Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Za nami trzeci dzień Festiwalu Conrada

Fikcja była motywem przewodnim trzeciego dnia Festiwalu Conrada. Programowo odbyło się wiele spotkań, warsztatów, wystaw oraz wyświetlono kilka dobrych filmów. Wszystkie związane z obecną, czy to w polskiej literaturze czy w grach komputerowych fikcją. 

Inga Iwasiów, Agnieszka Taborska, Wit Szostak i Grażyna Plebanek wzięli udział w dyskusji „Polskie fikcje” poruszającej rodzimy kontekst, w którym fikcje mają zaskakująco duże oddziaływanie, pozwalają budować albo poddawać krytyce własną tożsamość. Pisarze zwrócili uwagę na niełatwy problem granicy między fikcją a prawdą – które bywają sobie przeciwstawiane, ale tak naprawdę obie są człowiekowi potrzebne na co dzień, żeby mierzyć się ze światem i budować więzi z innymi ludźmi.

Czy mogą w tym pomóc gry wideo? Spotkanie z Igorem Sarzyńskim i Jakubem Szamałkiem, którzy znają od środka świat największych produkcji komputerowych (na czele z Wiedźminem 3), okazało się fascynującym wprowadzeniem w ten temat. Dziś scenariusze gier dorównują literackim rozmachem scenariuszom filmowym, a sama gra jest wizualnym widowiskiem rywalizującym z produkcjami Hollywood. Goście zwrócili uwagę nie tylko na blaski i cienie przygotowania i publikacji gier, ale także na to, że gry komputerowe mają coraz większe możliwości oddziaływania na grającego. Dzięki temu nie są po prostu czystą rozrywką, ale mogą skutecznie konkurować z innymi sztukami w poszerzaniu ludzkiego doświadczenia – a nawet pełnić rolę terapeutyczną.

Ważną elementem trzeciego dnia festiwalu było spotkanie „Postmodernizm nie jest tym, co myślisz” oraz postać jego gościa - Roberta Coovera często korzystającego z metafikcji do badania nad tym, jak daleko może posunąć się literatura. Amerykański pisarz nie tylko wprowadził w swoje myślenie o (po)nowoczesności, ale również wskazywał na perspektywy przenikania się świata nowych mediów elektronicznych i literatury.

Dziś kolejny dzień festiwalu. O godzinie 16 odbędzie się dyskusja „Ślady judaizmu”, w której wezmą udział Agata Bielik-Robson, Adam Lipszyc i Przemysław Tacik – będzie ona kontynuować wątek tożsamościowy festiwalu, pokazując, jak literatura może odnowić nasze myślenie o sobie jako wspólnocie narodowej, społecznej, historycznej. To nie koniec prób „innego spojrzenia”: o godzinie 18 (spotkanie „Patrząc z Algierii – odpowiedzialność i gniew”) będzie okazja  spotkać się ze słynnym Kamelem Daoudem. Na 20 zaplanowano dyskusję pod wymownym tytułem „KRALL”, poświęcona jednej z najwybitniejszych polskich pisarek i dziennikarek, Hannie Krall. Pisarka pojawi się w towarzystwie Mariuszem Szczygła i Wojciecha Tochmana - autorami nowej książki przedstawiającej jej postać.

Festiwa Conrada potrwa do 25 października. Pełen program znaleźć można na stronie conradfestival.pl.

pokaż metkę
Autor: Renata Zgud
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2015-10-22
Data aktualizacji: 2015-10-22
Powrót

Zobacz także

Znajdź