Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

„Sacrum Natury” – Koncert Jubileuszowy z okazji 20-lecia odnowienia Willi Decjusza

W najbliższą niedzielę (27 września), o godz. 19.00 w Willi Decjusza (ul. 28 lipca 1943 17a) odbędzie się wielki jubileuszowy koncert plenerowy z okazji 20-lecia odnowienia Willi Decjusza i rozpoczęcia działalności Stowarzyszenia. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

„Sacrum Natury” – to muzyczne widowisko wkomponowane z zabytkową przestrzeń renesansowej Willi, wyjątkowe połączenie muzyki, światła i obrazu.

Muzyka organowa – kojarzona z zamkniętą przestrzenią dostojnych świątyń i katedr – zabrzmi tym razem w bliskości z naturą. Z loggii Willi Decjusza dźwięk organów będzie rozchodził się w przestrzeń parku, a publiczność zgromadzona na głównym dziedzińcu będzie mogła podziwiać muzyczny spektakl wypełniający dźwiękiem i światłem zabytkową przestrzeń.

Program muzyczny w wykonaniu Witolda Zalewskiego – organisty w Królewskiej Katedrze na Wawelu, Łucji Czarneckiej – sopran, Katarzyny Mulak – obój, Wacława Mulaka – trąbka, będzie obejmował dzieła kompozytorów klasycznych oraz współczesnych. W programie koncertu znajdą się m.in utwory Jana Sebastiana Bacha, Antonio Vivaldiego, Georga Friedricha Haendla, ale również Theodora Dubois, Gabriela Faure czy Andrew Webbera.

Wstęp na podstawie bezpłatnych wejściówek dostępnych w punktach InfoKraków (ul. św. Jana 2, Pawilon Wyspiańskiego – pl. Wszystkich Świętych 2) oraz bezpośrednio przed koncertem w Willi Decjusza. Ilość miejsc ograniczona.

W razie niepogody prosimy o zabranie odzieży przeciwdeszczowej oraz parasoli.

Odnowiona staraniem Miasta Krakowa Willa Decjusza zainaugurowała swoją działalność 6 września 1996 roku. Przez lata stała się opiniotwórczą instytucją kultury o znaczeniu międzynarodowym i pomostem łączącym europejskie narody. Zarządza nią Stowarzyszenie Willa Decjusza, w skład którego wchodzą znane osobistości ze świata nauki, gospodarki i kultury.

Strategicznym celem Stowarzyszenia jest rozwijanie Willi jako miejsca spotkań, porozumienia i współdziałania społeczeństw, religii i kultur oraz budowanie forum międzynarodowej współpracy intelektualnej i kulturalnej.

Podobnie jak przed wiekami, Willa Decjusza jest odwiedzana przez znamienitych gości, wybitnych przedstawicieli swojej epoki. Tu przybywają koronowane głowy państw, prezydenci, premierzy, szefowie dyplomacji, uznani naukowcy i artyści, największe autorytety życia społecznego, kulturalnego i politycznego. Prezesem Stowarzyszenia jest Bogusław Sonik, a Dyrektorem – Danuta Glondys.

Program koncertu „Sacrum Natury”:

Jan Sebastian Bach (1685-1750)
Toccata i fuga

Georg Friedrich Haendel (1685-1759)
Eternal source of light divine

Gabriel Faure (1845-1924)
Pie Jesu – Requiem op.48

Jan Sebastian Bach
Jesus bleibet meine freunde z kantaty 147

Antonio Vivaldi (1678-1741)
Domine Deus-Gloria VI

Cesar Frank (1822-1890)
Chorał a-moll nr 3

Georg Friedrich Haendel
Lascia chio pianga z opery Rinaldo

Georg Friedrich Haendel
Ombra mai fu z opery Xerxes

Theodore Dubois (1837-1924)
Toccata G-dur

Georg Friedrich Haendel
V’adoro pupille z opery Giulio Cesare

Cesar Frank
Panis Angelicus

Marc-Antoine Charpentier (1643-1704)
Te Deum

Andrew Lloyd Webber (ur. 1948)
Pie Jesu

Wykonawcy:

Łucja Czarnecka – sopran
Witold Zalewski – organy
Katarzyna Mulak – obój
Wacław Mulak – trąbka

Piotr Krasnowolski  – prowadzenie

Witold Zalewski (organy), ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie organów prof. Jana Jargonia. Od 1995 roku pełni funkcję I organisty w Królewskiej Katedrze na Wawelu, prowadząc równocześnie działalność pedagogiczną w Archidiecezjalnej Szkole Organistowskiej. Jako solista i kameralista koncertuje regularnie w najważniejszych festiwalach w kraju i za granicą. Wystąpił m.in.: w katedrze św. Patryka na Manhattanie w Nowym Jorku, Tokio Metropolitan Art Space, Nativity Church w Betlejem oraz w Buenos Aires, Irkucku i wielu centralnych ośrodkach kultu najważniejszych religii świata. Jest wykładowcą w Międzyuczelnianym Instytucie Muzyki Kościelnej w Krakowie, gdzie prowadzi zajęcia z praktyki liturgicznej oraz organów. Od 1998 roku jest członkiem Komisji Muzyki Kościelnej Kurii Metropolitalnej w Krakowie. Zajmuje się propagowaniem muzyki organowej poprzez współorganizowanie wielu festiwali i koncertów, jest również dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Organowego w Zakopanem. Rolę organisty pełnił także w czasie pielgrzymek papieskich, w 2011 roku został wyróżniony przez papieża Benedykta XVI odznaczeniem „Proeclesia et Pontifice”. W 2012 roku otrzymał stopień doktora sztuki.
 

Łucja Czarnecka (sopran), ukończyła Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie śpiewu prof. Heleny Łazarskiej oraz Izabelli Jasińskiej-Buszewicz. Jest doktorem habilitowanym Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie i profesorem w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie oraz na Wydziale Teatru Tańca PWST z siedzibą w Bytomiu. Występuje w projektach muzyczno-teatralnych, prestiżowych festiwalach muzycznych w kraju i za granicą, między innymi: na Ukrainie, we Francji oraz w USA, Kanadzie i Polsce. Od wielu lat związana jest z Teatrem im St. I. Witkiewicza. Jest pierwszym sopranem, którego głos zabrzmiał w Wysokich Tatrach w spektaklu „Na Przełęczy” St. I. Witkiewicza w reżyserii  Andrzeja Dziuka.

Katarzyna Mulak (obój), ukończyła Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie oboju prof. Marka Mleczki  oraz  studia podyplomowe w Hochschule fur Music w Trossingen (Niemcy) w klasie oboju prof. Diethelma  Jonasa.  Interpretację muzyki kameralnej doskonaliła pod kierunkiem prof. Ingo Goritzkiego oraz prof. Helmuta Rillinga. Współpracowała z takimi orkiestrami, jak: Sinfonietta Tubingen, Capella Cracoviensis, Opera Krakowska, Filharmonia Krakowska. Jest cenionym i oddanym pedagogiem.

Wacław Mulak (trąbka), ukończył Akademię Muzyczną w Warszawie. W 1994 roku rozpoczął pracę w orkiestrze Capella Cracoviensis na stanowisku pierwszego trębacza (solisty). Swoje umiejętności muzyczne uzupełniał na studiach podyplomowych w Hochschule für Musik w Stuttgarcie, a następnie w Monachium w klasie trąbki prof. H. Läubina. Jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów. Współpracował, między innymi, z takimi orkiestrami jak: Sinfonia Varsovia, Orkiestra Kameralna Auxo, Sinfonietta Cracovia, Sinfonietta Tübingen, Orkiestra Opery w Stuttgarcie, Radiowa Orkiestra Symfoniczna w Krakowie. Obecnie pracuje w  Filharmonii im. K. Szymanowskiego w Krakowie jako pierwszy trębacz (solista). Koncertował pod batutą wielu znakomitych dyrygentów, takich jak: J. Semkow, K. Penderecki, K. Kord, A. Wit,  W 2013 roku otrzymał tytuł doktora habilitowanego Akademii Muzycznej w Krakowie.

pokaż metkę
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2015-09-22
Data aktualizacji: 2015-09-22
Powrót

Zobacz także

Znajdź