Komunikat archiwalny

Spotkań z ludźmi kultury i sztuki ciąg dalszy

Radni z Komisji Kultury i Ochrony Zabytków kontynuują swoje spotkania z reprezentantami środowisk artystycznych. Tym razem spotkali się z przedstawicielami galerii: Starmach, Artemis i Attis.

Spotkań z ludźmi kultury i sztuki ciąg dalszy
Fot. Magiczny Kraków

Galeria Starmach została założona w 1989 roku przez krakowskich historyków sztuki Teresę i Andrzeja Starmachów. Początkowo siedziba galerii mieściła się przy Rynku Głównym, a pierwszy wernisaż odbył się 3 października 1989 roku. Galeria działała od października 1989 do lipca 1999 roku. W ciągu niemal dziesięciu lat zorganizowano w niej pięćdziesiąt pięć wystaw. W 1997 roku główna siedziba Galerii została przeniesiona na krakowskie Podgórze. 17 maja w odnowionym i zaadaptowanym do celów wystawienniczych wnętrzu, zbudowanego w latach 1879 – 1881 żydowskiego domu modlitwy Zuchera, została po raz pierwszy wręczona nagroda Fundacji Nowosielskich. Pierwszy wernisaż w nowej galerii miał miejsce 19 czerwca 1997 roku. W ciągu dwunastu lat istnienia galerii przy ulicy Węgierskiej zostały w niej pokazane 64 wystawy.

Galeria Artemis działa w Krakowie od 1994 roku prezentując współczesną sztukę polską z zakresu malarstwa, grafiki, rzeźby i fotografii. Rozległa oferta handlowa widoczna jest w stałej ekspozycji w galerii oraz na portalu Artinfo. Galeria organizuje wystawy współpracującym z nią twórcom pokazując dzieła uznanych artystów, jak i promując młodych.

We wnętrzach Artemis odbyło się ponad 140 indywidualnych ekspozycji. Galeria urządzała również wystawy poza swoją siedzibą, np.: w Pałacu Sztuki, Międzynarodowym Centrum Kultury, Centrum Olimpijskim, oraz Instytutach Polskich za granicą.

Galeria Sztuki Attis została założona w 2003 roku przez Ryszarda Lachmana, marszanda i kolekcjonera, członka Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz Rady Przedsiębiorców Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.

Galeria specjalizuje się w malarstwie polskim XX i XXI wieku. Galeria prezentuje dzieła uznanych artystów: Grzegorza Bednarskiego, Edwarda Dwurnika, Eugeniusza Gerlacha, Adama Marczukiewicza, Jerzego Panka, Jacka Sroki, Romana Zakrzewskiego oraz młodych obiecujących indywidualności: Violi Głowackiej, Kamila Kuzko, Julity Malinowskiej oraz Magdaleny Sawickiej.

Galeria jest członkiem Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz Confédération Internationale des Négociants en Oeuvresd'Art. Galeria jest objęta programem mecenatu artystycznego Miasta Krakowa.

Poza tym radni zaopiniowali pozytywnie dwa projekty uchwał: w sprawie udzielenia dotacji miejskim instytucjom kultury — według druku nr 561 oraz w sprawie udzielenia dotacji miejskim instytucjom kultury — według druku nr 562.

Pokaż metkę
Autor: BŁAŻEJ SIEKIERKA
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także