączenia obu miast, które z kolei było uwieńczeniem wieloletnich starań, rozmów i negocjacji. W ten sposób powstał wymarzony przez prezydenta Juliusza Leo Wielki Kraków. Organizatorzy ekspozycji sięgają kilka wieków wstecz, by zobrazować poprzez ikonografię (ryciny, obrazy, fotografie) i inne zabytki rozwój prawobrzeżnych terenów obecnego Krakowa, niegdyś należących do miasta Kazimierza, a od czasu pierwszego rozbioru Polski w 1772 roku do austriackiej prowincji Galicja, w której przez prawie 130 lat istniało miasto Podgórze. Wystawa przybliża fenomen miasta – obecnie części Krakowa, w której krajobrazie, kulturze materialnej i duchowej widoczna jest i jego polskość, i galicyjskość, i pozytywistyczna praca świadomych i twórczych obywateli. Narrację wystawy buduje obraz, przede wszystkim fotografie, na których mieszkańcy, razem z ich miastem, zostali nieznacznie ożywieni ręką animatora. Wywołując przeszłość Podgórza twórcy wystawy zastanawiają się nad współczesną recepcją jego historii, która może pełniej powrócić i wzbogacić kulturowo przeżywanie dzisiejszego Krakowa. Wystawa będzie czynna w dniach 4 lipca − 27 grudnia 2015 roku.

4 lipca (w sobotę) zapraszamy natomiast na uroczyste odnowienie Aktu Połączenia Podgórza i Krakowa z dnia 4 lipca 1915 roku. O 11:30 na Kładce Ojca Bernatka spotkają się mieszkańcy, władze Krakowa i radni Dzielnicy XIII. Przy dźwiękach muzyki wykonywanej przez orkiestrę dętą „Solvay” przemaszerują na Rynek Podgórski, gdzie otwarta zostanie wystawa plenerowa „Rynek Podgórski. Reaktywacja – krótka historia miejsca”. Z kolei o godzinie 20:00 odbędzie się na Rynku Podgórskim plenerowy kotylionowy bal wiedeński dla mieszkańców Krakowa i Podgórza. Tańce z epoki wykonają tancerze z Kameraty Krakowskiej. Wszystkich mieszkańców zapraszamy do tańca. Mile widziane stroje z początku XX wieku.

Cykl imprez jubileuszowych zakończy inauguracja podgórskich letnich koncertów: Chóru OKTOICH przy Cerkwi Prawosławnej świętych Cyryla i Metodego we Wrocławiu oraz Prawosławnego Ordynariatu WP Garnizonu Wrocław. Koncerty odbędą się 5 lipca (niedziela) w kościele św. Józefa przy ul. Zamoyskiego 2 o godzinie 16:00.

Na wszystkie imprezy wchodzące w skład obchodów jubileuszu 100- lecia połączenia Krakowa i Podgórza wstęp jest bezpłatny.

plakat

pokaż metkę
Autor: DOMINIKA BIESIADA
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2015-07-02
Data aktualizacji: 2015-07-02
Powrót

Zobacz także

Znajdź