Nauka i edukacja rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

„Przygody Odyseusza” w Teatrze Groteska już w najbliższy czwartek!

Już w najbliższy czwartek, 15 października Fundacja TVNet i Teatr Groteska zapraszają na premierę spektaklu „Przygody Odyseusza”. Przedstawienie zostało przygotowane z myślą o niewidomych i niedowidzących dzieciach i młodzieży. Tym razem najważniejsze będzie nie to, co widzowie zobaczą na scenie, a to, co usłyszą w słuchawkach!

Być może to jedyna taka okazja do przeżycia sztuki teatralnej w podobny sposób, jak osoby niewidome, które tylko dzięki audiodeskrypcji mogą „obejrzeć” przedstawienie. Projekt Fundacji TVNet został objęty opieką grona specjalistów, wśród których znaleźli się m.in. Barbara Mirochna, sekretarz okręgu małopolskiego Polskiego Związku Niewidomych, Elżbieta Zakrzewska, nauczycielka ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących Krakowie, Bogdan Dąsal, pełnomocnik Prezydenta Krakowa ds. Osób Niepełnosprawnych, Andrzej Woch, prekursor audiodeskrypcji w Polsce oraz Adolf Weltschek, dyrektor Teatru Groteska w Krakowie. Dzień premiery – 15 października, obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Białej Laski.

Po premierze spektaklu (czwartek, 15 października, godzina 11:30, Sala Teatralna Teatru Groteska) obędzie się konferencja prasowa.

Powrót Odyseusza jest historią wzlotów i upadków, opowieścią o nieustannym borykaniu się z własnymi słabościami i...namiętnościami. Bohater zdobywa szereg doświadczeń, które kształtują jego osobowość, kreują sposób patrzenia na rzeczy i idee, upewniają w słuszności wybranej drogi.

Przedstawienie utrzymane jest w stylistyce teatru lalki, maski i aktora, wykorzystującej także konwencję teatru w teatrze. Nawiązując plastycznie do antyku, spektakl nie jest wierną kopią zjawisk zachodzących w sztuce w tamtym okresie, lecz jest raczej wariacją na temat czasów starożytnych, bliższą naszej współczesnej estetyce. Całość potraktowana została w sposób humorystyczny, pokazując patos tradycji z przymrużeniem oka. Dla przykładu: bogowie w naszej wersji są ludźmi z krwi i kości, którzy, choć władają gromami, także mają swoje wady, bóle i troski.

Więcej informacji o projekcie audiodeskrypcji można znaleźć na stronie audiodeskrybowane.pl.

pokaż metkę
Autor: DOMINIKA BIESIADA
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2015-10-12
Data aktualizacji: 2015-10-13
Powrót

Zobacz także

Znajdź