Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kraj Ottonów – Saksonia Anhalt. Od peryferii do centralnego regionu w Europie

W środę, 7 października w samo południe odbył się uroczysty wernisaż wystawy „Kraj Ottonów – Saksonia Anhalt. Od peryferii do centralnego regionu w Europie”. Wystawę można obejrzeć w Pałacu Krzysztofory, a przedstawia ona najważniejsze zabytki z czasów panowania dynastii Ottonów (919–1024) znajdujące się na terenie Saksonii-Anhalt. Wystawa planszowa powstała we współpracy Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, niemieckiego Centrum wystaw średniowiecza oraz Muzeum Historii i Kultury w Magdeburgu. W wernisażu wziął udział Andrzej Kulig, Zastępca Prezydenta Krakowa ds. Pomocy Społecznej, Kultury i Promocji Miasta.

- Ottonowie wnieśli niezwykle wiele do europejskiego dziedzictwa. Szczególnie Otton III był władcą formatu europejskiego, a może nawet światowego, bo przecież świat w dużym stopniu skupiał się wtedy na Europie. To władca, który dostrzegł rolę słowiańszczyzny, potrafił wskazać, że ma ona swoje naturalne miejsce w Europie. Wiele wieków trzeba było czekać aby ten aspekt powrócił do polityki międzynarodowej i z tego punktu widzenia Ottona III można uznać za prekursora takiego myślenia. Ta wystawa jest okazją do refleksji na ten temat i za jej zorganizowanie serdecznie dziękuję Dyrektorowi Michałowi Niezabitowskiemu i naszym niemieckim przyjaciołom – powiedział Andrzej Kulig.

Jak zaznaczył Matthias Puhle, wiceburmistrz Magdeburga odpowiedzialny za kulturę, Magdeburg łączy z Krakowem bardzo długa współpraca z Muzeum Historycznym Miasta Krakowa. W 2007 roku przedstawiciele Miasta Magdeburga oraz pracownicy tamtejszych muzeów wzięli udział w przygotowaniach do jubileuszu 750 – lecia lokacji Krakowa. W 2019 roku planowana jest w Magdeburgu wielka wystawa związana właśnie z prawem magdeburskim. To w czasie przygotowań do jubileuszu 750-lecia lokacji Krakowa powstał pomysł na jej zorganizowanie. Jak powiedział Matthias Puhle „to krakowianie, krakowscy muzealnicy i władze tego miasta otworzyły nam oczy na wagę tego prawa w ówczesnej Europie”. Podczas wystawy zaprezentowanych zostanie 7. miast (w tym Kraków), które były lokowane na prawie magdeburskim. Wystawa pokaże jak prawo to przyczyniło się do rozkwitu tych miast.

Prezentowana w Pałacu Krzysztofory wystawa planszowa przedstawia ważne historyczne zabytki, znajdujące się na terenie związkowego kraju Saksonia-Anhalt, powstałe w okresie panowania królów wywodzących się z dynastii Ottonów (919-1024). W czasach cesarza Ottona I Wielkiego tereny wchodzące w skład dzisiejszej Saksonii stanowiły polityczne centrum rozległego państwa. Dzięki powstałym kontaktom gospodarczym z innymi częściami kraju, jak i z najważniejszymi europejskimi metropoliami, Saksonia z terenów znajdujących się na peryferiach, stała się najważniejszą częścią Cesarstwa Ottonów.

Na wystawie można zobaczyć miejsca związane z ważnymi wydarzeniami z życia cesarzy należących do dynastii. Do głównych miejsc pobytu władców z dynastii Ottonów zalicza się m. im. Magdeburg, który Otton I podarował swojej pierwszej żonie, angielskiej księżniczce Edycie. W roku 968 zostało tu założone arcybiskupstwo. Jest to również miejsce pochówku cesarskiej pary.

Dla Polski ważną datą jest rok 1000, kiedy do Gniezna z pielgrzymką do grobu św. Wojciecha przybył cesarz Otton III i został przyjęty przez ówczesnego władcę ziem polskich księcia Bolesława Chrobrego. Chociaż to wydarzenie nie zostało przedstawione na wystawie, to stanowi ważny rozdział w historii Polski. Podczas tej uroczystej wizyty, nazwanej później zjazdem gnieźnieńskim, została utworzona polska metropolia kościelna z arcybiskupstwem w Gnieźnie i podległymi mu biskupstwami w Krakowie, Wrocławiu i Kołobrzegu. W trakcie spotkania Otton III wręczył polskiemu księciu kopię włóczni św. Maurycego. Przekazanie jej Bolesławowi Chrobremu oznaczało włącznie Polski do rodziny krajów europejskich.

Cesarz Otton III podczas spotkania z Bolesławem Chrobrym wystąpił z ideą utworzenia uniwersalnej monarchii chrześcijańskiej składającej się z czterech części: Galii, Italii, Germanii i Słowiańszczyzny. Władcą tej ostatniej miał zostać Bolesław Chrobry. Idea ta miała połączyć różne kraje europejskie w jedno mocarstwo. Dzisiejsza Unia Europejska, pod pewnym względem może odwołać się do dziedzictwa uniwersalnego programu Ottona III, który chociaż powstał w okresie średniowiecza, zakładał m.in. utworzenie wspólnoty europejskich krajów.

Wystawa jest swoistym zaproszeniem do doświadczenia niemieckiej i europejskiej historii. „Kraj Ottonów…” będzie prezentowany w średniowiecznych piwnicach Pałacu Krzysztofory od 7 października do 22 listopada 2015 roku.

Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Godziny otwarcia: wtorek - niedziela, godz. 10:00-17:30 Ostatnie wejście na wystawę o 16:45.

pokaż metkę
Autor: DOMINIKA BIESIADA
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2015-10-07
Data aktualizacji: 2015-10-07
Powrót

Zobacz także

Znajdź