Odwiedź Kraków rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kraków. Best walking distance

Przewodnik pod pachę, wygodne buty i... ruszamy. Zwiedzanie Krakowa „na nogach" to sama przyjemność. A do tego najprostszy i najtańszy sposób, by zobaczyć najważniejsze i najbardziej popularne miejsca w naszym mieście.

Co można zwiedzić w Krakowie? Możliwości są praktycznie nieograniczone. Każda dzielnica oferuje miejsca, które koniecznie trzeba zobaczyć. Średniowieczna i renesansowa zabudowa Starego Miasta, żydowski Kazimierz, Stare Podgórze – to tylko część ważnych punktów na mapie Krakowa. Miłośnicy historii najnowszej odnajdą się w Nowej Hucie – urbanistycznej perełce architektury socrealistycznej.


Jak zaplanować trasę zwiedzania? Najlepiej samemu, by nie ominąć niczego interesującego. Ogromną zaletą Krakowa jest fakt, że jest to miasto bardzo kameralne i wszystkie najważniejsze miejsca, które warto zobaczyć znajdują się w niewielkiej odległości od siebie. Trzy najbardziej popularne, czyli Stare Miasto, Kazimierz oraz Stare Podgórze - możemy zwiedzić na piechotę. Ważnym elementem na mapie Krakowa jest również Nowa Huta.


Przykładowe trasy zwiedzania:
Droga Królewska – ta historyczna trasa wiedzie ulicą Floriańską, przecina Rynek Główny, a później prowadzi ulicami Grodzką i Kanoniczą. Wzdłuż niej skupiły się największe skarby królewskiego miasta: Barbakan i Brama Floriańska, Sukiennice, kościoły Mariacki, św. Wojciecha i św. Piotra i Pawła, pałace oraz muzea (m.in. Farmacji, Jana Matejki i Archidiecezjalne). Spacer Drogą Królewską to obowiązkowy punkt wycieczki.
Przejście spacerem z Rynku Głównego na kazimierzowski Plac Nowy zajmuje około 17 minut. Trasa ta wynosi niecałe 1,5 kilometra.


Szlak Zabytków Żydowskich – na tej trasie zobaczymy: najstarszy budynek żydowskiej architektury sakralnej w Polsce, grób sławnego rabina, którego nie odważyli się zburzyć hitlerowcy, synagogę ozdobioną witrażami (prawdziwa rzadkość!) i dom rodzinny wywodzącej się z Kazimierza królowej kosmetyków – Heleny Rubinstein. Od średniowiecza aż do katastrofy II wojny światowej Kraków, a szczególnie Kazimierz był jednym z największych skupisk Żydów w Europie.
Z Kazimierza na Stare Podgórze dzieli nas zaledwie parę kroków. Na drugą stronę Wisły najlepiej dostać się przechodząc przez Kładkę Ojca Bernatka, zwaną kładką miłości. Przejście z Placu Nowego na ulicę Nadwiślańską zajmie nam około 13 minut.


Historyczna Trasa Podgórska - Podgórze, dziś dzielnica Krakowa na prawym brzegu Wisły, od założenia (1784 r.) aż do 1915 roku było niezależnym miastem. Miało swój rynek, herb i ratusz. Było miastem przemysłowym, zamieszkanym przez przedsiębiorców i rzemieślników. Podczas II wojny światowej było świadkiem tragedii Żydów – w zorganizowanym tu getcie hitlerowcy zamknęli 15 000 ludzi.


Trasa Nowohucka – to żyjąca legenda komunizmu. Sztandarowa budowa z czasów, gdy na Kremlu czuwał towarzysz Stalin. A jednak warto spojrzeć na Nową Hutę inaczej – jak na dobrze zaprojektowane, funkcjonalne miasto, z długą, niekiedy dramatyczną historią, która sięga dużo dalej niż tylko do lat 40. XX wieku. Właśnie tu znaleziono najstarszy w Polsce wyrób ze złota – kolczyk z ok. 2 000 r. p.n.e. Tu zobaczymy jeden z najstarszych krakowskich kościołów i tajemniczy kopiec grobowy córki legendarnego założyciela miasta. Choć socjalistyczna w formie, Nowa Huta fascynuje bogatą treścią.

Więcej informacji na temat atrakcji turystycznych Krakowa na stronie www.krakow.travel

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: PAULINA POLAK
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2015-07-06
Data aktualizacji: 2015-07-06
Powrót

Zobacz także

Znajdź