Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kraków przeciw powodzi

Czy Kraków jest dobrze zabezpieczony przeciwko powodzi? Co jest powodem licznych podtopień podczas ulewnych deszczy w Krakowie? I jakie zadania inwestycyjne planuje miasto by zabezpieczyć mieszkańców przed powodzią w Krakowie? O tym miedzy innymi rozmawiali radni wraz z urzędnikami i przedstawicielami służb podczas posiedzenia Komisji Praworządności.

Jak się dowiedzieli radni z komisji, obecny stan techniczny obwałowań w Krakowie budzi wiele zastrzeżeń. W ramach trwającej od 1999 roku modernizacji obwałowań w Krakowie do chwili obecnej wyremontowano wał na odcinku od stopnia Dąbie do stopnia Kościuszko.

W trakcie modernizacji jest lewy wał na odcinku od stopnia Dąbie do mostu Wandy. Na pozostałych odcinkach wały wymagają naprawy. Ponadto obwałowania w Krakowie nie da się podnieść do pełnej, normatywnej wysokości ze względu na ograniczenia architektoniczno-krajobrazowe w części śródmiejskiej. Trwająca modernizacja obwałowań rozwiązuje zatem problem zbytniej przesiąkliwości wałów, lecz tylko częściowo rozwiązuje kwestię niedoboru ich wysokości.

Radną Agatę Tatarę, przewodniczącą Komisji Praworządności interesowało jak służby radzą sobie z zalaniami w Krakowie. – Oprócz stałych dyżurów, które pełnią wszystkie jednostki straży pożarnej, to nieustannie jest 20 strażaków na tzw. dyżurach domowych. Są oni „pod telefonem" i w razie takich sytuacji, jak podczas ostatniej ulewy, stanowią ważne i szybkie wsparcie – poinformował Ryszard Gaczoł, Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej.

Zagrożenie powodziowe w Krakowie istnieje nie tylko ze strony Wisły. Przez obszar miasta przepływa szereg mniejszych rzek i potoków o łącznej długości ok. 100 km, które stwarzają również zagrożenie zalaniem lub podtopieniem.

– Gorzej wygląda sprawa z małymi ciekami wodnymi, takimi jak Serafa. Dlatego budowa zbiornika wodnego na tej rzece była tak ogromnie potrzebna. Mam nadzieję, że zgodnie z planami, 31 sierpnia ruszy już działalność tego zbiornika. Niestety miastu brakuję funduszy na większe inwestycje związane z zabezpieczeniem małych cieków wodnych. Jedyne co trzeba robić, to dbać o czystość w tych miejscach – mówił Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego - Bogdan Klimek.

Większe inwestycje będą przeprowadzane na Wiśle. Między innymi będzie to przebudowa wałów przeciwpowodziowych wraz z odwodnieniem zawala na odcinku od stopnia Dąbie do stopnia Przewóz. A także przebudowa lewego wału od mostu Wandy do Suchego Jaru wraz z wałami cofkowymi rzeki Dłubni. Inwestycje te przewidziane są na lata 2015 – 2017.

pokaż metkę
Osoba publikująca: PAULINA POLAK
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2015-08-28
Data aktualizacji: 2015-08-28
Powrót

Zobacz także

Znajdź