Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

7. Grolsch ArtBoom Festival dobiegł końca

W ramach tegorocznej edycji Grolsch ArtBoom Festivalu, który odbywał się od 25 września do 9 października, sztuka zmagała się z przestrzenią publiczną pod hasłem „Przemiana wsi w miasto” i śmiało można stwierdzić, że sztuka współczesna znów poradziła sobie w Krakowie.

W tym roku mija sto lat, odkąd domknięto plan stworzenia Wielkiego Krakowa. W latach 1910-1915 przyłączono do miasta sąsiednie miejscowości, w tym kilka wsi, między innymi Zwierzyniec. Był to pierwszy w historii polskiej urbanistyki plan regulacyjny, wyprzedzający o kilka lat prace nad tworzeniem – na podobnej zasadzie – Wielkiego Lwowa i Wielkiej Warszawy. Koncepcja w założeniu służyła uporządkowaniu nowych terenów, ale sprawiła, że wiele z nich straciło swój pierwotny charakter.

Warto podkreślić, że w tym roku z tematem wsi mierzyło się wielu cenionych artystów. Jeden z najbardziej znanych malarzy polskich, Leon Tarasewicz, zaprezentował instalację Waliły – Kraków – Waliły, która stała się pasiastym (przypominającym ludowe tkaniny) pomostem między dworcem a wyjściem w miasto. Z kolei u zbiegu ulic Czarnowiejskiej i Kijowskiej stanęła Żywa Latarnia, wykonana przez Piotra Lutyńskiego. Abstrakcyjna instalacja to odwołanie do minionych czasów, gdy z jednej strony żywa była tradycja stawiania na polskich wsiach kapliczek, z drugiej – w krajobrazie Krakowa nie brakowało tzw. latarni umarłych. Projekty pokazują, że sztuka umiejętnie zmierzyła się z takimi zagadnieniami jak topos modernizacji.

Warto zaznaczyć, że Grolsch ArtBoom Festival wychwytuje trendy obowiązujące dziś w świecie sztuki. Chętnie stawia na projekty sensualne, angażujące różne zmysły. Przekracza granicę między wizją i fonią, zestawia ze sobą media i gatunki.

Festiwal docenia także młodych artystów, wchodzących dopiero do obiegu świata sztuki. To dlatego od sześciu lat, w jego ramach organizowany jest konkurs Fresh Zone. W tym roku zwycięzcami tej sekcji festiwalu zostali:  Karolina Balcer za projekt Teren prywatny, Aleksandra Goral i Aleksandra Korzelska za pracę I woke up like this oraz Anna Pichura, Jolanta Nowaczyk, Błażej Kraus za Modułową działkę przyszłości.

Kolejna edycja festiwalu już za rok. Organizatorem Grolsch ArtBoom Festival jest Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Pełen opis festiwalowych projektów można znaleźć na stronie www.artboomfestival.pl.

pokaż metkę
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2015-10-12
Data aktualizacji: 2015-10-12
Powrót

Zobacz także

Znajdź