Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Wielkie dziecięce show w Krakowie?

Ogólnopolski, cykliczny projekt adresowany do dzieci i młodzieży posiadających pasję i realizowany poprzez edukację kulturalno-artystyczną ma szansę powstać w Krakowie? Radni z Komisji Kultury i Ochrony Zabytków wysłuchali prezentacji przedstawiciela Fundacji Edulive – Sebastiana Mikołajczyka. 

National Kids Show, bo tak się nazywa projekt ma na celu zaangażowanie dwóch tysięcy młodych ludzi, których wspólnym celem jest stworzenie dwugodzinnego spektaklu, składającego się z połączenia rozmaitych działań scenicznych: śpiewu, tańca, gry aktorskiej, występów akrobatycznych i sportowych, chóru oraz orkiestry. Program edukacji kulturalno- artystycznej odbywać się ma w dwóch etapach: przygotowania oraz wielkiego finału w Tauron Arenie Kraków. Inspiracją do powstania National Kids Show są dwa spektakularne show artystyczne, organizowane z udziałem dzieci i młodzieży w Australii. Co roku do projektu zgłasza się więcej uczestników, a program artystyczny za każdym razem zachwyca publiczność.

National Kids Show ma na celu integrację na wielu płaszczyznach, spotkania i warsztaty z autorytetami, wzbogacenie i urozmaicenie edukacji szkolnej, uczłowieczenie przez ukulturalnienie. Głównymi celami projektu są: stworzenie ogólnopolskiego programu edukacji artystyczno-kulturalnej, rozwijanie osobowości młodych ludzi, możliwość rozwijania pasji i talentów, spełnienie marzeń dzieci i młodzieży, zaangażowanie autorytetów do pracy merytorycznej.

Radni bardzo przychylnie wypowiadali się o tym pomyśle i zgodnie twierdzili, że ma on duże szanse na powodzenie w Krakowie.

Następnie radni wysłuchali wieloletniego dyrektora Capelli Cracoviensis, dyrektora Festiwalu "Muzyka w Starym Krakowie", Stanisława Gałońskiego. Opowiedział on o 40-leciu festiwalu. Tegoroczne koncerty odbyły się w takich miejscach jak m.in. krużganki klasztoru oo. Franciszkanów, kolegiata św. Anny, opactwo oo. Benedyktynów w Tyńcu, synagoga Tempel, dziedziniec Collegium Maius UJ, dziedziniec Pałacu Ciołka, katedra na Wawelu, Galeria Sztuki Polskiej XX w. w Sukiennicach. Na festiwalowej estradzie wystąpili m.in.: Grigorij Sokołow, który zaprezentował utwory Bacha, Beethovena i Schuberta; Ivan Monighetti, Daniel Stabrawa i jego berliński Philharmonia Quartett, Kaja Danczowska, Krzysztof Jakowicz, Andrzej Białko, Elżbieta Stefańska oraz Krzysztof Penderecki, który poprowadził pierwsze w Krakowie wykonanie swojego nowego utworu "Dies illa".

Muzyka w Starym Krakowie jest jednym z najstarszych festiwali polskich. Występowali na nim m.in. Henryk Szeryng, Ida Haendel, Jordi Savall, Shlomo Mintz, Krystian Zimerman, Krzysztof Penderecki, Emma Kirkby, Grigorij Sokołow, Rafael Puyana, Igor Kipnis.

Ponadto komisja pozytywnie zaopiniowała dwa projekty uchwał: w sprawie zmiany nazwy Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie oraz zmiany uchwały nr XC/1349/13 w sprawie nadania statutów miejskim instytucjom kultury oraz w sprawie ustalenia kierunków działań dla Prezydenta Miasta Krakowa dotyczące przygotowań do Światowych Dni Młodzieży. (BS)

pokaż metkę
Autor: BŁAŻEJ SIEEKIERKA
Osoba publikująca: PAULINA POLAK
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2015-09-09
Data aktualizacji: 2015-09-09
Powrót

Zobacz także

Znajdź