Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Bezpieczne miasto

Jak Kraków planuję dbać o spokój mieszkańców i co trzeba zmienić w programie „Bezpieczny Kraków” - o tym dyskutowano na posiedzeniu Komisji Praworządności RMK.

- W latach 90’, gdy był tworzony pierwszy program  bezpieczeństwa w mieście, nie przewidziano na przykład wielu przewinień z zakresu cyberprzestępczości. Dziś coraz częściej spotykamy się z takimi aktami. Dlatego cyberprzemoc będzie jednym z głównych punktów w nowo planowanym programie „Bezpieczny Kraków” – mówił Bogdan Klimek, Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. Pracy nad nowym programem podejmą się zarówno przedstawiciele Urzędu Miasta Krakowa jak i Uniwersytetu Jagiellońskiego. Do współpracy zaproszono między innymi prof. Janinę Czapską z Katedry Socjologii Prawa Wydziału Prawa i Administracji. Wśród zagadnień, które znajda się w nowym programie, będą między innymi: przemoc rówieśnicza, profilaktyka przeciw narkotykowa, czy stalking. – Chcielibyśmy także wprowadzić zasadniczą zmianę, aby duża część z tych działań była finansowana z budżetu miasta, a nie tylko ze środków własnych policji, czy straży pożarnej – dodał Bogdan Klimek. Wyniki prac zespołu, tworzącego program „Bezpieczny Kraków”, ujrzymy na przełomie lutego i marca przyszłego roku. Gdyż program ma opierać się także na serii badań przeprowadzonych wśród mieszkańców. A te będą dostępne dopiero z końcem października. Ważna kwestią będzie na pewno przeciwdziałanie przestępczości narkotykowej. – W Krakowie mamy bardzo duży problem z narkotykami. Nasz wydział walki z przestępczością narkotykową jest liderem w Polsce – powiedział kom. Paweł Maciejowski z Komendy Miejskiej Policji. Swoją aktywność w tworzeniu programu zapowiedzieli także przedstawiciele krakowskiej straży pożarnej. – Mamy wiele propozycji, szczególnie związanych z edukacją i profilaktyką m.in. w szkołach, czy też prowadzeniem akcji informacyjnych w sprawie zagrożeń zatrucia czadem – mówił bryg. Andrzej Nowak, Zastępca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie.

Ponadto radni mieli w programie zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie zmiany uchwały nr XXI/321/15 Rady Miasta Krakowa z dnia 8 lipca 2015 r. w sprawie ustalenia dla terenu Gminy Miejskiej Kraków, liczby punktów sprzedaży napojów zawierających powyżej 4,5% alkoholu (z wyjątkiem piwa) przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży, jak i w miejscu sprzedaży. W związku z przyjętą w lipcu uchwałą, liczba miejsc sprzedaży alkoholu w Dzielnicy III zwiększyła się, dlatego radni z tej części miasta podjęli uchwałę dzielnicową, w której chcą zmiany w dokumencie uchwalonym przez Radę Miasta. Radny Krzysztof Durek zaproponował przeprowadzenie powtórnych konsultacji społecznych, a przede wszystkim prawnych. – Nieprzemyślane zmiany w uchwale mogą ją w całości, mówiąc kolokwialnie, wywrócić. W ten sposób inne dzielnice mogą czuć się pokrzywdzone – uzasadniał Krzysztof Durek. Opiniowanie projektu uchwały radni przełożyli na inny termin, gdy będą już znane opinie radców prawnych.

pokaż metkę
Autor: KATARZYNA MALETA-MADEJSKA
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2015-10-09
Data aktualizacji: 2015-10-09
Powrót

Zobacz także

Znajdź